25 důležitých rad, když chci první akvárium
Před pořízením jakéhokoliv zvířete by mělo být samozřejmostí studium informací o jeho potřebách. Při nákupu akvária s rybkami mnohdy tento postup chybí. Akvárium si pořídí začátečník v hobby marketu přímo s rybkami a s radami, u kterých mnohdy zůstává rozum stát.
Z toho důvodu jsem sepsal 25 důležitých rad, které se budou hodit. A to jak akvaristům, kteří si první akvárium ještě nepořídili, tak těm, kteří jej pořídili bez předchozích informací:
25 rad pro první akvárium
1. Pokud to s pořízením akvária myslíte opravdu vážně, nenechte se odradit. Zároveň naslouchejte zkušeným, i když jde o kritiku. Přece jen chcete chovat živé tvory a pořízení akvária s nulovými znalostmi často vede k jejich úhynu.
2. Trpělivost je nejdůležitější vlastností akvaristy. Dosažení dílčích výsledků trvá týdny, měsíce i roky.
3. Studiem informací se vyvarujete větších chybám (jak založit akvárium). Případné drobné nezdary, následné hledání příčin a náprava jsou důležitými zkušenostmi každého akvaristy.
4. Před pořízením se rozhodněte, jaké akvárium chcete (společenské, rostlinné, holandské, biotop, malawi, atd). Přečtěte si o něm co nejvíc informací a na detaily se doptejte (málo kdo má čas každému vysvětlovat založení akvária od úplného začátku). Na tomto webu se věnuji především akváriím společenským a rostlinným. V poradně vám dotazy ohledně cichlid afrických jezer zodpoví zkušená chovatelka.
5. Velikost nádrže volte podle živočichů, které v ní chcete chovat. Osobně doporučuji vyhnout se akváriím vypouklého nebo kulatého tvaru. Pokud budete mít jen krevetky, nebo jednu bettu, zvolte akvárium minimálně od 30 litrů. Pro jedno hejno malých ryb (například razborky, neonky modré) při počtu 15-20 ks bych volil akvárium od 50 litrů výše. Skalárám dopřejte akvárium o objemu minimálně 200 litrů a výšce 50 cm. Většina tlamovců vyžaduje objem nádrže minimálně 200 litrů a jiný typ akvária, než rostlinné.
6. Před založením akvária doporučuji zjistit parametry vody. Kvalitní rozbor vody zdarma dle norem pro pitnou vodu pro většinu lokalit najdete v mapě: rozbory vody v ČR zdarma. To, že jsou některé rozbory vody starší několik let neznamená, že nesedí. Pokud se nezměnil zdroj vody, tak větší odchylky nejsou úplně časté. Rozbor vody budete potřebovat při použití studniční vody, která bývá mnohdy pro akvaristiku nevhodná (vysoké pH, NO3 a GH, aj.).
7. Pravidelně nádrž foťte. Jak celek, tak detaily. Z fotografií zkušenější akvarista může vyčíst důležité informace.
8. Ne vše na netu a v knihách je pravda. Může jít o překonané informace. Na sociálních sítích se objevují rady jak odborníků, tak začátečníků, kteří mají akvárium sotva měsíc, poskytují informace vytržené z kontextu na případy, kde jsou zcela nevhodné. Pak jsou tací, co záměrně zkreslují informace pro navýšení prodeje.
9. Na dané téma si vyberte jednoho poradce. V akvaristice obzvlášť platí, že příliš mnoho kuchařů zkazí polévku. Mimo to odpovídat na e-mail, který je v kopii odeslán dalším 10 lidem, je ztráta času.
10. To, že se postupy některých zkušených akvaristů mohou lišit, je běžná záležitost (mnoho proměnných). Právě proto je důležité zvolit si postup jednoho zkušeného akvaristy a ten dodržovat, nekombinovat (vybrat si to nejjednodušší od deseti poradců kvůli usnadnění práce je cesta do akvaristického pekla).
11. Nikdo není Ferda mravenec, mrkněte na akvárka poradce (teorie a praxe jsou přeci jen něco jiného). Pokud má někdo padesát let praxe s chovem gupek, bude se dobře orientovat v tomto odvětví, ale s náročnými rostlinami nebo aquascapingem vám s velkou pravděpodobností adekvátně nepomůže. A naopak. Osobně se věnuji především akvarijním rostlinám a jejich výživě, společenským a rostlinným nádržím, diagnostice problémů v akváriích, díky e-shopu mám přehled ohledně mnohé chemie a techniky. A i když jsem jako akvarista za ta léta zažil všechno možné, nikdy bych nemluvil do odchovu živočichů chovatelům nebo do diagnostiky nemocí a léčby akvarijních živočichů. Na to jsou jiní odborníci.
12. Před pořízením akvária se podívejte, jaká akvária prodejce má. S velkou pravděpodobností lépe nakoupíte ve specializované akvaristice nebo e-shopu, než v supermarketu na zvířata. Také doporučuji jít za prodejcem již s určitou představou co chcete a potřebujete. Zvolíte-li si nenáročné rostliny, tak v naprosté většině případů nebude potřeba přidávat plynné CO2 (nezaměňovat s „tekutým uhlíkem„).
13. Pokud má poradce diagnostikovat problém v akváriu, potřebuje co nejpřesnější informace. O nádrži, technice, rostlinách, chemii atd. Také je potřeba znát průběh a změny za poslední měsíce. Zamlčení důležitých informací pro diagnostiku akvária může způsobit, že se zaměří nesprávným směrem. Fotografie akvária mohou mnohé napovědět.
14. Zázraky na počkání. Když se akvárium dlouhodobě zanedbává, neočekávejte, že náprava bude rychlá. Některých problémů se sice dá zbavit relativně rychle, s jinými můžete bojovat měsíce a výsledek nemusí být podle představ. Proto je důležité se o akvárium pravidelně starat.
15. „Dokonalá akvária„ zkušených akvaristů jsou léta praxe, časté pozorování i drobných detailů v akváriu, včasné řešení případných problémů, pravidelná údržba a péče o rostliny. Jedna luxusní fotka neznamená, že cesta k výsledku byla snadná a že další problémy se časem neobjeví.
16. Mějte karanténní nádrž – akvárium, ve kterém necháte nově pořízené živočichy určitou dobu (týdny až měsíce), aby nedošlo k možnému zavlečení parazitů z prodejen a od chovatelů do našeho hlavního akvária k dalším živočichům. Dříve běžná záležitost, dnes spíše vzácnost, ale s jejím použitím můžete předejít mnoha problémům. Jako karanténní nádrž postačí i větší plastový box, ve kterém můžete mít topení, je-li třeba, menší filtr nebo jen zavedené vzduchování, případně se spolehnete na častější výměny vody. Do karanténní nádrže se nedává substrát, můžete do ní ale dát např. nějaké stonkové rostliny, jen volně na hladinu pro větší pohodu ryb. Karanténní nádrž si jistě vystačí s běžným denním světlem – není to tedy nijak náročné.
17. Chcete-li vypustit živočichy do akvária bez použití karanténní nádrže, nechte vyrovnat teploty vody v akváriu a sáčku. Část vody z akvária pak nalijte do sáčku, aby se postupně srovnaly parametry vody. Následně ryby vylovte. Vodu ze sáčku nikdy nevylévejte do akvária.
18. Nově pořízené rostliny omyjte a nedávejte do akvária s košíčkem. Na dezinfekci rostlin se používá velmi slabý roztok hypermanganu.
19. Akvarijní šneci jsou velcí pomocníci. Často se objeví v akváriu, aniž byste si je záměrně pořídili, což ale není důvod k panice. Na hubení šneků nikdy nepoužívejte chemii. Krom toho, že může mít vliv na krevetky, drží se dlouhodobě v některých substrátech a postupně se uvolňuje. A co hlavně. Všichni ti mrtví šneci způsobí zhoršení kvality vody, zvýší se hladina čpavku, mohou se objevit hnědé řasy a může dojít k celkovému kolapsu akvária. Více o akvarijních šnecích.
20. Jsou věci, na kterých při pořízení akvária je lepší nešetřit. A to je samotné akvárium, které doporučuji koupit vždy nové od zkušeného sklenáře, nebo spolehlivé firmy. Také externí filtr doporučím koupit raději nový a od značky, která je spolehlivá a nemá časté problémy s těsněním. Z exteráků mohu doporučit filtry JK Animals JK-EF, JBL CrystalProfi, AquaEl UltraMax, Eheim professional 4+.
21. Akvárium pravidelně sledujte a když se objeví problém, reagujte včas. Když je například řasa ruducha naprosto všude, je mnohdy snazší začít od začátku. Přitom včasný zásah by znovu založení zabránil.
22. Časté předělávání akvária je kontraproduktivní. Zásahy do substrátu mohou způsobit mnoho problémů. Pokud ale došlo k použití nevhodného substrátu, s výměnou za vhodný substrát neotálejte.
23. Důvodů, proč rostliny nerostou, může být mnoho. Nejčastějším příčinou uhnívání rostlin během prvního měsíce od pořízení, je jejich emerzní forma, nebo naprosto nevhodné podmínky. Více informací pak najdete v článku: Nerostou mi akvarijní rostliny.
24. „Vodní restart“ je můj oblíbený postup při řešení problémů v akváriu, tedy takový částečný restart akvária častou výměnou vody, která mnohdy vyřeší celou škálu potíží (různé otravy, nahromadění živin a odpadních látek, atd). Více v článku „otázky k akvaristice – č.36: vodní restart akvária“.
25. Když jedete na dovolenou, nesvěřujte krmení člověku, který akvaristice nerozumí. A pokud nic jiného nezbývá, připravte mu jen pár přesně nastavených dávek krmiva. Jinak hrozí katastrofa.
Další články, návody a recenze najdete v rozcestníku Surpan. Vytvořili jsme také interaktivní atlas akvarijních rostlin podle vlastních zkušeností. Kvalitní hnojiva, speciální pomůcky, hardscape, techniku a také rostliny pěstované submerzně v akváriích najdete v našem e-shopu.