Rostlinné akvárium 160 litrů – HighTech

Rostlinne akvarium 160 litru Jiri Fojtik Surpan hightech planted aquarium

Rostlinné akvárium o objemu 160 litrů slouží jako tester náročnější rostlin pro atlas, zároveň jako pěstební akvárko pro e-shop a také, když je chvíle, rostliny vysázím tak, aby se bylo na co dívat. Propracované detaily a střih hned, jak některá lodyha vykoukne přes danou linii, tady nehledejte.

Aby to nebylo pouze o fotkách, přidám důležité informace o této nádrži: použité rostliny, technika, jaké je osvětlení a čím hnojím. Co se vody týče, používám ve všech akváriích stejnou, brněnskou z vodovodu, která je tvrdá (GH 15, KH 8) s vysokým obsahem NO3 (40 mg/l) a s pH 7,6.

Všechny texty, které jsou napsány tučnou kurzívou, jsou odkazy na další informace o dané technice nebo rostlině na webech SURPANu. Pokud chcete vědět víc, stačí kliknout.

hightech AQ 160 surpan
Rostlinné akvárium 160 litrů

Tato rostlinná nádrž je jednou z osmi, kterou jsem „zaparkoval“ do svého stojanu na 8 akvárií. Rozměr nádrže je 100x40x40 cm.

Na dno jsem použil mého oblíbeného japonce Yokuchi soil a pod něj jednou za čas přidávám kapsle NPK. O růst rostlin se ještě stará automatické hnojítko s denním dávkováním, živiny dodávám AquaGrower Micro a Macro Complex 2ml denně z každé lahve (na objem akvária). To i přes vyšší NO3 ve vstupní vodě. Tato varianta mi funguje díky pravidelné výměně vody (týdně 50%) a také z důvodu použití ClearWateru, který stahuje NO3 z vody. I když to možná zní nelogicky, že dusík dodávám a zase částečně stahuji, tento krok mi ušetřil dávkování ze tří lahví denně, stačí pouze ze dvou. A nemusím ladit poměr fosforečnanů a draslíku.

O filtraci vody se mi stará externí filtr JK Animals JK-EF1000 (velmi tichý a spolehlivý a za dobrou cenu), topítko v tomto akvárku nemám (není potřeba – dobře vytápěná místnost). Osvětlení se skládá ze tří LED reflektorů, uprostřed 50W, na krajích po 20W. Přidávám CO2 pomocí CO2 lahve přes vnější atomizér Qanvee napojený na hadici externího filtru a vyústění je pak po celé délce zadního skla pomocí rozstřikovací rampy (součástí balení zmíněného filtru). CO2 jede nonstop.

V tomto akváriu mám jeden druh ryb, hejno teter černých. Původně bylo i pár krevet, ale tyto tetry je úspěšně vysbírali hned po vpuštění do nádrže. S údržbou mi pomáhají šneci – okružáci, kružníci a levatky.

hightech AQ 160 a rostliny

Rostliny jsou pro lepší orientaci očíslovány. Po kliknutí na zelený název rostliny se zobrazí více info.

1. Hygrophila polysperma, 2. Ludwigia Mesakana, 3. Hygrophila corymbosa Minima, 4. Ludwigia repens Rubin, 5. Althernanthera reineckii mini, 6. Hygrophila Tiger, 7. Ludwigia sp. mini Super Red, 8. Rotala H´Ra, 9. Heteranthera zosterifolia, 10. Shinnersia rivularis, 11. Pogostemon helferi, 12. Micranthemum glomeratum, 13. Pogostemon quadrifolius

Prohlédněte si také další akvária v přehledu mých akvárií.

Další články o akvaristice najdete v rozcestníku SURPAN. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin a naši online akvaristiku.

[an error occurred while processing the directive]

4 komentáře k „Rostlinné akvárium 160 litrů – HighTech”

ondrejj

Reply

AG macro obsahuje veľmi malé množstvo dusičnanov, takže to nie je až také „plytvanie“ NO3 🙂

7. 11. 2023 at 9:24 am

  Jan Káňa

  Zkuste se prosim podivat na koncentrace uvedene na lahvi Aquagrower Macro Complex a napiste nam zde prosim ktere dalsi hnojivo doda vice NO3 nez Aquagrower Macro Complex. Navic jako jedno z mala ci mozna jedine dodava dusik formou ammonia coz znamena ze celkove mnozstvi dodaneho dusiku je pomerove jeste vyssi nez u hnojiv ktera dodavaji pouze NO3

  8. 11. 2023 at 9:04 pm

Mirek Klemm

Reply

Tak tohle je super práce. Označení rostlin a podmínky jaké jim vytváříte

7. 11. 2023 at 8:58 am

  Surpan

  Děkuji, jsem rád, že se líbí a hodí! Pěkný den přeji, Jirka Surpan

  8. 11. 2023 at 8:55 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *