Rostlinné NANO akvárium 30 litrů

Rostlinné akvárium 30 litrů

Rostlinné třicetilitrové NANO akvárium bylo prvně pro krevetky. Je umístěné na komodě a slouží zároveň jako večerní osvětlení místnosti. Zpočátku v něm moc rostlin nebylo, ale po předělání jsem v něm chtěl zkusit rostliny náročnější. Byl to trochu boj, ale povedlo se.

Aby to nebylo pouze o fotkách, přidám důležité informace o této nádrži: použité rostliny, technika, jaké je osvětlení a čím hnojím. Co se vody týče, používám ve všech akváriích stejnou: brněnská vodovodní, jde o vodu tvrdou (GH 15, KH 8) s vysokým obsahem NO3 (40 mg/l) a s pH 7,6.

Všechny texty, které jsou napsány tučnou kurzívou, jsou odkazy na další informace o dané technice nebo rostlině na webech SURPANu. Pokud chcete vědět víc, stačí kliknout.

Rostlinné NANO akvárium 30 litrů

Nano akvárium o objemu 30 litrů mám jako dekorativní. Umístěné je na komodě z Ikei v ložnici. Rozměr tohoto akvária je 29x29x35, kde 35 cm je výška. 

O filtraci vody se mi stará vnitřní filtr AquaEl PAT mini, ke kterému jsem přidal větší biomolitan. Filtr jede na nejnižší průtok. O ohřev vody se stará topítko 25W. Osvětlení je LED reflektor 20W, s IP65 a barvou 5000K, svítím 12 hodin. Přidávám CO2 z lahve a to přes skleněný difuzor. CO2 jede nonstop, ale v minimálním množství (pH se upraví z 7,6 vodovodní na 7,2 až 7,3).

Přidávám živiny ve formě tekutého hnojiva – PMDD, občas přidám trochu železa a fosforu s draslíkem (KH2PO4). Dno je obyčejný křemičitý štěrk frakce 2 až 4 mm, k některým rostlinám jsem přidal kapsle NPK+TE a kapsle Ferox.

V tomto akváriu mám dania perlové (galaxky) – 8 kusů. Pak v něm jsou krevetky Red Cherry – cca 20 kusů a šnek – Neritina Zebra.

NANO akvárium

Rostliny jsou pro lepší orientaci očíslovány. Po kliknutí na název rostliny se zobrazí detail rostliny.
1. Pogostemon deccanensis (erectus), 2. Ludwigia sp. mini Super Red, 3. Pogostemon helferi, 4. Lilaeopsis mauritiana

Primárním cílem v tomto akvárku nakonec bylo vytvořit kompaktní a čistý koberec z rostliny Lilaeopsis mauritiana, což není úplně snadná práce a docela mě potrápil (pravděpodobně proto nejsou koberce z lilaeopsis běžně vidět). Nakonec se povedlo a Lilaeopsis mauritiana mohl být nafocen do atlasu rostlin.

Prohlédněte si také další akvária v přehledu mých akvárií.

Další články o akvaristice najdete v rozcestníku SURPAN. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin a naši online akvaristiku.

[an error occurred while processing the directive]

6 komentářů k „Rostlinné NANO akvárium 30 litrů”

Petr

Reply

externí filtr nepřipadá v úvahu, mám kryt.

17. 1. 2024 at 8:00 pm

  Surpan

  Pak mě leda napadá zkusit pat mini s rozstřikovací rampou, která se postará o rozdělení proudu. Vyzkoušené ale u 20 litrovky nemám.

  19. 1. 2024 at 2:20 pm

Petr Vytlačil

Reply

Zdravím, prosím o názor: nádrž 20 l s tímto filtrem a průtokem bastaveným na minimum: Je vhodné pro bettu, která jak známo nesnese velký proud vody?

17. 1. 2024 at 3:33 pm

  Surpan

  PAT-mini je super, ale nedával bych ho do akvárka menšího než 30 litrů. Do menšího bych uvažoval nad malým závěsným (JK MHF-100, AquaEl). Tím, že menší akvárka, než 30 litrů nepoužívám a a něj mi vyhovuje pat mini a závěsy, tak jsem další ani nezkoušel.

  17. 1. 2024 at 7:52 pm

Miroslav

Reply

Nadhera
Taketo nieco chcem aj ja mam tiez aqauel 30L
Mozete mi niako poradit?

17. 3. 2023 at 1:17 am

  Surpan

  Díky. Ano, o tom tento web je. Doporučuji jej nastudovat a případné otázky a detaily pak spolu můžeme dořešit. Jirka Surpan

  17. 3. 2023 at 1:20 am

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *