Zelená voda – jednobuněčná řasa

zelena voda v akvariu rasa

Řasa v akváriu je téměř vždy nepříjemnou záležitostí. S některou se bojuje snáze, s jinou může jít o boj na dlouhé měsíce. Vždy je potřeba zlepšit podmínky, abychom se řasy zbavili a nevrátila se. To samé platí i u velmi nepříjemné řasy nazývané „zelená voda“, se kterou jsem bojoval poněkud déle.

Zelená voda se mi objevila ve 30 litrovém akváriu, které jsem kompletně předělával. A to včetně zásadního zásahu do substrátu, což je téměř vždy velký problém. Rostlinám se v akváriu celkem dařilo i přes vodu zelenou jak brčál, tak jsem plán na znovu založení zamítl a rozhodl se zkusit, co na zelenou jednobuněčnou řasu zabírá a co naopak vůbec.

Zajímavé bylo sledovat, jak se zelená voda v akváriu měnila. Byly dny, kdy voda byla po celou dobu silně zelená, další týdny ale docházelo k odeznívání ve večerních hodinách, kdy voda byla průzračná.

Nejčastější radou na internetu, jak porazit zelenou jednobuněčnou řasu bylo, použíti UV lampy. Tato možnost sice zabírá vcelku efektivně, zároveň UV lampa není zrovna levná pomůcka, která by stejně po prvním použití ležela v šuplíku. Také je potřeba napojení na hadici externího filtru, takže použití v tomto malém akváriu by bylo ještě trochu náročnější (mám v něm malý vnitřní filtr AquaEl Pat Mini).

Zeleny zakal zelena voda v akvariu
Proč zelená voda pravděpodobně vzniká?

Zelená voda (jednobuněčná řasa) v akváriu vypadá jako naředěná hrachová polévka. Podle mého sledování se objevuje při silném nepoměru živin, CO2 a světla. Může se také objevit při přítomnosti amoniaku v akváriu, což je velmi často následek výraznějšího zásahu do substrátu, s vyšším obsahem detritu (detrit = běžné odpadní látky v akváriu).

Jak bojovat se zelenou vodou?

Zkusil jsem různé metody, většina z nich byla buď zcela bezúspěšná (nezabralo přidání Pistia stratiotes do akvária jako pomocníka s přebytečnými živinami, ani úprava dávkování živin a CO2, bez efektu bylo také přidání násady pro nitrifikační bakterie), nebo zabrala pouze částečně, či krátkodobě (časté a výraznější výměny vody měly krátkodobý efekt, mírné zlepšení následovalo po spuštění vnitřního filtru AquaEl UNI 500UV, trochu také zabralo denní dávkování tekutého uhlíku). K průzračné vodě to však mělo daleko.

banner clanek vnejsi filtry 1

Použití UV lampy napojené na čerpadlo nebo na hadici externího filtru problém se zelenou vodou vyřeší. Protože jsem hledal i jiné cesty, poohlížel jsem se po dalších metodách. Vzpomněl jsem si na dobré výsledky při použití peroxidu vodíku na jiné druhy řas, tak jsem jej zkusil i na zelenou vodu. A zabral. Již po první aplikaci došlo ke zlepšení a při opakování několik dní po sobě, zároveň při zvýšené výměně vody v akváriu, byla voda do týdne opět jako křišťál. A to i bez UV lampy. Použití peroxidu vodíku je na vlastní riziko, více informací najdete v článku: Peroxid vodíku na řasy.

Podařilo se vám porazit jednobuněčnou řasu? Co pomohlo vám? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, které můžete napsat do komentářů pod článkem.

Sledujte nás také na facebooku: SURPAN na FB nebo si přidejte odběr na našem YouTube kanále: SURPAN na YT.

[an error occurred while processing the directive]

8 komentářů k „Zelená voda – jednobuněčná řasa”

Miroslav Klemm

Reply

Dobrý den,po nějakém čase se mi znovu objevila zelená prachová řasa.Máte nějaké zkušenosti s používáním Chihiros doctor?Má to nějaký význam?
děkuji za odpověď

20. 12. 2023 at 7:23 pm

    Surpan

    Dobrý den, prachovka většinou značí nějakou nestabilitu, nebo přesněji, prudší změnu v akvárku, která nemusí být ani nějak vidět a nebo silné světlo, případně se mi objevila v akvárku se silnějším světlem, po velkém prostřihu rostlin (což rozhodí právě stabilitu). Pomohlo mi použití peroxidu vodíku na houbičku (v rukavicích) a při výměně vody jsem řasu ze skla touhle „chemickou houbičkou“ setřel. Někdy bylo nutné opakovaně. Co se použití chihiros doktora týče, tak jsem u něj neshledal nějaké zajímavé zlepšení. A když jsem jej z akvária vyjmul, tak právě díky změně prostředí se objevila prachovka. Určitě jej úplně nezavrhuju, znám akvária, kde výsledky má (spíše podpoří růst rostlin a tím může mít negativní vliv na růst řas), než že by přímo nějak významně pomohl s řasami.
    Přeji pěkný den, Jiří Surpan Fojtík

    21. 12. 2023 at 10:04 am

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *