Pravidelná údržba akvária

Správná a pravidelná údržba akvária zajistí, že vaše akvárium bude s velkou pravděpodobností dlouhodobě prosperovat bez větších problémů. I se správnou údržbou občas přichází nějaké problémy, bez údržby jde ale o jistotu s mnohem horšími následky.

Občas se setkávám s majiteli akvárií, kteří jsou přesvědčeni, že je údržba zbytečná, protože u nich to tak už půl roku funguje i bez výměny vody a lanaří do tohoto „stylu“ další začátečníky, kteří kvůli neúspěchům s akvaristikou seknou. Ano, v některých případech to může i delší dobu bez údržby fungovat a sám tuto zkušenost mám – při malém množství ryb (nějaké čistotnější, ne živorodky) a velkém množství rostlin – může akvárium fungovat i delší dobu (u mě přes rok). Ovšem dřív nebo později přijde velký problém, většinou v podobě velkého bujení řas nebo úmrtí ryb kvůli velkému množství odpadních látek ve vodě.

Moje LowTech akvárium s pravidelnou údržbou a týdenní výměnou 50% objemu vody.

Proto pravidelnou údržbu akvária nejen doporučuji, ale pokud chcete dlouhodobě pěkné akvárium, které bude prosperovat, údržba bude vyloženě nutnost.

Denně, týdně, jednou za dva týdny

  • Krmení (denně)

Krmení sice nepatří do údržby, ale bez něj to s rybami nepůjde. Krmím menší dávkou jednou až dvakrát denně. Pořídil jsem také automatické krmítko Juwel, které zajistí pravidelné krmení i v době, kdy budu na dovolené. V zásadě je dobré krmit kvalitními krmivy, která rybám víc vyhovují a zároveň dávat tolik, co ryby zlikvidují během chvíle. Při překrmování se rychleji „kazí“ voda a většinou pak propukne silný růst řas.

  • Hnojení a CO2 (nejlépe denně)

Pokud chcete, aby vaše akvarijní rostliny dlouhodobě prosperovaly, bude potřeba dodat jim živiny. Pokud máte rostlin jen pár a k tomu jen nenáročné druhy, mohou se o hnojení postarat živočichové v akvárku. V případě, že máte rostlinné akvárium, silnější osvětlení nebo přidáváte CO2, bez pravidelného přihnojování komplexními hnojivy pro akvarijní rostliny to dlouhodobě nepůjde. Některá hnojiva, třeba Profito stačí dodávat jednou týdně, AquaGrower, nebo MasterLine Golden se dávkují každý den, nejlépe ráno. Případně i tekutý uhlík (Carbo, CO2 Vital atd.) se dodává každý den ráno (osobně používám pouze jako pomůcku při likvidaci řas). Usnadnit práci s dávkováním hnojiv a CO2 může technika. Na trhu jsou automatické dávkovače hnojiv (cena od cca 2600 kč) a sety na dávkování CO2 (od cca 2500 Kč), s nočním vypínáním (od 3000 kč), nebo s pH controlerem (cena od cca 6000 kč), který zajišťuje přesnou hodnotu pH díky řízenému přidávání CO2.

  • Výměna vody a odkalování (týdně nebo po 14 dnech)

Každých 7 až 14 dní by se měla vyměnit v akvárku 1/4 až 1/2 vody. Čím víc máte ryb a méně rostlin, tím větší potřeba výměny bude. Máte-li živorodky (jsou to slušné prasátka) v malém akvárku a jen pár živých rostlin a vodu nevyměňujete, s jistotou se někdy setkáte s otravou ryb dusitany. A tomu je potřeba předejít. Pravidelná výměna vody se provádí tedy proto, abyste z vody odstranili odpadní látky, které vytvářejí ryby, šneci, vznikají rozkladem odumřelých částí rostlin, zbytků krmiv, nebo i jako prevence přehnojení. Před výměnou vody vždy odpojte všechnu akvarijní elektrotechniku, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem, nebo poškození techniky (ohřev, filtrace).
Krom výměny vody v akváriu je občas potřeba povrchově odkalovat dno. To se provádí pomocí odkalovače, který je buď zvonového tvaru, nebo jde o rozšířenou trubku, která se pak zužuje do hadice a odpadní voda tudy odtéká. Tím se ze dna odčerpají lehké odpadní složky (detrit – rybí výkaly, zbytky krmiv a listů) a přitom štěrk zůstává na svém místě. Na netu je několik videí odkalování, kde autoři odkalovačem rozvrtají dno, aby ho do hloubky vyčistili. Tento způsob je z mnoha důvodů nevhodný. Mimo to, že neopatrným odkalováním rozvíříte odpadní látky do vody, můžete také poškodit kořenový systém především rostlin s listovu růžicí, což třeba u cryptocoryne může způsobit rozpad listů (tím vzniknou další odpadní látky a sníží se „čistící“ schopnost rostlin). Odkalování zbytků provádím při každé výměně vody pomocí odkalovače s pumpou, který mám ještě napojený na delší hadici, aby voda odtékala přímo do odpadu.

Množství spotřebované vody a její cenu si můžete spočítat v akvarijní kalkulačce.

Postup, jak snadno vyměnit vodu v akváriu.

U nádrží s větším množstvím hardscape nebo se zhoršenou dostupností v některých místech, se může hodit odkalovač s pipetou (lze napojit na odkalovač z předchozího videa kvůli využití pumpy k nasání vody).

K napouštění vody pak používám hadici připojenou přes rychlospojku na kohoutek pomocí adaptéru Gardena. Stačí nastavit podobnou teplotu, jako máte v akváriu, aby nedošlo u živočichů k teplotnímu šoku. Pokud nemáte v nádrži citlivé živočichy, je tento způsob bez odstátí vody bezpečný (měním tak vodu 20 let). Může se stát, že po havárii na vodovodu je voda cítit po chlóru, v tomto případě doporučuji výměnu vody odložit.

I k této činnosti používám nepostradatelnou pomůcku a tou je růžice. Její velkou výhodou je, že při napouštění nedochází k vytrhání rostlin, které jste právě zasázeli, nebo k rozhození substrátu. A to ani při plném průtoku (můžete tedy napouštět rychleji), protože se proud rovnoměrně rozdělí.

Napouštění akvária se dá usnadnit díky růžici , která zabrání rozvíření dna.

  • Úprava rostlin a jejich zkrácení (přibližně týdně)

Pokud se rostlinám daří a rostou, budete muset rostliny s olistěnou lodyhou ( bacopaheterantheralimnophila, hygrophila ) jednou za čas zkrátit. To se dá udělat nůžkami, nebo lodyhy přeštípnu prsty (přeštípnout, nerozdrtit). Vrcholky rostlin pak můžete zasadit jinam. Spodní část rostlin s olistěnou lodyhou nepřesazujte, vyženete další výhonky většinou do týdne. U rostlin s listovou růžicí ( echinodoruscryptocorynevallisneria, sagittaria ) se listy nezkracují, odstranit ale můžete starší poškozené listy na kraji rostliny uštípneme list u listové růžice. Přerostlé anubiasy zkrátíte odlomením nebo přestřižením oddenku.

  • Vyčištění skel včetně krycích (podle potřeby)

Také údržba skel je důležitá. Každý týden je setřu houbičkou s nerezovou vatou, větší nánosy škrabkou se žiletkou, nebo občas používám plovoucí magnetickou stěrkou (u plovoucího magnetu je výrazně nižší riziko poškrábání skel než u magnetu běžného). Jednou za čas také vyčistím krycí skla, na kterých se pravidelně objevuje vodní kámen. Pravidelným očištěním se tak zvýší prosvětlení nádrže. Pokud krycí skla nemáte, je dobré jednou za čas utřít i zářivky, samozřejmě podle zásad bezpečnosti.

Výborná houbička na čištění sklad od řas a nečistot.
  • Celková kontrola stavu včetně drobné údržby (podle potřeby)

Občas kontrolují celkový stav akvária. Tedy teplotu, množství CO2 v lahvi, případně otřu nánosy na dekoracích, posbírám některé odumřelé listy rostlin, zkontroluji a očistím difuzor CO2 a případně očistím nánosy na Twinstaru  (nyní již dlouhodobě nepoužívám). Také je dobré zkontrolovat, jestli se nerozjíždí řasa. Včasný zásah proti řasám vám může ušetřit hodně času a nervů. Některé řasy jdou z dekorací, skla ale i některých rostlin odstranit mechanicky. Je ale třeba pamatovat na to, že mechanická likvidace setřením řas neřeší problém. Je třeba přijít na důvod, proč se řasa objevila a řešit příčinu, ne jen následek, jinak půjde o nekonečný boj. Před mechanickým odstraňováním řas doporučuji na chvíli vypnout filtr, aby se setřené řasy daly snadno odsát z akvária pryč.

Méně častá údržba

  • Vyčištění filtru (podle potřeby, přibližně jednou za 2-6 měsíců)

Podle potřeby také vyčistím filtr a skimmer. Sběrač hladiny se stará o průzračnou hladinu a sbírá mi staré listy rostlin z hladiny. Bohužel kvůli jeho malé velikosti stačí pár listů, nějaký šnek a sběrač hladiny se ucpe. Ten čistím cca jednou až dvakrát za 14 dní. Co se filtru týče, záleží na jeho zanesení. V tomto akváriu používám vnitřní filtr JK Animals JK-IP201, který proplachuji jednou za cca 3 měsíce. Vyčistím trubky, rotor a hlavně bioakvatit (filtrační molitan). Ten vyplachuji ze zvyku v kbelíku s vodou z akvária. Nikdy nepoužívejte žádnou chemii (jar, mýdlo, atd.).
Vnější filtry pak vydrží bez čištění déle. Díky tomu, že nezabírají místo v akváriu a mají mnohem větší prostor na filtrační média, tak vnější filtry preferuji (v dalších akváriích používám vnější filtry JK Animals (jsou spolehlivé, tiché a za dobrý peníz). V tomto 120. litrovém akvárku bych jej také používal, ale bohužel ve zdi, kde je umístěno, již není místo a na stavební úpravy v blízkosti napuštěného akvária, nemám odvahu.

Údržba vysokých akvárií

Ve vysokých akváriích, pokud se nechcete při každé údržbě potápět, je potřeba používat prodlouženou ruku. I tak to chvíli trvá, než se naučíte pomůcky efektivně používat, některé úkony jsou i tak téměř nemožné.

Pomůcky, které používám při práci ve vysokých nádržích

1. prodloužené kleště o délce 70cm ovládané na rukojeti, 2. silnější magnetická stěrka určená na širší skla, tato do tloušťky skla 12mm, 3. škrabka se žiletkou na očištění skla.

Jaké jsou vaše zkušenosti s pravidelnou údržbou akvária? Máte nějaké vychytávky? Dejte vědět do komentářů pod článkem.

[an error occurred while processing the directive]

2 komentáře k „Pravidelná údržba akvária”

BrejlatýPražákDan

Reply

Při čištění molitanu – sáček nebo kýbl ve vodě a do toho dát molitan, teprve poté vytáhnout z akva. V akváriu vám poté nezůstane tolik detritu, které by vytekly z molitanu při nadzvednutí nad hladinu.

5. 5. 2022 at 8:34 pm

    Surpan

    Ahoj, kolem filtru mám minimum místa, ale ten sáček asi klapne. Díky za nápad!

    5. 5. 2022 at 8:35 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *