Jaké kořeny a kameny vybrat do akvária?
Při výběru kořenů a kamenů do akvária je důležité vybrat vhodné materiály, které nepříznivě neovlivní kvalitu vody. Preferujte přírodní materiály, které neuvolňují škodlivé látky do vody. Rovněž je důležité zvolit takové kořeny a kameny, které budou odpovídat estetickým požadavkům vašeho akvária.
Využít lze také některé kořeny a kameny z naší přírody, pokud víme, o jaké dřevo nebo kámen se jedná a je nám známo, jestli a jak mohou ovlivňovat parametry vody. V takovém případě doporučuji kořeny zbavit kůry, odstranit ztrouchnivělé nebo hnijící části, následně důkladně očistit a nechat nasát vodou.
V dnešním článku se budeme věnovat materiálům (hardscape), které jsou dováženy (často z Asie) a používány pro své dekorativní vlastnosti jak pro aquascapingové nádrže, tak pro běžná akvária přírodního vzhledu. Také si vysvětlíme, jaké mají vlastnosti, výhody a případně na co si dá pozor.
Kořeny do akvária
Kořeny poskytují akváriu mnoho výhod: nabízí úkryt živočichům, jsou velmi důležitým estetickým prvkem, uvolňují prospěšné látky nejen pro ryby. Běžně prodávané kořeny před umístěním do akvária stačí opláchnout proudem vody. Zřídka kdy obsahují ztrouchnivělé části, v tomto případě je potřeba měkké části odstranit. Naprostá většina kořenů plave a je třeba je na pár týdnů zatížit, například kamenem. Pomoci může také upevnění (vázací pásky) spodní části kořenu k břidlici, kterou pak zahrneme substrátem.
Red Moor Wood (Amano Wood, Finger Wood)
Kořeny Red Moor, známé také jako Amano Wood a Finger Wood patří mezi nejoblíbenější volbu při tvorbě nového akvária. Není divu, jsou krásně členité a mnohdy již není potřeba žádných úprav k dosažení layoutu podle vašich představ. Pár měsíců po osázení rostlinami ve spodní části kořenu a připevnění vhodných mechů na dlouhé větve, lze dosáhnout dokonalé přírodní dekorace. Výhodou také může být pro některé akvaristy, že kořen Red Moor neobarvuje vodu skoro vůbec. Určitě je potřeba počítat s tím, že trvá týdny i měsíce, než nasaje vodu. Proto jej připevníme ke kamenům. Na kořenu se zpočátku objevuje „sliz“, který časem zmizí (s odstraněním pomáhají živočichové v akváriu).
Kořeny mangrove
Tmavé těžké dřevo, které se hned potápí. Díky této vlastnosti jej rád používám na výsadbu anubiasů, bucephalander a mechů. Tvarově je spíše méně zajímavé, ale pokud jde především o rychlé ponoření bez starostí (na mangrove se nevytváří po ponoření sliz) a ukotvení rostlin vhodných na dekorace, tak jasně vede. Mangrove zbarvují vodu do hněda (zpočátku výrazněji), což je pro akvárium prospěšné, z kořenů se vylučují huminy a třísloviny. Tato voda je pak pro rybky vhodnější než voda čistá jako křišťál. Zbarvení vody se dá eliminovat častější výměnou vody nebo použitím Purigenu nebo ClearWateru do filtru.
Dragon Wood (Curl Wood)
Dragon Wood, občas prodávaný také pod názvem Curl Wood, patří bezesporu mezi nejkrásnější kořeny, které se v akvaristice používají. Jsou velmi členité, i široké větve se skládají z jednotlivých žil, což kořen dělá v podstatě dokonalým k danému použití.
Aby to však pro nás akvaristy nebylo příliš jednoduché, tak tyto kořeny jsou na oplátku složitější na přípravu. U těchto kořenů je v podstatě nezbytné máčení mimo akvárium několik týdnů, než obroste „slizem“, který se mnohdy ve velkém tvoří po celém povrchu. Teprve poté doporučuji kořen pořádně umýt a osázet rostlinami. Tyto kořeny plavou a je třeba je zatížit. Také zbarvují vodu. Zbarvení vody se dá eliminovat častější výměnou vody nebo použitím Purigenu nebo ClearWateru do filtru. Přípravu Dragon Wood nepodceňujte, použití v akváriu přímo může nadělat slušnou neplechu.
Plants Wood (Azalea Wood)
Plants Wood, nebo také Azalea Wood jsou členité kořeny různých tvarů k vytvoření layoutu s většími větvemi, které můžeme osázet akvarijními mechy. V podstatě bych tyto kořeny nazval kompromisem mezi Mangrove a Red Moor. Jsou tvarově zajímavější, než Mangrove, oproti Red Moor zase není až tak větvený, takže údržba okolo hardscape bude jednodušší. Kořen do akvária Plants Wood plave a je třeba jej zatížit. Se zbarvením vody pomůže častější výměna vody, nebo použití Purigenu či Clear Wateru do filtr. Ze začátku se může na kořenech Plants Wood objevit menší množství „slizu“.
Drift Wood
Pod názvem Drift Wood, prodávané také jako Dark Wood, můžete pořídit kořeny vzhledem podobné mangrove, většinou členitější. Větve jsou často široké a rovné. Drift Wood je nutné, než nasaje vodu, ze začátku zatížit.
Na povrchu se může objevit menší množství slizu, který při údržbě odstraňujeme, také nám s tím pomohou živočichové v akváriu. Také zbarvuje vodu do hněda. Zbarvení vody se dá eliminovat častější výměnou vody nebo použitím Purigenu nebo ClearWateru do filtru.
Wine Wood
Wine Wood je dřevo z vinné révy a hodí se do akvárií, kde potřebujeme delší, mnohdy mírně zkroucené větve střední šířky. Tyto kořeny jsou opracované, zbavené kůry, která všeobecně způsobuje větší zátěž na čistotu filtru a akvária. Doporučuji kořeny Wine Wood před použitím v akváriu, máčet pár týdnů mimo akvárium a následně osprchovat horkou vodou. Můžeme se tak vyhnout vytvoření „slizu“, který je u kořenů po vložení do akvária v prvních týdnech běžný (mimo Mangrove). Můžeme jej odstraňovat a také nám s ním většinou pomohou živočichové v akváriu: krunýřovci, akvarijní šneci, atd.
Wine Wood zbarvuje vodu do hněda. Zbarvení vody je prospěšné, ale dá se eliminovat (ne každému vyhovuje) častější výměnou vody nebo použitím Purigenu nebo ClearWateru do filtru.
Kongo Wood
Kořeny Kongo Wood mají podobné vlastnosti jako Plants Wood. Vypadají skvěle a v kombinaci s rostlinami vhodných na dekorace vytvoří parádní layout, mnohdy bez dalších úprav. Jsou většinou tmavší, trošku členitější a protože plavou, je důležité je dobře zatížit, například kameny.
Také zbarvují vodu do hněda. Zbarvení vody se dá eliminovat častější výměnou vody nebo použitím Purigenu nebo ClearWateru do filtru. Na kořenech se může zpočátku objevit menší množství „slizu“, který je dobré při údržbě odstranit houbičkou. Mnohdy s očištěním kořenů pomohou také živočichové v akváriu.
Kameny do akvária
Také kameny poskytují akváriu mnoho výhod: stejně jako kořeny nabízí úkryt živočichům, jsou velmi důležitým estetickým prvkem, slouží k ukotvení kořenů a zpevňují terén. Běžně prodávané kameny před umístěním do akvária stačí opláchnout proudem vody.
Některé druhy kamenů mohou obsahovat látky, které mohou negativně ovlivňovat parametry vody. Například obsah vápence zjistíme jednoduše testem: Video – jak poznám vápenec? I přesto se není čeho obávat, když dodržíte pravidelnou výměnu vody. Jak to? Při pravidelné výměně vody dochází ke snížení množství vápníku a nedochází tak k žádným problémům. Důkazem je například to, že nejpoužívanější kameny Seiryu Stone vápenec obsahují a jsou přitom nejpoužívanějšími kameny v aquascapingu. Pokud ale víte, že s pravidelnou údržbou máte problémy, volte raději kameny bez vápence (Dragon, Lava).
Přesto malé doporučení. Do rostlinného akvária nepoužívejte na dno štěrk nebo drť s obsahem vápence.
Seiryu Stone (Amano Rock)
Šedé kameny do akvária Seiryu Stone (Amano Rock) patří díky své kresbě mezi nejzajímavější a nejpoužívanější hardscape nejen v aquascapingu. Spolu s kořeny Red Moor vytváří dokonalou souhru při dodržení základních pravidel použití různých velikostí kamenů a při rozumném směrování (podrobnější informace níže v článku). Skvěle působí i s dalšími typy kořenů, například Plants Wood a Wine Wood. Nevýhodou může být obsah vápence (především v případě použití velkého množství kamenů), který se rozpouští do vody, jak ale zmiňuji výše, mnohdy stačí nezanedbávat pravidelnou výměnu vody. Jde o velmi tvrdé kameny, úprava tvaru nebo příprava malých kousků na dotvoření detailů kladivem je vcelku pracná.
Black Seiryu Stone
Black Seiryu Stone je tmavá verze šedých kamenů Seiryu Stone. Má stejné vlastnosti, unikátní kresbu a tvary, mnohdy bílé žíly, které dodávají těmto kamenům šmrnc. Stejně jako šedá verze obsahuje vápenec a tak je nutná pravidelná výměna vody. Hodí se jak k použití s dalšími kořeny, tak do nádrží, kde jsou použity pouze tyto kameny v kontrastu se světlými kobercovkami (Micranthemum, Eleocharis, Glossostigma) a drobnými rostlinami světle zelené barvy (Pogostemon helferi, Hydrocotyle tripartita, aj.). Příprava drobných kousků na dotvoření detailů a nebo úprava tvaru kladivem je náročnější, jde o velmi tvrdé kameny.
Dragon Stone (Ohko Stone)
Dragon Stone, často prodávané také pod názvem Ohko Stone jsou velmi pěkné kameny s pravidelným děrováním. Používají se jak v kombinaci s kořeny především v horizontální poloze, tak k vytvoření skal v poloze vertikální. Často jsou pak osazovány mechy a játrovkami (Riccardia, Pilo moss, Phoenix moss, aj.). Výhodou kamenů Dragon Stone je, že neobsahují vápenec a neovlivňují tak parametry vody. Další vcelku velkou výhodou je, že jsou oproti ostatním, běžně používaným kamenům, snadno opracovatelné kladívkem do požadovaných tvarů a tak i přípravě detailů nic nebrání v cestě. Před použitím doporučuji řádně opláchnout, v děrování se mnohdy nachází jíl, který by mohl kalit vodu v akváriu.
Lava Stone
Kameny lávy se nabízejí ve dvou barevných variantách a to v cihlové a černé verzi. Osobně používám pouze černou, cihlová mě nezaujala. Právě černé kameny vytváří zajímavý kontrast se světlými rostlinami a vytváří tak layout podle vašich představ. Láva je tvrdá a její opracování pomocí kladívka není snadné. Také obsahuje vcelku dost černého prachu, takže před vložením do akvária lávu pořádně opláchněte. Výhodou lávy je, že neobsahuje vápenec, přesto není zcela inertní. Do vody může uvolňovat malé množství železa a manganu, což při ideálních podmínkách podpoří rostliny v růstu. V případě, že údržbu akvária provádíte spíše méně a občas vaše akvárium trpí na řasu ruduchu, může se na lávě ochotně uchytit.
Elephant Skin Stone
Elephant Skin Stone, tedy kameny, které vypadají jako kůže slona, jsou pravděpodobně nejtěžší kameny, které jsem měl v ruce. Jejich kresba je v podstatě dokonalá a v akváriu vypadají perfektně, především v kontrastu s červenými rostlinami. Úprava těchto kamenů kladívkem je v podstatě vyloučena, především proto, že jakýkoliv zásah je velmi viditelný a okamžitě naruší jejich vzhled, uvnitř mohou mít jiné zbarvení, než na povrchu. Elephant Skin Stone obsahuje vápenec, proto doporučuji použití v akváriu s pravidelnou výměnou vody.
Valoune Stone (Black Boulder Stone)
Valoune Stone, prodávané také pod názvem Black Boulder Stone jsou šedé kameny, které po ponoření do vody ztmavnou a jsou v podstatě zcela černé.
Kvůli jejich tvaru jsou vhodné spíše k umístění jednotlivě, výborně se hodí do akvárií s nízkými, světlezelenými rostlinami (kobercové rostliny, Pogostemon helferi, Blyxa japonica, aj.) kde vytvoří perfektní kontrast. Jejich příprava je jednoduchá, stačí opláchnout ve vodě. Úpravu tvaru u těchto kamenů nedoporučuji. Valoune Stone neobsahují vápenec a neovlivňují tak parametry vody.
Na kořeny a kameny přivážeme nebo nalepíme rostliny, které hardscape částečně pokryjí a vytvoří tak přírodní vzhled akvária: akvarijní rostliny na kořeny a kameny.
Základy pro stavbu a lepení hardscape (kořeny a kameny)
Pro vytvoření dokonalého layoutu je většinou zapotřebí materiály spojovat (vázací pásky a lepidla) a občas také upravovat. Více o lepení hardscape si můžete přečíst v článku: Základy lepení rostlin a přírodních dekorací. Aby váš layout vypadal dokonale, doporučuji také nastudovat informace o variabilitě velikostí a správném směrování hardscape v závěru článku o lepení.
Výběr kořenů a kamenů pro vaše akvárium je důležitým rozhodnutím, které zásadní vliv na vzhled nádrže. Při výběru si vyberte takové, které dotvoří layout k dokonalosti, ale také budou vhodné pro vaše ryby a rostliny. Nebojte se experimentovat a být kreativní, ať se vaše akvárium stane unikátním a inspirativním pro všechny, kteří ho budou obdivovat.
Všechny naše články o akvaristice a hromadu pomůcek (akvarijní kalkulačka, mapy chovatelů rybek, plníren CO2, mapu s rozbory vod, aj.) najdete v našem rozcestníku: akvaristika nejen pro začátečníky.
Mrkněte také na náš e-shop, kde najdete širokou nabídku akvaristických potřeb a vychytávek: Online akvaristika Surpan.