Proč mít v akváriu šneky?

Spousta, především začínajících akvaristů, řeší problém s přemnoženými šneky. Akvarijní šneci jsou pak pro některé nepřítelem číslo jedna a všemožnými způsoby se je snaží v akvárku zlikvidovat. Jenže jsou šneci původci potíží, nebo naopak problémům předcházejí?

Aby věta zněla správně, tak šneci nejsou problém, ale přemnožení šneci značí problém v akváriu. Akvarijní šnek se nepřemnoží, pokud nemá hojnost potravy. Tedy pokud je akvárium plné řas, zbytků potravy pro ryby (při překrmování) nebo často umírají rybky, které šneci likvidují, pak se přemnožují. Problém je tedy v podmínkách v akváriu, nikoliv ve šnecích.

Akvarijní šneci

  • Okružák kanadský (Planorbella duryi)

Jde asi o nejběžnějšího plže, kterého si dotáhnete domů většinou s nějakou rostlinou. Právě tento šnek se snadno přemnoží, když má k tomu (ne)dobré podmínky. Pokud ale akvárium funguje správně, nepřemnoží se. A zároveň může být velkým pomocníkem, likviduje zbytky krmiv, některé řasy i mrtvé živočichy v akváriu. Dorůstá do velikosti 2 cm a není náročný, problémy má s chemií, především s obsahem mědi. Okružák je hermafrodit.

Okružák kanadský (Planorbella duryi) je velmi dobrý pomocník s řasou.
Dva mladší okružáci.
  • Levatka ostrá (Physa acuta)

Levatka ostrá je asi druhým nejčastějším zástupcem akvarijních plžů v akváriu. Stejně jako okružák se „umí“ přemnožit, pokud má k tomu podmínky, tedy v akváriu je něco špatně. Při správných podmínkách jde také o velmi dobrého pomocníka při likvidaci některých řas a pomáhá is mastnou hladinou. Levatka je hermafrodit a je citlivá na chemii.

U levatky ostré (Physa acuta) pravidlo „pomalý jak šnek“ určitě neplatí.
  • Kružník čínský (Gyraulus chinensis)

Velmi často se v akvárku setkáte i s miniaturním akvarijním šnekem – Kružníkem. Jeho velikost je do cca 5 mm a je velmi dobrým pomocníkem s drobnou řasou, nejčastěji s prachovkou na skle. Často pak za sebou zanechává na skle úzké cestičky bez řas. Řasu likviduje samozřejmě i na rostlinách.

Kružník čínský (Gyraulus chinensis​) je drobný šnek likvidující drobné řasy.
  • Surmovka vražedná (Anentome helena, Clea helena)

Surmovka vražedná je známá mezi akvaristy spíš pod názvem „helena“ nebo „clea helena“. Jde o plže velikého do 3 cm, který má za „úkol“ likvidovat jiné šneky. Většinou jdou ale jen po menších šnecích, jako jsou levatky a okružáci, ale mohou se občas vrhnout i na větší kořist. Clea helena pak svou potravu v podobě šneka „vycucne“. Surmovka není hermafrodit.

Surmovka vražedná (Clea helena) pomůže s likvidací přemnožených šneků.
  • Neritina zebra (Neritina natalensis) 

Neritina zebra je plž, která se živí především řasami. Neritiny dorůstají asi 3 cm a mají oddělené pohlaví (nejsou hermafroditi). Pokud šnek spadne na ulitu a nepodaří se mu otočit, tak uhyne. V akváriu se nerozmnoží (larva potřebuje slanou vodu pro vývoj), kladou ale vajíčka, která jsou pak velmi pevně přichycena na dekoraci a jejich odstranění není snadné.

Neritina zebra (Neritina natalensis) potřebuje k životu dostatek řas, které likviduje.
  • Měchýřovka východní (Ampullaria australis)

Měchýřovka, známější pod jménem ampulárka, dorůstá velikosti až 7 cm. Ampulárka je dobrý pomocník v boji s řasou, likviduje ale také mrtvé ryby a zbytky krmiv. Pokud nemá dostatek rostlinné potravy, může se pustit do jemnolistých rostlin. Proto je dobré ji přikrmovat například spařeným salátem. Ampulárka není hermafrodit.

Ampulárky potřebují přikrmovat.
  • Piskořka věžovitá (Melanoides tuberculatus)

Pískořka je velmi zajímavý plž dorůstající délky 3 cm. Dny tráví zahrabaná ve štěrku, který prokypřuje (nevhodná tedy pro aquascaping) a kde sbírá detrit a zbytky krmiv. Vylézá většinou jen v noci, nebo při problémech s kvalitou vody, kdy se celé „stádo“ pískořek hrne k hladině. Pískořky mají oddělené pohlaví (nejsou hermafroditi).

Na nějaké tvarování dna do kopečků s pískořkou věžovitou můžeme rovnou zapomenout.
  • Tylomelania sp. (Tylomelania sp.​)

Tylomelania sp. má oddělené pohlaví (není hermafrodit), dorůstá délky až 8 cm. Je citlivá na chemii a měď. Krmí se zbytky krmiv a řasami. Tylomelanie potřebují vodu o pH 7,2 až 8,6 o teplotě 26 až 29 °C.

Co když se šneci přemnoží?

Přemnožení šneci, především okružáci a levatky, jsou ukázkou, že v akvárku něco nefunguje. V akváriu je totiž tolik šneků, kolik je potřeba. Pokud se šneci přemnožují, pravděpodobně překrmujete ryby, k tomu mají i hodně řas a odumřelých rostlin. Nápravou podmínek se situace uklidní. Pokud se ale části šneků chcete zbavit, pomůže ruční sběr, nebo plž Clea helena (viz. výše), která menší šneky vycucne z ulity. Určitě se ale vyhněte chemickým přípravkům, které šneky vyhubí.

Co když šneci v akvárku umírají?

Další nespornou výhodou šneků v akváriu je jejich citlivost na měď a různé chemikálie. Pokud šneci umírají, je jasné, že je v akvárku něco v nepořádku a je potřeba se na problém zaměřit, dokud není pozdě. Můžete si tak díky nim zachránit rybky.

Šneci mi žerou rostliny

Šneci v akváriu, až na některé výjimky, nežerou zdravé rostliny, ale jen poškozené listy. Zdravé rostliny žerou jen některé druhy šneků v případě, že nemají co jiného žrát a nejsou přikrmováni, jak by měli (často pomůže přikrmování spirulinovými tabletami nebo kopřivou).

I když si okružáci na řase pochutnávají, může se stát, že jim ulitu pokryje stylové „číro“ z řas.

Stále si myslíte, že jsou šneci v akváriu problém nebo naopak pomocníci? 😉

[an error occurred while processing the directive]

10 komentářů k „Proč mít v akváriu šneky?”

Petr

Reply

Ano to máte pravdu. Představa že by někdo nacpal mřenku nádhernou do 50-100l je hrozná. Ještě by tu byl čtverzubec ale to by bylo horší než s mřenkama.

5. 5. 2022 at 4:09 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *