Rostlinné akvárium 216 litrů – LowTech

Má LowTech kostka o objemu 216 litrů je rostlinné akvárium s nenáročnými rostlinami. Původně jsem chtěl mít akvárium na focení velkých rostlin do atlasu, protože se sbírka rostlin rozrůstala a nebylo je kam umístit, tak jsem začal zaskládávat i tohle.

Aby to nebylo pouze o fotkách, přidám důležité informace o této nádrži: použité rostliny, technika, jaké je osvětlení a čím hnojím. Co se vody týče, používám ve všech akváriích stejnou: brněnská vodovodní, jde o vodu tvrdou (GH 15, KH 8) s vysokým obsahem NO3 (40 mg/l) a s pH 7,6.

Všechny texty, které jsou napsány tučnou kurzívou, jsou odkazy na další informace o dané technice nebo rostlině na webech SURPANu. Pokud chcete vědět víc, stačí kliknout.

Rostlinné LowTech akvárium 216 litrů

Akvárium jsem si nechal udělat na míru (60x60x60 cm) a umístil jsem jej na kovový rám z jeklů.

Protože jsem původně zamýšlel, že půjde o akvárium, kde budu fotit rozměrnější rostliny do atlasu akvarijních rostlin, tak jsem nezamýšlel nic jiného, než LowTech. Filtr jsem zvolil externí JK Animals JK-EF1000 s rozstřikovací rampou a to jak kvůli vyššímu objemu vody, tak aby na fotkách nebyla vidět technika. Jako osvětlení jsem použil 1x 30W LED reflektor IP65. Je to sice docela málo světla na tak velké akvárium, pro zvolené rostliny ale stačí, jak vidno z fotografie. Svítím 9 hodin denně. V akváriu se nachází přibližně 8 kořenů Mangrove, které slouží k vytvoření kaskád a nejsou pod rostlinami téměř vidět. Vlevo, asi v polovině výšky akvária, je pak mech Taiwan moss umístěný na mřížce na přísavkách.

Přidávám živiny ve formě tekutého hnojiva: AquaGrower Micro a Macro Complex v dávce 2 ml z obou lahví denně na objem akvária, s tím, že Macro complex střídám ob den s Macro Phosphorus (důvodem je větší množství NO3 již z vodovodu). Na dně je černý křemičitý štěrk frakce 2 až 4 mm. Do něj každý rok přidám kapsle NPK.

V tomto akváriu mám jeden druh ryb – neonky obecné – cca 20 kusů. Pak v něm žijí krevetky Red Cherry – minimálně 100 kusů a tři druhy šneků – okružáci, kružníci a levatky.

Rostliny jsou pro lepší orientaci očíslovány. Po kliknutí na název rostliny se zobrazí detail rostliny.
1. Pilo moss, 2. Cryptocoryne willisii, 3. Anchor moss, 4. Lomariopsis lineata, 5. Anubias Barteri nana Golden, 6. Weeping moss, 7. Anubias glabra, 8. Microsorum pteropus mini, 9. Bolbitis heudelotii, 10. Taiwan moss, 11. Crinum calamistratum

Prohlédněte si také další akvária v přehledu mých akvárií.

Další články o akvaristice najdete v rozcestníku SURPAN. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin a naši online akvaristiku.

[an error occurred while processing the directive]

1 komentář k „Rostlinné akvárium 216 litrů – LowTech”

Krista

Odpovědět

To je pecka. Paleček nahoru!

13. 3. 2023 at 7:06 pm

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *