Test: LED LG 5152 28W a 80 cm vysoké akvárium

LED osvetleni nad akvarium na miru

Jako druhé testované osvětlení nad akvárium, jsem se rozhodl použít LED LG 5152 28W a to nad akváriem o výšce 80 centimetrů. Tohle LED světlo má 4200lm a je s optikou. Pak stačilo tři měsíce počkat a na výsledky se nyní můžete podívat v tomto článku.

Přípravu na testy a pár základních informací, jak vše probíhalo a rozcestník mezi dalšími testíky různých světel při různé výšce akvária, najdete na: Testy osvětlení nad akvária vysoká 60, 80 a 100 cm.


Test 2. – osvětlení nad 80 cm


Začátek 2. testu – LED LG 5152 28W 4200lm nad 80 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle

Další test, nyní nad 80 centimetrovým akváriem s kobercovými rostlinami s LED osvětlením (2x LED, 28W, max. 4200lm) od pana Tumy z „osvětlení akvárií na míru“. Základ osvětlení tvoří světelný panel, tvořený páskem diod LG 5152 Current se životností 60 000 hodin garantovaných výrobcem.

test LED osvetleni LG nad 80 cm vysokem akvariu s kobercovymi rostlinami

Z rostlin jsem vybral Micranthemum callitrichoides CubaMicranthemum umbrosum Monte CarloPogostemon helferiRotala rotundifoliaHydrocotyle tripartita a Staurogyne repens.

Vstupní hodnoty vody jsou: NO2 0 mg/l, NO3 34,3 mg/l, pH 7,6, Fe 0,05 mg/l, GH 15°d, KH 8°d. Pro podobné podmínky, jako u prvního testu, jsem komplet vyměnil vodu za odstátou a pořádně odkalil dno. Filtr jsem ale použil již zajetý. Založení AQ proběhlo 15.1.2017.

test LED osvetleni LG nad 80 cm vysokem akvariu s kobercovkama

Test 2. hotov – LED LG 5152 28W 4200lm nad 80 cm akvárkem, CO2, PMDD, kapsle

Druhá část testu, s LED osvětlením LG 5152 4200lm nad akvárkem výšky 80 cm, je hotova. Výsledky jsou podle mého přijatelné a LED osvětlení od pana Tumy bude nad 80 cm vysoké akvárium stačit i pro některé, na světlo méně náročné, kobercovky. Z techniky jsem využíval vnější filtr JBL CristalProfi e1501 greenlineCO2 jsem dávkoval pomoci sody a kyseliny citronové.

Test LED osvetleni od pana Tumy nad akvarkem vysokym 80 cm test rustu rostlin

Z použitých rostlin se dobře dařilo především Hydrocotyle tripartita a Pogostemon helferihydrocotyle jsem musel dokonce dvakrát prostříhat, aby nebránil v růstu ostatním rostlinám. Tyto dvě rostliny rostly téměř okamžitě po zasazení. Další testované rostliny, tedy Rotala rotundifolia a Staurogyne repens rostly spíše pomalu.

Micranthemum callitrichoides Cuba a Micranthemum umbrosum Monte Carlo v testu bohužel neobstály. Není se ale čemu divit, jde o velmi náročné kobercovky, které vyžadují velké množství světla.

Test LED osvetleni od pana Tumy nad akvarkem vysokym 80 cm

Akvárium o výšce 80 cm přináší problémy s údržbou, odstraňováním poškozených listů nízkých rostlin je náročnější, čištění skel je také oříšek. Nevýhodou u 80 cm vysokého akvária je to, že nedosáhnete rukou na dno a potřebujete různé pomůcky jak na sázení rostlin, tak pro jejich úpravu. Což je zdlouhavější a chce to cvik. Výhodou akvária o takové výšce je pak jeho vzhled, takto vysoké akvárium působí perfektně.

banner clanek led reflektory 4

Shrnutí: Podle mého je LED osvětlení LG 5152 4200lm nad 80 cm vysoké akvárium na hraně použitelnosti pro rostliny středně náročné na světlo (náročnější rostliny maximálně do na výšky vodního sloupce 60 cm pod tímto světlem). Velmi důležité je také dostatečné množství živin a CO2, zároveň rovnoměrná distribuce do celého akvária. Při správné volbě rostlin, které nebudou příliš náročné na světlo, lze i v této výšce pod tímto osvětlení, mít pěkné zdravé rostliny.

Další testy osvětlení najdete v rozcestníku: jaké osvětlení nad vysoké akvárium.

[an error occurred while processing the directive]

3 komentáře k „Test: LED LG 5152 28W a 80 cm vysoké akvárium”

Ruddy

Reply

Ahoj. Skvělé. Vysoké obrovské nádrže se většinou dělají pro velké ryby. K těm se drobné rostlinky moc nehodí. Pokud někdo chce pěkné rostlinné akvárium s náročnější kobercovkou, tak by mu mělo 50 cm výšky stačit. Ale vývoj v oblasti LED technologií jde tak neskutečně rychle dopředu, že za pár let už možná budete svítit kobercovkám v bazénech. :). Autorovi přeji hodně úspěchů a sponzorů v dalším bádání.

30. 10. 2022 at 7:34 pm

    Surpan

    Ahoj, tento test právě dělám ,mimo jiné, pro kamaráda, který chce obří nádrž (4000 litrů) s výškou metr, kde chce terčovce a případně velká hejna malých rybek. A chce tam zároveň kobercovku, pokud to půjde. A já v to docela doufám, že to klapne, protože je to jeho velký sen, stejně tak pro mnoho dalších. Osobně doufám, že vyšší akvárka už testovat nebudu, údržba i tohoto je velmi náročná. Děkuji za přání, sponzoři by se hodili jako sůl (ne jako sůl do akvária :-D), zatím si vše sponzoruji sám (jen na testovací akvárko jsme se složili s kámošem, což umožnilo tyto testy).

    30. 10. 2022 at 7:35 pm

Petr

Reply

Ahoj kde se dají objednat tyto led lišty LG děkuji

30. 10. 2022 at 7:33 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *