Recenze: Filtr AquaEl Uni Filter 500UV

UNI filter 500UV AquaEl

Když se mi v NANO akváriu objevila zelená voda (jednobuněčná řasa), poohlížel jsem se po vnitřním filtru s UV, který by měl tuto řasu zlikvidovat. Našel jsem filtry AquaEl s označením UNI Filter UV, které by snad mohly pomoci.

Hned po pořízení jsem měl pochyby, zda-li bude UV LED dostatečné řešení (proti běžné UV lampě jsou 4 UV LEDky velikostně nesrovnatelné). Pro své akvárium jsem vybral UNI Filtr 500 UV Power s tím, že lze použít alespoň jako běžný vnitřní filtr.

recenze AquaEl UNI filtr UV

Test na zelené vodě

Se zelenou vodou (jednobuněčnou řasou) jsem bojoval v tomto akváriu delší dobu. Tušil jsem, co ji způsobilo (akvárium jsem předělával, včetně většího zásahu do zaneseného křemičitého štěrku) a že nebude snadné se ji zbavit. Zajímavé na průběhu bylo také to, že se některé dny ve večerních hodinách řasa zcela ztratila a voda byla křišťálově čistá. Ráno byla zase jako brčál.

Zeleny zakal zelena voda v akvariu 1

Po zapojení filtru AquaEl Uni Filter 500UV Power došlo brzy ke zlepšení situace a voda byla do tří dnů o poznání průzračnější. Zároveň jsem měnil část vody, jako doposud (bez použití filtru byla ale situace brzy stejná).

Porovnání vody po třech dnech filtrování s UV LED:

Ke zlepšení tedy došlo, jenže jak vidno ve videu, voda stále nebyla podle mých představ. A následné dny k dalšímu zlepšení nedocházelo. Rozhodl jsem se tedy použít jiný způsob likvidace zelené vody, se kterým jsem nakonec uspěl, více v článku: Jak na zelenou vodu?

banner clanek aquael 3

Informace k AquaEl Uni Filtr 500 UV Power

Vnitřní UV filtr od AquaElu s jednobuněčnou řasou pomohl, ale problém v mém akváriu zcela neodstranil.

Co se týče filtru samotného. Jeho cena se nyní pohybuje okolo 800 kč. Je regulovatelný, průtok má slušný, přesto bych jej nedával do akvária přes 100 litrů. Filtr je tichý. Provedení a materiály jsou kvalitní, nemám pochyb, že stejně jako můj oblíbený AquaEl PAT mini bude filtrovat vodu klidně 10 a více let bez jakýchkoliv problémů. Uvnitř má dvě plastové trubice, na které se natahují biomolitany. Objem filtračních médií je ale malý. UV LED má samostatné napájení přes USB kabel s adaptérem do sítě (na filtr s UV jsou zapotřebí dvě zásuvky). Přísavky jsou v porovnání s podobnými filtry kvalitnější.

Parametry filtrů UNI UV:

UNI Filter500 UV Power750 UV Power1000 UV Power
max. průtok500 l/h750 l/h1000 l/h
příkon6,5 W9,5 W12,5 W
pro akvária (dle výrobce)100-200 l200-300 l250-350 l
UV LED500 mW500 mW500 mW

Ukázka obsahu balení a proměna filtru s UV na filtr běžný:

Shrnutí

Filtr jsem si pořídil kvůli jednobuněčné řase, která měla být zlikvidována UVčkem, což se povedlo pouze částečně. K tomuto účelu bych si jej znovu nepořídil.

Zároveň mě AquaEl opět přesvědčil, že vyrábí tiché a kvalitní filtry (kvalitní materiály a dlouhá životnost). Dovedu si představit tento model 500UV v akváriu s objemem okolo 50 litrů (kvůli menšímu objemu filtrační hmoty), i když výkonově by zvládl i běžnou nepřerybněnou stolitrovku. S tím, že UV příslušenství bych používal pouze výjimečně jako podporu v boji se zákaly.

[an error occurred while processing the directive]

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *