Co musíme vědět o dávkování CO2 v akváriu

pridavat CO2 do akvaria

Přidávání CO2 – oxidu uhličitého, do akvária není vždy nutností. Pro běžné akvárium s nenáročnými rostlinami jde spíše o zbytečnost. Pokud ale chcete krásné barevné rostlinné akvárium, bude přidávání CO2 pravděpodobně potřeba.

Je třeba si uvědomit, že rostliny jsou tvořeny uhlíkem (asi ze 45%), který pak potřebují ke svému zdárnému růstu. Problematika dávkování CO2 v akváriu není jednoduchá. Určitě se nedá říct, že v každém akváriu jde o zbytečnost, nebo „módní trend“, protože „mně to tak roste“, nebo naopak, že se musí CO2 dodávat do každého akvária s rostlinami.

V každém akváriu je mnoho proměnných, ať už jde o složení vody (mnozí z akvaristů mají zásaditou vodu s minimálním obsahem CO2, ale občas jsou i tací, kteří mají vodu z vodovodu kyselou, či obsah CO2 v akváriu je dostačující i pro náročnější rostliny), nebo o druhy rostlin (čím víc světla, tím víc je potřeba živin a CO2), ale i počet ryb ovlivňuje množství CO2 rozpuštěného ve vodě. Je jednoduché říct, že přidávání CO2 do akvária je k ničemu, hlavně v případě, že chybí dostatek informací.

CO2 lahve a sety pro rostlinné akvária - CO2 technika

Častým „argumentem“ je, že akvarista nechce do vody přidávat chemii. Jenže akvaristika je snaha napodobit přírodní podmínky, což není ve skleněném kvádru jednoduché. Mnohdy to ani nejde a některé věci je třeba nahradit. Ano, v přírodě nikdo nelije hnojiva a nepřidává CO2 do řek (i takový argument jsem četl) a přesto je tam živin i CO2 dostatek. Vše potřebné se do vody dostává z okolí (CO2 například kvůli kyselým dešťům, ve stojaté vodě zajišťují dostatek CO2 bakterie) a rostlinám se pak daří, protože mají živin dostatek. Tyto živiny do vodovodní vody musíme dodávat, protože v ní buď nejsou vůbec, nebo pouze v minimálním množství.

Zároveň se často setkávám s tím, že začínající akvarista ještě pomalu nemá ani rostliny v akvárku a už shání „veledůležitý CO2 set“. To je zase opačný extrém. Mám několik nenáročných rostlinných akvárií (nazývaných LowTech), kde je pouze světlo a případně malý vnitřní filtr. A vše pěkně roste. Podle mého, by měl každý akvarista zvládnout nejprve běžné LowTech akvárium, než se případně, pokud vůbec, pustí do HighTech (akvárium plné techniky, včetně přidávání CO2), aby pochopil základní procesy v akváriu.

Ukázka CO2 setu a jeho složení, včetně příslušenství:
Přidávání CO2 nemusí vyřešit problémy v akváriu

Máte-li v akváriu hodně rostlin, kterým se moc nedaří, případně se objevuje řasa, určitě vám někdo poradil, abyste přidávali CO2. Což může pomoci (aby to nebylo jednoduché, tak samozřejmě nemusí). Samotné CO2 navíc může i uškodit a řasa se může rozjet ještě víc, případně jiný druh. Pokud máte akvárium s pravidelnou a správnou údržbou, pak je potřeba najít rovnováhu mezi světlem, množstvím CO2 a živinami. Bude-li něčeho málo, nebo naopak mnoho, řasy se nezbavíte. Pokud budete vývoj v akváriu pravidelně sledovat, zjistíte, co vašim rostlinám nejvíc vyhovuje a řas se zbavíte.


Akvárium bez přidávání CO2

Pokud si zvolíte rostliny nenáročné, které nepotřebují vyšší koncentraci CO2 ve vodě, ušetříte si pár starostí. Nemusíte každých pár měsíců jezdit do CO2 plnírny, ušetříte za pořízení CO2 setu a příslušenství. Krom toho stačí slabší světlo než u náročných rostlin a sníží se i případná spotřeba hnojiv, protože rostliny porostou pomaleji. I bez přidávání CO2 můžete mít krásné rostlinné akvárium.

Akvarium bez pridavani CO2 lowtech
Akvárium bez přidávání CO2.

Akvárium s přidáváním CO2

Jsou rostliny, které bez přidávání CO2 neporostou, nebo jejich vzhled nebude takový, jaký bychom očekávali. Potřebují většinou i silnější osvětlení a vyvážené množství živin. Rostliny na CO2 jsou podle mého „půvabnější“, ale potřebují větší péči. Musíte najít dobrou rovnováhu mezi světlem, živinami a množstvím CO2 a zároveň dodržovat pečlivou pravidelnou údržbu akvária.

Pořízení CO2 setu je možné od 2500 kč, objem lahve volíme podle velikosti akvária. CO2 lahve musíme nechat občas naplnit, proto je dobré mít doma i druhou náhradní. Ne všude plní CO2 lahve na počkání a CO2 plnírny nejsou na každém rohu.

Také je dobré počítat s tím, že když CO2 v lahvi dochází, je lepší CO2 lahev odpojit a nechat doplnit. V téměř prázdné lahvi se totiž zvýší tlak a do akvária se tak může dostat nárazově více CO2. Když se budete akvárku s CO2 pravidelně věnovat, můžete dosáhnout opravdu krásného akvária. Chcete-li mít akvárium s minimální údržbou, zvolte si rostliny nenáročné bez přidávání CO2. Pokud s akvaristikou začínáte, doporučuji nejprve akvárium bez přidávání CO2, po nabrání zkušeností se dá posunout na HighTech akvaristiku s přidáváním CO2.

CO2 v akváriu
Akvárium s přidáváním CO2.

Tekutý uhlík

 V akvaristice jde o kontroverzní přípravek, který je buď velmi oblíbený, nebo naopak zatracovaný. Jako vždy nic není černobílé a tekutý uhlík má svá pro i proti.

Prvně bych zmínil, že název tekuté CO2 je zavádějící, protože plyn CO2 prostě neobsahuje. Tekutý uhlík, jak tento přípravek nazývám já, je slabý roztok glutaraldehydu, který se používá při vyšších koncentracích jako dezinfekce bazénů a ve zdravotnictví.

V akvaristice se začal používat velmi slabý 1-2% roztok, jako pomůcka proti řasám a jako podpora růstu rostlin, neboť rostlinám dodá malé množství uhlíku. Osobně jsem rozdíl v růstu rostlin při přidávání tekutého uhlíku spíše nepozoroval, používám jej jako pomůcku k likvidaci případné řasy. Tady je důležité zmínit, že růst řas má vždy své důvody a ty je třeba řešit. Tekutý uhlík může pomoci s potlačením a rychlejší likvidací řasy, ale pouze při nápravě problému v akváriu. Nepoužívám jej tedy denně, ale pouze jako pomůcku k likvidaci řasy.

Tento přípravek se dá použít také k přímé aplikaci na řasu pomocí injekční stříkačky. Tuto řasu tekutý uhlík spálí (pozor na množství, ať nespálíte i rostlinu – nepřekračovat zároveň dávku podle objemu akvária).

Pro většinu rostlin je tekutý uhlík neškodný, jsou ale rostliny, které tekutý uhlík poškodí (některé mechy, egeria, ceratophyllum, elodea, aj.)


Příjem uhlíku

Akvarijní rostliny přijímají uhlík buď z oxidu uhličitého (CO2 – využitelný až do pH 8,3), nebo z kyseliny uhličité (H2CO3). Při nouzi jej dokážou využít i z hydrogenuhličitanů (HCO3). Přeměna příjmu uhlíku je pro rostliny energeticky náročná, proto je důležité, aby nedocházelo pouze k občasnému přidávání CO2 do akvária. Je potřeba buď přidávat stále (samozřejmě je možné vypínání CO2 na noc), nebo vůbe

7. Jak přidáváte plynné CO2 do Vašeho akvária, kterému se dlouhodobě daří?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Možnosti přidávání CO2
(po rozkliknutí se objeví podrobný popis)

Optimální množství CO2

Pro rostliny je optimální množství rozpuštěného CO2 ve vodě cca 10 až 25 mg/l, což si můžete pohlídat dropcheckerem s kvalitní kapalinou, nebo měřením testy pH a KH (uhličitanová tvrdost) a zadáním hodnot do kalkulačky:


Tillmanova tabulka

Pro lepší pochopení vztahu mezi pH vody, uhličitanovou tvrdostí (alkalitou) a obsahem rozpuštěného CO2 ve vodě velmi dobře poslouží v běžných akváriích, kde nedochází k úpravě reverzní osmózou nebo rašelinovým výluhem, Tillmanova tabulka.


Jak jsem již psal, můj názor je, že každý akvarista by měl zvládnout akvárium bez přidávání CO2, teprve později, až nabere zkušenosti s nenáročnými rostlinami, může podle svého uvážení zkusit i rostliny, které vyžadují pro lepší a „krásnější“ růst CO2 navíc. Rostlinné akvárium totiž můžete mít krásné i bez přidaného oxidu uhličitého, stačí si jen správně zvolit: nenáročné rostliny.

[an error occurred while processing the directive]

10 komentářů k „Co musíme vědět o dávkování CO2 v akváriu”

Radovan Sládek

Reply

Dobrý den
Je pravda že když v akváriu nemáme substrát ale jen písek . A nenáročné rostliny .
Je lepší CO2 nepoužívat ? Je čerstvě osázené .

24. 2. 2024 at 5:57 pm

  Surpan

  Dobrý den,
  není. CO2 především snižuje pH vody, což naprosté většině rostlin vyhovuje a rostou lépe. Tedy jen o rozdíl písku a substrátu nejde.
  Pokud máte zároveň nenáročné rostliny, tak do takového akvária většinou CO2 nedoporučuji z důvodu nadbytečnosti a urychlení růstu již tak dost rychle rostoucích nenáročných stonkovek.
  Přeji pěkný den, Jiří Surpan Fojtík

  1. 3. 2024 at 3:07 pm

ahoj,mala by som otazku. Mam nenarocne rastliny ale pridavam Co2 mam aj dost silne svetlo..chihiros led A seria 120-140 cm 65W A1201…..akvarko ma 500l . Otazka moje rastliny su ako by boli z porcelanu strasne sa lamu a korene zacali ciernit. Z coho to je ? dakujem za odpoved

16. 1. 2024 at 12:39 am

  Surpan

  Ahoj, chtělo by to víc informací a hlavně i fotky. Křehnout můžou nedostatkem živin, černání kořenů se objevuje v nevhodném substrátu, u anubiasů s kořeny na dekoracích může jít i o obrůstání ruduchou.
  Jirka Surpan Fojtík

  16. 1. 2024 at 8:17 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *