Ruducha – černá štětičková řasa – BBA

Velmi neoblíbenou a přitom bohužel hojně rozšířenou řasou v akváriu je černá řasa – ruducha. Nejde o jeden druh řasy, ale v této kategorii se schovávají stovky černých řas. Podmínky pro jejich růst jsou často podobné, proto se pro nás akvaristy relativně dají kategorizovat.

Ruducha, tedy černá řasa BBA, potrápí během akvaristické praxe, asi každého akvaristu. Velmi důležité, ostatně jako u všech druhů řas, je začít řešit příčiny vzniku i jejich likvidaci včas, dokud se nerozleze po celém akvárku a po rostlinách. Pokud je jakákoliv řasa rozrostlá po všech dekoracích a rostlinách, může být její potlačení natolik náročné, že bude snazší akvárium založit znovu. Při včasné reakci se opakovanému založení nádrže vyhneme.

Ruducha – černá štětičková řasa – černá vousatá řasa – BBA

Kde se nejčastěji objevuje?
Černá řasa se nejčastěji objevuje v blízkosti filtru a na rozstřikovacích rampách, kde je silnější proudění vody. Také se objevuje na pomalu rostoucích rostlinách, jako jsou anubiasy. Objevuje se samozřejmě i na dalších rostlinách, většinou pak roste na starších listech. Velmi často se objevuje na kořenech, občas jsem se s ní setkal i přímo na štěrku v místech, kde je nedostatečné proudění vody.

Proč ruducha pravděpodobně vzniká?

Nejčastější příčinou je skryté ložisko odpadních látek v akváriu (nedostupná místa kolem dekorací, za keramickým pozadím, zanesený filtr., atd.). V nedostupných místech se dlouhodobě hromadí odpad, například v místech mezi substrátem a kořeny nebo kameny (k čemuž se může hodit tento odkalovač s pipetou). Dále pak za nedostatečně nalepeným keramickým pozadím, kde se dlouhodobě drží detrit. Také je potřeba mrknout na filtr a jeho rozstřikovací rampu. Aby filtrace fungovala i jako biofiltr, musí být „zajetá“, zároveň ale nesmí být jak bahnitý rybník. Nedostatečně udržovaná rozstřikovací rampa zase může být příčinou prudkého rozvoje ruduchy v celém akváriu. Další příčinou je také překrmování.

Následkem částečně ucpaných médií ve filtru se sníží proudění vody v akváriu a zároveň nedochází k dostatečné distribuci živin a případně uhlíku k rostlinám. Což zvyšuje riziko růstu řas. Zároveň podle dlouhodobého pozorování ruduchy (černé řasy) předpokládám, že její bujnější růst podpoří přehnojení železemvyšší teplota vody v letních měsících, případně kolísání hladiny CO2 ve vodě, či silné osvětlení a zároveň malé množství CO2. Tyto podmínky jsou ale většinou druhotné, zhoršující situaci. Primární příčinou jsou poznatky z předchozího odstavce.

Jak bojovat s černými řasami?

  • Akváriu s přidáváním CO2 (HighTech) – U HighTech akvárií, kde přidáváte CO2, zkontrolujte a vyčistěte filtr a také zkontrolujte, jestli není zanesený difuzor či atomizer a CO2 proudí do akvária tak, jak má (což zajistí filtr, který rozumným prouděním vody do všech částí akvária rozvádí uhlík a živiny). Také zkontrolujte, jestli se někde nedrží detrit (odpadní látky). Dále je potřeba pokusit se o rovnováhu mezi osvětlením, živinami a množstvím CO2 a to v přímé úměře. Moc silné osvětlení a málo CO2 (nebo jeho nedostatečná distribuce po celém akváriu) podpoří růst řas. A samozřejmě nepřekrmovat.
  • Akvárium bez přidávání CO2 (LowTech) – U LowTech akvárek je to podobné. Zkontrolujte filtr a místa v akváriu, kde by se mohly držet odpadní látky. Proveďte pečlivou údržbu. Podporou rychlejšího růstu ruduchy může být silné osvětlení (pro zdravé akvárium je potřeba mít rovnováhu v přímé úměře mezi osvětlením, živinami a CO2). A protože CO2 nepřidáváte, je potřeba mít slabší osvětlení a nepřehánět to s živinami (několikrát mi pomohlo zkrátit dobu svícení v akváriu na 8 hodin denně). A také nepřekrmovat.

„Pouhá likvidace řas není řešení. Je nutné se zbavit příčin vzniku. Jedině takto můžete řasy porazit.“

  • Likvidace ruduchy – Poté, co jsme se pokusili zbavit příčin vzniku ruduchy, přichází na řadu mechanické odstraňování řasy. Odstraňte co nejvíc ruduchy ze skla, z dekorací a z listů (magnetem, žiletkou, houbičkou s nerezovou vatou). Protože přirůstá docela pevně, hodně napadané listy bude pravděpodobně nutné odstranit. Rostlinám samozřejmě nechte co nejvíc zdravých listů, aby se mohly rozrůstat (velké množství zdravých a především rychlerostoucích rostlin zabraňuje růstu ruduchy). Pak je dobré z akvária odsát všechny části odpadlých řas a vyměnit část vody. Na nedostupná místa lze použít tekutý uhlík nebo peroxid vodíku. S rozumem a podle návodu. Ruduchy se nezbavíte hned, ale nevzdávejte to. V případě nutnosti se dá procedura několikrát opakovat (mechanická likvidace, použití uhlíku nebo peroxidu, výměna vody) a nezanedbávat pravidelnou údržbu. Při používání hnojiv s vyšším obsahem železa zkuste snížit dávku a častěji měnit vodu.

Podařilo se vám porazit ruduchu? Co pomohlo vám? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, které můžete napsat do komentářů pod článkem.

Další články o akvaristice najdete v rozcestníku SURPAN. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin a naši online akvaristiku.

[an error occurred while processing the directive]

3 komentáře k „Ruducha – černá štětičková řasa – BBA”

Rybajz

Odpovědět

pro mechanicke odstraneni mi v jednom zdedenem a silne zaruduhovanem akvarku pomohlo nasadit Blesivce mexicke a za necely tyden nebylo po rase ani pamatky.
Prevence v uprave rezimu je pak samo nutna taky, ale nemusi clovek nic strihat, kuchat, ani savovat.

11. 3. 2023 at 7:55 pm

Ruddy

Odpovědět

Je to potvora se silnými zbraněmi. Zničit ji je opravdu boj. Bohužel si ji velmi snadno zavlečete domů s kupovanými rostlinami. Popíši svůj boj v šedesátce. Objevila se na listech anubiasů, na kamenech a kořeni, v jednom místě pod výtokem filtru bylo pár štětiček i na substrátu. První velké mechanické očištění a přidání rostlin vydrželo dva měsíce. Použil jsem silnější zbraně. Dekorace jsem naložil do sava a očistil. Anubiasy ostřihal a nechal jen zdravé listy. Vyměnil jsem trubice, které už měly něco přes rok svícení za sebou. Taky jsem nastavil přes poledne 2 hodiny pauzu ve svícení. Odkalil jsem, přidal několik gupek a naplnil akvárko růžkatcem. Taky aplikoval podle návodu tekutý uhlík. A bylo to. Rúžkatec rostl jak šílený a kýble končily v odpadu, zato řasa to vzdala. Po půl roce začalo už normálně sloužit coby krevetkárium. Bez gupek, uhlíku a s pár šlahouny růžkatce. Co kdyby……..:)

11. 3. 2023 at 7:55 pm

    Surpan

    Právě, stejně jako i další řasy či malé živé potvůrky, které se snadno v akvárku přemnoží. Třeba nedávno jsem v jednom akvárku našel nezmara, naštěstí se mi jej nepovedlo přenést do ostatních, i když by to bylo velmi snadné. Jinak vidím, že boj s ruduchou ti dával také pěkně zabrat. Opravdu to chce zabrat a bojovat…mechanické odstraňování, častá výměna vody, plovoučky nebo růžkatec mohou pomoct, očištění dekorací, likvidace starých listů a vše opakovat a likvidovat i menší výskyty pravidelně. Pak se dá vyhrát.

    11. 3. 2023 at 7:55 pm

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *