Jak se snadno zbavit v akváriu dusíkatých látek?

Jak se zbavit dusíkatých látek

Dusíkaté látky NO3 jsou v akvarijní vodě běžnou záležitostí, jejich nadbytek je ale problém jak po založení akvária, tak při přerybnění nebo nedostatečné údržbě. Ten se pak projevuje především úmrtím živočichů, poškodit může také rostliny. „Dusíku“ se dá ale poměrně snadno zbavit.

Rozkladem krmiv, úmrtím živočichů v akváriu, rozpadem listů, nebo výkaly vznikají ve vodě dusíkaté látky. Díky nitrifikaci, což je velmi zjednodušeně přeměna amonia NH4+, dochází k přeměně na dusitany NO2 a posléze na dusičnany NO3. V nově založených nádržích, kde ještě neprobíhá nitrifikace (nitrifikační bakterie se objeví ve filtraci cca po 14 dnech) často dochází k úmrtí ryb (především při okamžitém přerybnění, proto je lepší s vložením ryb měsíc počkat). Amoniak a dusitany jsou pro ryby nebezpečné i v malých koncentracích (jejich obsah by měl být v 0 mg/l).

Po určité době (většinou po 4. až 6. týdnu od založení akvária) nitrifikační bakterie promění amoniak a dusitany na dusičnany (NO3) a ty dokážou rostliny (částečně – podle množství v akváriu a spotřeby rostlin) upotřebit. Optimální hodnota NO3 ve vodě se pohybuje od 5 do cca 30 mg/l, kdy nižší hodnoty se udržují především v HighTech nádržích, kde se klade důraz na čistotu, zároveň je menší riziko vzniku řas, lépe se drží stabilita prostředí pro citlivější rostliny a také pro výraznější červené vybarvení rostlin, především rotal – H´Ra, brevipes. V LowTech akváriích mohou být hodnoty vyšší, nejlépe do 30 mg/l. Dokonce se dá říci, že tyto hodnoty jsou žádoucí, neboť mnoho nenáročných rostlin preferuje dostatek dusičnanů.

Jak se zbavit dusíkatých látek v akváriu?
  • Pravidelná výměna vody

Pravidelná výměna vody pomáhá snižovat obsah NO3 v akváriu. Většinou tomu tak je, jsou ale případy, kdy ve vodovodní vodě máme víc NO3 než v akváriu. Podle norem totiž může vodovodní voda obsahovat až 50 mg/l NO3, což může být nebezpečná hodnota pro některé akvarijní živočichy (nebezpečný je především amoniak a dusitany). Proto je dobré ověřit si hodnoty NO3 vstupní (vodovodní) vody testem na dusičnany. Mnohdy se dají využít i údaje z vodárny, které se dají najít na internetu, podle místa vašeho bydliště. Pravidelná výměna vody je tedy důležitá, ale s úbytkem dusičnanů nemusí pomoci. Více o pravidelné údržbě akvária najdete pod odkazem: Pravidelná údržba akvária.

  • Plovoucí rostliny

Další možností, jak se zbavit nadbytku dusičnanů NO3, ale také amoniaku ve vodě, jsou plovoucí rostliny. Plovoucí rostliny mají totiž velkou spotřebu dusičnanů, bez něj se jim nebude dařit. Pokud ale mají dusičnanů hojnost, porostou velmi dobře, což znamená nutnost pravidelného protrhávání, aby nezastínily rostliny pod sebou . Aktuální nabídku plovoucích rostlin máme na e-shopu: plovoucí rostliny do akvária.

Jak se zbavit dusíkatých látek v akváriu NO3
  • Rychle rostoucí rostliny

Rostliny, které rychle rostou, potřebují hodně živin a zároveň dokážou spotřebovat slušné množství dusíkatých látek. Seznam rychle rostoucích rostlin najdete v atlase na: rychle rostoucí rostliny, případně tady jsou nenáročné rychle rostoucí rostliny.

egeria densa douska hustolista nenarocna akvarijni rostlina
  • Zeolit

Jde o pórovitou horninu, která má široké využití nejen v akvaristice. Z vody odstraňuje amoniak. Do rostlinných nádrží se nehodí, vhodný je do akvárií bez rostlin (Malawi, Tanganika).

  • Clear Water

Zajímavá pomůcka k částečnému odstranění dusičnanů NO3 z vody. Clear Water (CW) je pryskyřice v pytlíku, která se umisťuje do externího filtru většinou do horního koše, kde proudí již přefiltrovaná voda od nečistot (s pomocí silonové ponožky lze umístit i na kostku molitanu vnitřního filtru). Prouděním vody přes Clear Water postupně dochází ke snížení NO3, voda je pak také průzračnější a o poznání čistější.

CW se musí pravidelně regenerovat v roztoku vody s regenerační solí. K regeneraci CW by mělo dojít každé 4 týdny, doba se ale může lišit podle množství NO3 ve vodě. Pokud NO3 pravidelně měříte kvalitním testem (JBL NO3 test), poznáte nasycení ClearWateru rostoucími hodnotami NO3. Dá se to poznat i podle toho, že zbarvení vody je opět jantarové, je tedy méně průzračná.

Jak snížit dusičnany NO3 v akváriu

Nyní (04.2022) jsou na trhu dvě varianty CW pro společenská a rostlinná akvária. Jednou je ClearWater Plant (3. generace), který je vhodný do rostlinných akvárií, kde je potřeba NO3 snižovat méně (na cca 10 – 30 mg/l NO3). Druhou variantou je pak ClearWater Original + Protein filtr (4. generace), který snižuje NO3 více (na cca 10 – 20 mg/l NO3). Výhodou obou výrobků také je, že část NO3 v akváriu zůstává, aby nedošlo u rostlin k akutnímu nedostatku dusičnanů.

Zajímavost: Před rokem 2020 se prodával ClearWater Original 3. generace (bez protein filtru), který měl za úkol snižovat NO3 až k nulovým hodnotám. Aktuální 4. generace CW Original tak vyřešila problém nedostatku dusíku a zároveň je silnější, než CW Plant. Další informace najdete v recenzi CW: Vlastní zkušenosti s Clear Water. 

Jaký ClearWater vybrat? Osobně preferuji a používám ClearWater Original + Protein filter, který v mé vodě s vyšším obsahem NO3 funguje, jak potřebuji. Pokud potřebujete snížit NO3 o 20 mg/l, volil bych variantu Plant. Dále je u každého balení uvedená hodnota, do jak velkého akvária se daný CW hodí.

  • Seachem Purigen

Purigen je syntetický polymer, který odstraňuje nečistoty z akvarijní vody. Seachem Purigen kontroluje čpavek, dusičnany a dusitany odstraněním dusíkatého organického odpadu, který by jinak tyto sloučeniny uvolňoval. Zabraňuje tak již samotnému vzniku dusíkatých látek a stará se o průzračnou vodu. Purigen je hojně využívaný aquascapery.

Seachem Purigen 250 ml
  • Reverzní osmóza

Vodu bez dusičnanů si můžeme připravit pomocí reverzní osmózy (RO). Zjednodušeně se dá říci, že si přes reverzní osmózu vytvoříme zcela čistou vodu bez živin a minerálů. Taková voda bez dalších úprav není pro živočichy a rostliny vhodná, ale slouží jako základ k přípravě vody s potřebnými parametry. Toho docílíme, když do vody z RO přidáme minerály a živiny v potřebném množství. Výsledkem bude voda s přesně nastavenými hodnotami specifického prostředí pro náročnější živočichy a rostliny.

Máte jiný způsob, jak se zbavujete dusíku v akváriu? Dejte vědět do komentářů pod článkem.

[an error occurred while processing the directive]

13 komentářů k „Jak se snadno zbavit v akváriu dusíkatých látek?”

Honza

Reply

Mám jeden dotaz, dlouhodobě mám v akva NO2 0,25mg/l a NO3 18-25mg/l. Ryby sice prospívají, ale objevila se mi zelená řasa. Taková jako heboučký mech. Dělá se mi na úzkolistých listech kytek a na dekoraci – kameny, kořen apod. Objevila se mi cca měsíc po vložení nového kořenu. Ve stejné době se zvýšila i koncentrace NO2, která je stejná at měním vodu jak chci. Měním běžně 30 procent cody týdně, zkoušel jsem i 50 procent,ale je to furt stejný. Nemůže být příčinou jako zvýšeného NO2 i počátku růstu řas právě kořen? Od založení hnojím pomocí PPMD bez KNO3, zkoušel jsem přidávat i fosfor abych posílil kytky, ale je to stejné. Mám tedy zkusit kořen z nádrže na nějakou dobu vyhodit? Klidně ho obětuji, pokud to bude příčina problému s NO2, případně řasami. Díky za případné rady.

10. 5. 2022 at 5:36 pm

nar.soc.

Reply

Zmíním mírně odlehlé téma. Čpavek – amoniak se kdysi používal na hnojení pozemků pod náročnější kultury. Dělalo se to traktorovým radličkovým rámem, do něhož se přiváděl tekutý čpavek v určité dávce na 1ha ( zpravidla 60 — 100kg) a radličkami se zapravil cca 15cm do vlhké půdy. Načpavkované pozemky se nechaly 10dní v klidu, aby se čpavek vázal v půdě na sorbční komplex ( humus + půdní bakterie ) a došlo k přeměně čpavku na dusičnano-amonný soubor, který rostlinám dodává rychlý i zásobní dusík. Nesmělo se to dělat v půdách pod 4% trvalého humusu ( což jsou dnes skoro všechny orné půdy) proto se už 20let nečpavkuje.

10. 5. 2022 at 5:32 pm

    Surpan

    Dobrý den, v převážném množství rostliny dokáží spotřebovat NO3. Což se dá velmi snadno ověřit měřením obsahu NO3 v nezarybněném akváriu bez přihnojování. Můj předpoklad z akvaristické praxe, nikoliv vědecké, je takový, že všechny vodní rostliny zvládají využít ke svému růstu NO3. Vycházel jsem z vlastních měření, bohužel nemám možnosti přesného měření a od té doby jsem se již několikrát přesvědčil, že jsou rostliny, které čpavek využít umí (jestli preferují nemohu posoudit). Podle mého sledování jde především o rostliny, mnohdy uváděné jako nenáročné, tedy ceratophyllum, egeria, elodea a rostliny plovoucí. V tomto případě byl růst lepší v zanedbaných akváriích, než v akváriích, kde jsem hlídal, aby vše fungovalo, probíhala pravidelná údržba a přihnojování NO3, kterého tedy bylo dostatek. Takže ano, využít jej mohou, ověřit to s jistotou nemohu, zároveň si myslím, že jde o několik kategorií rostlin, které mohou preferovat i čpavek nebo NO2, ale nemyslím si, že jde o většinu.

    10. 5. 2022 at 5:35 pm

Petr

Reply

Ještě bych se rozepsal o denitrifikaci, že koloběh pokračuje dál v anaerobním prostředí až na plynný dusík. Samotného by mě to zajímalo, při jakých podmínkách se tak děje. Dle teorie by se to mělo dít v prostředí prostého kyslíku ve dně akvária. Zajímalo by mě, jak vysoké dno je potřeba a jestli by toreticky šel systém nastavit bez rostlin. V mořské akvaristice je to DSB (deep sand bed). Dále také jsem přesvědčen, že rostliny umí příjimat amoniak a jeho sloučeniny, dokonce mu dávají přednost před NO3.

10. 5. 2022 at 5:31 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *