Rostlinné akvárium 117 litrů – buckárium

Rostlinné akvárium

Buckárium je LowTech nádrž o 117 litrech, do které jsem asi před rokem vysadil pomalu rostoucí a nenáročné rostliny rodu Bucephalandra, Anubias a pár akvarijních mechů. U těchto druhů rostlin si akvarista počká, než vytvoří krásné velké trsy, ale čekání se určitě vyplatí.

Aby to nebylo pouze o fotkách, přidám důležité informace o této nádrži: použité rostliny, technika, jaké je osvětlení a čím hnojím. Co se vody týče, používám ve všech akváriích stejnou: brněnská vodovodní, jde o vodu tvrdou (GH 15, KH 8) s vysokým obsahem NO3 (40 mg/l) a s pH 7,6.

Všechny texty, které jsou napsány tučnou kurzívou, jsou odkazy na další informace o dané technice nebo rostlině na webech SURPANu. Pokud chcete vědět víc, stačí kliknout.

Rostlinné akvárium 117 litrů – buckárium

Moje rostlinná stosedmnáctka je plná akvarijních rostlin rodu Anubias, Bucephalandra a několika akvarijních mechů, názvy rostlin najdete níže pod fotkou. Rozměr má 100x39x30, 30 cm je výška.

O filtraci se stará vnitřní filtr AquaEl PAT-MINI s větším biomolitanem (bioakvacit), ohřev vody není žádný. Svítím 3mi LED reflektory 10W (celkem tedy 30W), s IP65. Délka svícení je 8 hodin bez pauzy. CO2 nepřidávám. V akváriu se nachází několik kořenů mangrove, na které jsem rostliny připevnil.

Přidávám živiny ve formě tekutého hnojiva – PMDD, a trochu fosforu s draslíkem (KH2PO4). Na dno jsem použil malou vrstvu obyčejného křemičitého štěrku frakce 2 až 4 mm.

V tomto akváriu mám krevetky – Neocaridina davidi Red Cherry – cca 100 kusů. Pak v něm jsou šneci – levatky a okružáci. A jedno paví očko.

Rostlinne akvarium mechy anubiasy a bucephalandry

Rostliny jsou pro lepší orientaci očíslovány. Po kliknutí na název rostliny se zobrazí detail rostliny.
1. Anubias barteri var. nana, 2. Bucephalandra Theia,  3. Anubias barteri var. nana Golden, 4. Anubias barteri Coffeefolia, 5. Willow moss, 6. Bucephalandra Theia green, 7. Anubias barteri var. nana Petite, 8. Bucephalandra biblis, 9. Bucephalandra Green Velvet, 10. Anubias Nangi, 11. Phoenix moss, 12. Anubias barteri var. nana bonsai, 13. Bucephalandra Green Wavy, 14. Anubias barteri Tetraploid, 15. Bucephalandra Dark Achilles, 16. Pilo moss, 17. Bucephalandra Mini Catherinae, 18. Bucephalandra Bukit Kelam/Sintang

Prohlédněte si také další akvária v přehledu mých akvárií.

Další články o akvaristice najdete v rozcestníku SURPAN. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin a naši online akvaristiku.

[an error occurred while processing the directive]

2 komentáře k „Rostlinné akvárium 117 litrů – buckárium”

Mynee

Reply

Zdravim, mam svetlo chichiros A601, je tam 8500K (akva 70x35x35), je tato teplota pre bucky, anubias, machy a microsorium v poriadku? Mam doma hnojivo ALLFA mikro aj makro prvky, su tieto hnojiva ok pre takto osadzane akva, alebo mam zmenit na Vami odporucane KH2PO4 a PMDD? Starsie listy deraveju a mladsie blednu. Dalsie osadenstvo je 15x tetra blehery a 6x otik, uvazujem este pridat 15x neonka modra.

Dakujem.

15. 3. 2023 at 8:54 pm

    Surpan

    Zdravím, tyto hnojiva jsem zatím nezkoušel, ale co jsem četl zkušenosti s ním, tak nejsou špatná. Jak často měníte vodu v akvárku? Výměnou vody zabráníte přehnojení, což může vést ke stejným potížím, jako když živiny chybí. Chihiros světla jsou dobrá, tady bych se nebál.

    15. 3. 2023 at 8:54 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *