Rostlinná akvária bez přidávání CO2
V poslední době se v akvaristice rozmohl trend, kdy začínající akvaristé pořizují CO2 sety, aby jim rostly akvarijní rostliny a to i v případě, že jejich rostliny jsou naprosto nenáročné. Proto jsem se rozhodl ukázat má „LowTech“ rostlinná akvária (bez používání CO2), včetně doplňujícího popisu.
To, že se rostlinám u začínajících akvaristu nedaří, není nic neobvyklého. Každá rostlina potřebuje ke svému zdárnému růstu určité podmínky. Zároveň se občas prodávají rostliny, které do akvária nepatří. Proto jsem již dříve vypracoval několik článků, které mohou být nápomocné v začátcích. Určitě mrkněte na seznam neakvarijních rostlin, které se ovšem jako akvarijní prodávají: přehled neakvarijních rostlin. Akvarijní rostliny si můžete vybírat v interaktivním atlase akvarijních rostlin a tady se pak můžete podívat na nenáročné rostliny vhodné pro začátečníky.
Zároveň je dobré si uvědomit, proč vám rostliny nerostou. Nemusí jít ani tak o problém v akvárku, může jít pouze o běžný jev přelistování rostlin, více informací v článku: proč mi nerostou akvarijní rostliny.
A pokud chcete vědět víc o přidávání CO2 do akvária, proč mnohdy není vůbec nutné CO2 přidávat a kdy je naopak CO2 sycení potřeba, podívejte se na článek: co musíme vědět o použití CO2 v akvaristice.
Jakou vodu do akvárií používám? Vodovodní brněnskou, která je tvrdá (GH 15, KH 8) s vysokým obsahem dusičnanů (podle období 25-40 mg/l) a s pH 7,6.
- 216 litrové rostlinné LowTech akvárium bez přidávání CO2
Původně akvárium na focení velkých rostlin (echinodory, crinum, atd.) do atlasu atlasu akvarijních rostlin. Protože šlo ale o nevyužitý prostor, začal jsem přidávat nenáročné rostliny. Rozměr akvária je 60x60x60 cm a svítím 30W LED reflektorem. V akváriu žije cca 20 neonek obecných, krevetky a šneci.
Více informací o tomto akváriu se dočtete na profilu akvária (zobrazí se po kliknutí na tuto fotku).
- 120 litrové rostlinné LowTech akvárium bez přidávání CO2
Akvárium v obýváku vestavěné ve zdi, které jsem po letech každotýdenního střihu stonkových rostlin předělal na LowTech akvárium s pomalu rostoucími nenáročnými rostlinami. CO2 nepoužívám, jednou týdně aktuálně přidávám živiny MasterLine (mikroprvky a fosfáty). V akváriu žijou krevety Neocaridina a razbory klínoskvrnné.
Více informací o tomto akváriu se dočtete na profilu akvária (zobrazí se po kliknutí na tuto fotku).
- 58 litrové rostlinné LowTech akvárium bez přidávání CO2
Asi před půl rokem jsem založil menší akvárium, o rozměrech 46x35x36cm a objemu 58 litrů. Akvárium bylo založeno pro ukázku, že se dá udělat pěkné rostlinné akvárium, relativně nenáročné na údržbu. K filtraci byl použit malý vnitřní filtr AquaEl Pat mini, k ohřevu vody automatické topítko a svítím jedním LED reflektorem 10W. Štěrk byl použit běžný křemičitý, frakce 2 až 4 mm.
Jako osádku jsem zvolil krevetky Neocaridina Red Cherry, dania galaxy a na dožití dvě poslední tetry krvavé. Z rostlin jsem vybral nenáročné kousky, tedy druh Cryptocoryne (pontederifolia, walkeri, affinis), do přední části přidal Sagittaria subulata, na střed umístil jeden šípatkovec – Echinodorus Krapčatnyj a na hladině plave Pistia stratiotes.
V akváriu není viditelná žádná řasa. Nepoužívám plynné CO2, ani tekutý uhlík. Výměna vody probíhá jen částečně, asi 1/5 objemu jednou za měsíc (málo ryb, malé dávky krmiva, dost rostlin). Tekuté hnojivo nedávám, protože při založení jsem pod štěrk vložil jemnou vrstvičku substrátu pro lekníny. Tento substrát sice velmi vyhovoval kryptokorynám, ale jak jsem se přesvědčil v několika dalších nádržích, je pak mnohem těžší akvárium udržovat v čistotě, bez sinic. V dalších LowTech nádržích jsem volil místo substrátu pro lekníny osmocote.
- 117 litrové rostlinné LowTech akvárium bez přidávání CO2
Původně mělo jít o akvárium, kde budu mít hromadu různých Anubiasů, ale natolik mě zaujaly rostliny rodu Bucephalandra, že nakonec v akváriu převládají. Jde o akvárium o objemu 117 litrů, osvětlené třemi 10W LED reflektory, vodu filtruje vnitřní filtr AquaEl Pat mini. Hnojivo zde používám a to PMDD s KH2PO4.
Více informací o akvárku, včetně popisu rostlin, si zobrazíte kliknutím na fotku toho akvária.
V akvárku nyní žije asi 100 krevetek Red Cherry, jeden samec živorodky duhové (gupka) a akvarijní šneci – okružáci a levatky.
- 120 litrové rostlinné LowTech akvárium bez přidávání CO2
Akvárium asi po 7 měsících od založení. Zvolil jsem nenáročné rostliny, nepřidával jsem CO2, pouze občas živiny (PMDD). Později jsem se rozhodl, že do tohoto akvária pořídím náročnější rostliny, což vyžadovalo pořízení také CO2 setu. Na fotografii je akvárium ještě v době, kdy jsem CO2 nepřidával.
Je tedy velmi důležité si položit otázku, zdali plynné CO2 vyřeší váš problém s růstem rostlin. Krom toho přidávání CO2 může mít vliv na rychlejší růst řas, pokud nebude v akváriu vytvořena správná rovnováha (světlo – živiny – CO2). Pořídit si můžeme rostliny, které bez přidávání CO2 neporostou, nebo porostou velmi špatně. Pokud ale chcete mít doma pěkné rostlinné akvárium s nenáročnou údržbou, zvolte možnost „bez přidávání CO2“.
Jak se Vám líbí tato nenáročná rostlinná akvária? Uvažujete nad přidáváním CO2? Jak jste se rozhodli po přečtení článku? Dejte vědět svůj názor do komentářů pod článkem.
Pokud chcete pravidelný přehled o nových článcích na tomto webu, staňte se jeho fanoušky na facebooku: surpanblog na facebooku, případně si přidejte odběr kanálu Surpan na youtube.
Marian
Dobrý den. Já jsem své první akva zakládal před 30-ti lety Tenkrát se na nějákě low.a high.nehrálo.prostě se založilo akvarium,základy jsou dodnes platné.křemičitý písek,výměna vody,nepřerybnovat Co se týče rostlin, nechávat pouze takové jaké prosperovaly.To nebyla malá finační položka- pravda,zvlášt pro kluka který měl občas nějáké to kapesné,a do akvaristiky dával všechny své peníze,občas jsem taky koupil podpultové AKVÁRIUM-TERÁRIUM za 5 kaček.Svítil jsem obyčejnou žárovkou.Po čase jsem si pořídil vysněné metrové 160L Akva.Tam už byla moderní technika-zářivka,topení s termostatem.A když mi kančíci vodili po nádrži mladé bylo to taky vynikající.Dnešní trend používání různých aqua soilů a CO 2 mi přijde dosti komerční,jsem asi stará škola,ale zastávám názor-přiblížit se podmínkám jaké mají ryby ve své domovině.Nějaké přisvěcování v noci modrou už mi přijde trochu mimo mísu,a je toho víc.Měl jsem pěstírnu na ryby,i náročnější druhy a obešel jsem sem se bez toho Samo-Chemismus vody je důležitý.Takže za mě- komerční záležitost,na které pár jedinců vydělává.Nikomu to ale rozmlouvat nebudu,Jsem na jižní ameriku.Nyní kupuji 2 velká akvária, skaláry jsem měl celý život,a perletovky jsou taky nádhera ještě UARU.Tak snad.Z techniky snad reverzní osmoza.S pozdravem A at se daří tuto krásnou zálibu udžovat při životě.PS-Kdysi jsme byli velmoc v chovu akva ryb. Zkrátka klíč k úspěchu je udržení biologické rovnováhy.Ato co předvádí Takashi Amano,že když nebudete mít kámen za800 kč.je nesmysl. V amazonce to rybám taky nikdo neupravuje.Po založení akva se voda zakalí,zařasí-běžná věc.V takovém případě neměnit vodu-zhorší se to,pouze filtrovat,chce to čas,ustálí se to.Do začátku co nejvíce rostlin.Čus bus.Marian P.
4. 3. 2023 at 12:09 am
Surpan
Dobrý den, Mariane. Tak to máme dost podobné. Začínal jsem před cca 20 lety a protože na nic nebyly peníze, trošku jsem vařil z vody, jak se říká. A jsem za tuto zkušenost moc rád, protože mi dala víc, než si dovedou někteří moderní akvaristi představit. Řešení potíží z řasou jsem mohl řešit pouze vylepšením podmínek a udržováním rovnováhy. Co se týče používání CO2, tak jde o to, že v dnešní době jsou k dispozici stovky druhů akvarijních rostlin, u kterých je nesnadné, nebo i nemožné je pěstovat bez přidávání CO2. Sám mám nyní doma cca 140 druhů akvarijních rostlin a některé bez přidávání CO2 nejdou. Ale je to jen malé množství, většině se daří bez přidávání. Ale tohle je hlavně záležitost pro rostlinkáře, kteří chtějí z akvárka udělat okrasný záhonek. Co se dna týče, tak používám především křemičitý štěrk do dnes. Ze 16 akvárek jej mám v 11, v dalších dvou mám barvený černý křemičitý štěrk, v dalších dvou jsem zkoušel drcené lávové kameny od Rataje a v posledním jsem zkusil platinum soil, který je dražší a zatím mě nijak zvlášť nepřesvědčil, ale protože připravuji článek o akvarijních štěrcích a substrátech, tak jsem se rozhodl zkusit i jiné, než jen můj oblíbený křemičitý štěrk.
Ať se daří a akvaristika dělá radost i nadále, Jirka Surpan
4. 3. 2023 at 12:09 am
Jana Kulikovová
Ahoj,
sama mám low-tech rostlinné akvárium a bez ohledu na to, že jsem postupem času přišla o řadu druhů rostlinek, protože nebyly vhodné pro tuto metodu, jsem prozatím s vývojem akvária velmi spokojená.
Nedávno se akvárium potýkalo s hnědou řasou a zákalem, v současnosti je už voda velmi čistá.
4. 3. 2023 at 12:08 am
trokar
Jakou máte zkušenost se substrátem pro lekníny? Jak na něj reagují ryby?
4. 3. 2023 at 12:07 am
Surpan
Co se týče růstu rostlin, tak substrát pro lekníny podpořil velmi znatelně růst rostlin Cryptocoryne. Bohužel se v tomto akvárku nelíbilo vůbec ancistrusům. Už bych jej znovu nepoužil.
4. 3. 2023 at 12:08 am