Zelená voda – jednobuněčná řasa

zelena voda v akvariu rasa

Řasa v akváriu je téměř vždy nepříjemnou záležitostí. S některou se bojuje snáze, s jinou může jít o boj na dlouhé měsíce. Vždy je potřeba zlepšit podmínky, abychom se řasy zbavili a nevrátila se. To samé platí i u velmi nepříjemné řasy nazývané „zelená voda“, se kterou jsem bojoval poněkud déle.

Zelená voda se mi objevila ve 30 litrovém akváriu, které jsem kompletně předělával. A to včetně zásadního zásahu do substrátu, což je téměř vždy velký problém. Rostlinám se v akváriu celkem dařilo i přes vodu zelenou jak brčál, tak jsem plán na znovu založení zamítl a rozhodl se zkusit, co na zelenou jednobuněčnou řasu zabírá a co naopak vůbec.

Zajímavé bylo sledovat, jak se zelená voda v akváriu měnila. Byly dny, kdy voda byla po celou dobu silně zelená, další týdny ale docházelo k odeznívání ve večerních hodinách, kdy voda byla průzračná.

Nejčastější radou na internetu, jak porazit zelenou jednobuněčnou řasu bylo, použíti UV lampy. Tato možnost sice zabírá vcelku efektivně, zároveň UV lampa není zrovna levná pomůcka, která by stejně po prvním použití ležela v šuplíku. Také je potřeba napojení na hadici externího filtru, takže použití v tomto malém akváriu by bylo ještě trochu náročnější (mám v něm malý vnitřní filtr AquaEl Pat Mini).

Zeleny zakal zelena voda v akvariu
Proč zelená voda pravděpodobně vzniká?

Zelená voda (jednobuněčná řasa) v akváriu vypadá jako naředěná hrachová polévka. Podle mého sledování se objevuje při silném nepoměru živin, CO2 a světla. Může se také objevit při přítomnosti amoniaku v akváriu, což je velmi často následek výraznějšího zásahu do substrátu, s vyšším obsahem detritu (detrit = běžné odpadní látky v akváriu).

Jak bojovat se zelenou vodou?

Zkusil jsem různé metody, většina z nich byla buď zcela bezúspěšná (nezabralo přidání Pistia stratiotes do akvária jako pomocníka s přebytečnými živinami, ani úprava dávkování živin a CO2, bez efektu bylo také přidání násady pro nitrifikační bakterie), nebo zabrala pouze částečně, či krátkodobě (časté a výraznější výměny vody měly krátkodobý efekt, mírné zlepšení následovalo po spuštění vnitřního filtru AquaEl UNI 500UV, trochu také zabralo denní dávkování tekutého uhlíku). K průzračné vodě to však mělo daleko.

banner clanek vnejsi filtry 1

Použití UV lampy napojené na čerpadlo nebo na hadici externího filtru problém se zelenou vodou vyřeší. Protože jsem hledal i jiné cesty, poohlížel jsem se po dalších metodách. Vzpomněl jsem si na dobré výsledky při použití peroxidu vodíku na jiné druhy řas, tak jsem jej zkusil i na zelenou vodu. A zabral. Již po první aplikaci došlo ke zlepšení a při opakování několik dní po sobě, zároveň při zvýšené výměně vody v akváriu, byla voda do týdne opět jako křišťál. A to i bez UV lampy. Použití peroxidu vodíku je na vlastní riziko, více informací najdete v článku: Peroxid vodíku na řasy.

Podařilo se vám porazit jednobuněčnou řasu? Co pomohlo vám? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, které můžete napsat do komentářů pod článkem.

Sledujte nás také na facebooku: SURPAN na FB nebo si přidejte odběr na našem YouTube kanále: SURPAN na YT.

[an error occurred while processing the directive]

8 komentářů k „Zelená voda – jednobuněčná řasa”

Miriama

Reply

krásny članok …ja som mala takto zelenu vodu pred tym ako som Vám napisala .Poradili dva prostriedky nato od vas .Čo som zato vdačna.Teraz spolu riesime řasu v akvarium.Pevne verim ze aj tu porazime.

15. 5. 2023 at 8:20 pm

    Surpan

    Děkuji. Nebojte, uděláme pár vylepšení a řasa by měla následně zmizet sama. Pěkný večer. Jirka Surpan Fojtík

    15. 5. 2023 at 11:24 pm

Alex

Reply

K pistii (bábelka): hladina je jimi skoro zarostlá, voda je přesto zelená. Zkusím ten peroxid.

26. 1. 2023 at 1:25 am

    Surpan

    Také mi pistia nepomohla, zachránil to peroxid a výměna vody. Ale i tak to nebylo hned druhý den.

    26. 1. 2023 at 1:30 am

Zdeněk

Reply

K likvidaci jednobuněčných řas je třeba použít UV-C světlo. LED s vyzařováním v UV-C oblasti na trhu ještě moc nejsou a pokud ano, stejně mají většinu spektra v UV-A takže účinnost nic moc a nebo příliš malý výkon. Já zakoupil také výrobek Aqua-El, ale s UV-C žárovkou. Neobsahuje čerpadlo, připojuje se na výstup z filtru. Na své 160 l jsem použil ten nejslabší – 3W (Prý je do 100l). Čerpadlo filtru má tak 50 – 100 l/h, víc ne. Katastrofálně zelená voda, kde nepomohlo nic, byla čirá za 2 dny. Bez nějaké výměny či zatemňování. Jen je třeba čistit filtr, kde se usazuje mrtvá řasa. (Použil jsem filtrační vatu Fluval). Síťový adaptér je součástí lampy, náhradní žárovka se dá koupit a mám dojem, že to celé stálo kolem 300 Kč.

26. 1. 2023 at 1:25 am

    Surpan

    Díky za informaci. K podobným účelům by mohl být zajímavý větší závěsný filtr s UV a s prostorem na vatu. Třeba se něco takového v budoucnu objeví. Jirka Surpan

    26. 1. 2023 at 1:29 am

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *