Kalkulačka: Kolik stojí provoz akvária?
Když se akváriu daří, může být radostným a relaxačním zážitkem. Často se ale akvaristé ptají, kolik stojí provoz akvária? Náklady za provoz akvária se mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou velikost nádrže, množství ryb a rostlin, použitá technika, od čehož se odvíjí cena za spotřebované energie, hnojiva, krmiva a další.
Pro lepší představu a přesné vyčíslení nákladů jsme vytvořili kalkulačku, která vám pomůže spočítat měsíční a roční náklady na provoz akvária.
Kolik stojí provoz akvária?
Hlavními faktory, které ovlivňují cenu provozu akvária, je spotřeba vody a elektrické energie. Osvětlení, filtrace, ohřev a pravidelná výměna vody jsou mnohdy největšími náklady na akvárium. Čím větší akvárium je a čím více technologií v něm používáte, tím dražší bude i jeho provoz. Naše kalkulačka bere v úvahu průměrnou spotřebu energie vašeho zařízení, cenu za elektřinu a vodu si zadáte do výpočtu podle aktuálních cen od vašich dodavatelů (nebo z posledního vyúčtování).
Náklady na akvárium: využijte naši kalkulačku
Abyste získali přesný odhad nákladů na provoz vašeho akvária, použijte naši kalkulačku. Stačí zadat požadované informace, jako je vaše cena elektřiny za kWh (nyní v roce 2023 cca 5 – 7 Kč/kWh), příkon (W) a doba provozu spotřebiče každý den (možnost přidání řádků – spotřebičů), cena za vodu za m3 (vodné a stočné se nyní v roce 2023 pohybuje okolo 100 -150 Kč/m3) kolik vody přibližně měníte a jak často. A kalkulačka spočítá měsíční a roční náklady za provoz akvária.
Jak ale zadat ohřívač vody s termostatem, které spíná podle potřeby? Možnosti jsou v podstavě dvě. Jednou, méně přesnou, je zadání doby provozu cca 4 – 6 hod/denně při běžné cílové teplotě vody 22- 26°C.
Druhou, přesnou variantou, je použití měřiče spotřeby (digitální, smart WiFi), kterým snadno změříte spotřebu ohřívače za 24 hodin.
Tento celodenní výsledek v kWh uvedete do kalkulačky a do kolonky „doba provozu hod/den“ napíšete hodnotu „1“. Tuto přesnou variantu doporučuji také v akváriích s terčovci, kde je nutné udržovat vyšší teplotu vody, což může výrazně navýšit spotřebu.
Ostatní výdaje
Kromě spotřeby elektrické energie a vody jsou tu další výdaje, které mohou ovlivnit cenu provozu akvária. Sem patří náklady na potravu pro ryby, hnojiva pro rostliny, občasná výměna filtračních médií, případně přípravky na úpravu vody a další.
Pro výpočet nákladů na krmiva, hnojiva, přípravky a filtrační média si stačí schovat účtenky za akvarijní nákupy (i před drahou polovičkou 🙂 ) a pravidelně sčítat částky za jednotlivé položky. Tento přístup umožní snadný a přesný odhad celkových ročních i průměrných měsíčních nákladů. Z tohoto důvodu nebyl výpočet za krmiva, chemii aj. zahrnut do naší kalkulačky.
Nyní se podíváme na příklady akvárií s vypočtenými náklady na provoz:
(profil akvária se zobrazí po kliknutí na jeho fotku)
Za vodu aktuálně (2023) platím 150 Kč/m3, za elektrickou energii 6 Kč/kWh.
Náklady na akvárium – Vestavěné akvárium 120 litrů, s CO2
Prvním příkladem je akvárium o rozměru 120x29x35 cm.
O filtraci vody se mi nonstop stará filtr AquaEl PAT mini, s větším biomolitanem a příkonem 4W.
O ohřev vody v zimním období se stará vnitřní 100W topítko (ohřívá cca 5 hodin denně v zimě, tedy 6 měsíců v roce, počítám tedy s polovinou – 2,5 hodiny měsíčně).
Pak mám skimmer Eheim skim 350, který jede nonstop, příkon 5W.
Osvětlení jsou tři zářivky s celkovým příkonem 63W a svítí 12 hodin denně.
Výměna vody: 1x za 7 dní 50 litrů vody.
Přidával jsem živiny PMDD, měsíčně mě vyjdou na tohle akvárium 65 Kč. Dále používám krmiva SAK pro rybky a krevetky, hrubým odhadem prokrmím každý měsíc tak 20 Kč.
Celkové náklady na provoz toho akvária jsou: 308 Kč/měsíc, 3696 Kč/rok
Náklady na akvárium – Rostlinné akvárium 160 litrů, s CO2
Druhým příkladem je akvárium o rozměru 100x40x40 cm.
Filtr externí, Atman JK-EF1000 se spotřebou 15W, bez topítka, protože v místnosti udržuji teplotu 22°C.
Svítím pomocí tří LED reflektorů s celkovým příkonem 90W denně 9 hodin. Dále používám automatický dávkovač hnojiv.
Výměna vody: 1x za 7 dní 80 litrů vody.
Přidávám živiny AquaGrower, měsíčně mě vyjdou na tohle akvárium 54 Kč. Dále používám krmiva SAK pro rybky, hrubým odhadem prokrmím každý měsíc tak 20 Kč.
Celkové náklady na provoz toho akvária jsou: 366 Kč/měsíc, 4392 Kč/rok
Náklady na akvárium – LowTech rostlinné akvárium 216 litrů, bez CO2
Poslední z příkladů – akvárium o rozměru 60x60x60 cm.
Filtr externí, Atman JK-EF1200 se spotřebou 18W, bez topítka, protože v místnosti udržuji teplotu 22°C.
Svítím pomocí jednoho 30W LED reflektoru 9 hodin denně.
Výměna vody: 1x za 14 dní 100 litrů vody.
Přidávám živiny AquaGrower, měsíčně mě vyjdou na tohle akvárium 44 Kč. Dále používám krmiva SAK pro rybky a krevetky, hrubým odhadem prokrmím každý měsíc tak 20 Kč.
Celkové náklady na provoz toho akvária jsou: 225 Kč/měsíc, 2700 Kč/rok
Roční náklady za provoz akvária se mohou zdát vysoké, měsíčně jde ale o pár stovek, v mém případě jedno menu s nápojem v restauraci, nebo dvě až tři krabičky cigaret. Zároveň jsem spočítal náklady na provoz mého počítače. Kdyby byl v provozu pouze 8 hodin denně, tak náklady na provoz jsou téměř 500 Kč měsíčně.
Počítejte i s našimi dalšími kalkulačkami:
- Akvarijní kalkulačka: výpočet objemu akvária, množství substrátu, váhy akvária, množství CO2
- Kalkulačka nákladů: výpočet ceny za provoz akvária (elektřina a voda) (tento článek)
- Kalkulačka hnojiv: výpočet dodaných živin do akvária
Podle čeho vybírat akvarijní kameny a kořeny? Více vám prozradíme v článku Jak vybrat kořeny a kameny do akvária.