Rostlinné akvárium 120 litrů – LowTech

Rostlinne LowTech akvarium 120 litru Jiri Fojtik Surpan

Tato 120 litrová LowTech nádrž vznikla předěláním původního HighTech akvária. Důvodem byla potřeba snížit frekvenci údržby a střihu stonkových rostlin. Akvárium je zároveň vestavěné ve zdi se zhoršeným přístupem, tak méně častá údržba přišla vhod.

Fotky a videa jsou sice fajn, ale určitě se hodí napsat pár informací. Například jaké jsou rostliny v akváriu, něco o technice, osvětlení a čím hnojím. Co se vody týče, tu používám ve všech akváriích stejnou: brněnská vodovodní, jde o vodu tvrdou (GH 15, KH 8) s vysokým obsahem NO3 (40 mg/l), s pH 7,6.

Akvarium bez pridavani CO2 lowtech 1
Rostlinné akvárium 120 litrů

Akvárium jsem si nechal před lety udělat na míru (119x29x35, 35cm je výška), protože v obýváku byl stávající otvor ve zdi, který jsem chtěl využít. Nechal jsem na každé straně kousek místa, aby nedošlo k prasknutí akvária při drobném pohybu konstrukce vlivem změn teplot. Časem plánuji rekonstrukci a nahrazení tohoto akvária podstatně větším, rostlinným. Opět ve zdi, jen bude potřeba trochu větší zásah do nosné konstrukce, vytvoření překladu a tentokrát už i přívod vody a odpad. Ale zpět ke 120 litrovce.

Co se techniky týká, nemohl jsem si kvůli nedostatku prostoru kolem akvária vymýšlet. O filtraci vody se mi stará vnitřní filtr JK Animals JK-IP201 s biomolitanem a rozstřikovací rampou po celé délce zadní stěny akvária, o ohřev vody se v zimním období stará 100W topítko AquaEl, o sběr hladiny se občas stará vnitřní skimmer. Osvětlení je vyřešeno jednou zářivkou T5, 21W, 865 v krytu IP65. Svítím 9 hodin denně v kuse. V létě chladím větráky z počítače, které odvádí teplý vzduch z prostoru osvětlení. V akváriu se nachází asi 5 kořenů mangrove a nejdou téměř vidět, jsou většinou porostlé rostlinami.

Jednou týdně přidám živiny, aktuálně MasterLine (mikroprvky a fosfáty), CO2 nepřidávám. Dno je černý křemičitý štěrk frakce 2 až 4 mm, pod něj jsem přidal kapsle NPK+TE.

V tomto akváriu mám razbory klínoskvrnné – cca 18 kusů. Pak v něm žijí ještě krevetky Red Cherry – minimálně 20 kusů a dva druhy šneků – okružáci a levatky.

Akvarium bez pridavani CO2 lowtech no CO2

Rostliny jsem pro lepší orientaci očísloval. 
1. Anubias Barteri nana, 2. Bucephalandra Biblis, 3. Cryptocoryne lutea Hobbit, 4. Schismatoglottis prietoi, 5. Bucephalandra Brownie Ghost, 6. Anubias Barteri nana Pinto.

Prohlédněte si také další akvária v přehledu mých akvárií.

Další články o akvaristice najdete v rozcestníku SURPAN. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin a naši online akvaristiku.

[an error occurred while processing the directive]

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *