Test: Clear Water – filtrační médium na snížení NO3

vlastni zkusenosti Clear Water SZAT

Před pár lety jsem potřeboval v akváriu snížit dusičnany (NO3). Důvodem byla brněnská kohoutková voda. Má totiž vyšší hodnoty NO3 (v průběhu let jsem naměřil 25 – 60 mg/l), což je problém například pro vybarvení červenolistých rotal. Zkusil jsem pár přípravků, ale jejich dlouhodobé používání bylo neekonomické. Následně jsem narazil na novinku s názvem Clear Water, což je filtrační médium k dlouhodobému užívání s jednoduchou regenerací.

Od roku 2016, kdy jsem prováděl první testování ClearWater, došlo k vylepšení přípravku ClearWater ve variantě Original. Původně snižoval NO3 až na hodnotu 0 mg/l, což nebylo žádoucí pro rostlinná akvária. Nyní by dusičnany neměl stáhnout pod 10mg/l (upřesním níže). Zároveň nově obsahuje „protein filtr“, který snižuje riziko „mastné hladiny“. Varianta ClearWater Plant zůstala stejná.

Clear Water Plants original

Co je to SZAT Clear Water professional?

Jde o syntetickou pryskyřici, která funguje na bázi iontové výměny a snižuje ve vodě obsah dusičnanů NO3, které vznikají rozkladem detritu, zbytků krmiv a odumřelých částí rostlin. Dusičnany jsou důležité pro zdravý růst rostlin, ale jejich nadměrné množství způsobuje v nádržích problémy. Výhodou Clear Wateru (CW) je to, že nesnižuje dusičnany na 0 mg/l, jak je to běžné u materiálů vhodných pro úpravu pitné vody. Tyto materiály pak mohou způsobit nedostatek dusičnanů a následné odumírání rostlin.

Kdy se může Clear Water použít?

Clear Water se může hodit do HighTech nádrží, kde potřebujeme držet dusičnany na nízkých hodnotách, například kvůli vybarvení červenolistých rotal. Také jej můžeme použít při vyšších hodnotách dusičnanů ve vstupní vodě, nebo při větším množství ryb a menším množství rostlin v akváriu. Uplatnění také najde při chovu krevet nebo tlamovců. Také do sebe stahuje zbarvení vody, například výluh z kořenů. Voda je již po 24 hodinách viditelně průzračnější.

Jaký ClearWater vybrat?

I když se po modernizaci varianty Clear Water Original vlastnosti obou přípravků přiblížily, tak variantu Clear Water Plant bych doporučil do akvárií, kde je třeba snížit NO3 pouze mírněji (například ze 30 na 15 mg/l). Original je silnější a stahuje dusičnany rychleji a více, proto je vhodný spíše pro akvária s větším počtem ryb, nebo vyšším obsahem dusičnanů.

Důležité je si uvědomit, že výrobcem uvedené výsledné hodnoty NO3 po použití ClearWateru závisí na množství dusičnanů ve vodě. Pokud jsou hodnoty NO3 velmi vysoké (cca 100 mg/l a více), bude jejich snižování postupné a pomalejší. Pokud by se ale použil ClearWater Original v akváriu, kde jsou hodnoty NO3 naopak nízké (cca 10 mg/l), může dojít ke snížení až na 0 mg/l, což není pro rostliny vhodné. V tomto případě je pak dobré CW z filtru vyjmout, zregenerovat, vložit do sáčku (nesmí vyschnout) a použít při vyšších hodnotách.

Clear Water recenze 1

Také je důležité používat testy NO3 odpovídající kvality. Některé testy NO3 jsou velmi nepřesné, zároveň nedoporučuji používání testů po době spotřeby. Jako kvalitní testy hodnotím JBL NO3 a při přesném dodržení návodu také Aquar NO3.

Varianty a rozměry Clear Water:

CW OriginalCW B1CW B2CW B3CW K1CW K2CW K3
CW PlantCW B1CW B2CW B3CW K1CW K2CW K3
Rozměr v cm7×1311×1320×1313×1316×1619×19
Pro akvária0-30l30-75l75-150l150-250l250-350l350-750l

Výsledky měření

Měření obsahu dusičnanů ve vodě jsem prováděl opakovaně v průběhu let ve dvou akváriích. Ve 120 litrové nádrži jsem použil Clear Water Plant. Původní hodnota NO3 se držela okolo 25 mg/l, po přidání CW se hodnota dusičnanů držela okolo 10 mg/l.

V druhé testované nádrži se dusičnany dlouhodobě držely na cca 60 mg/l NO3. Použil jsem tedy CW Original a během pár dní došlo ke snížení na hodnoty cca 15 mg/l NO3.

SZAT Clear Water CW plants B3

Jak se Clear Water používá?
Před prvním použitím doporučuji CW propláchnout pod tekoucí vodou. Vhodný je především do externích filtrů (většinou do horního koše – poslední stupeň filtrace). Pokud je to nezbytné, dá se při troše kutilství použít i do vnitřních filtrů (důležité je zajistit průtok přes CW, tedy připevněním k molitanu, nebo u větších vnitřních filtrů s plastovým krytem do prostoru pro média).

Jaká je životnost a jak se regeneruje?
Podle výrobce Clear Wateru vydrží až 300 cyklů obnovy, což je při pravidelné měsíční regeneraci velmi dlouhá životnost. Samotná regenerace CW probíhá tak, že se „pytlík“ na hodinku ponoří do roztoku vody s regenerační solí bez příměsí (100 gramů soli na 1 litr vody). Po řádném několikanásobném propláchnutí v čisté tekoucí vodě je Clear Water připraven k použití.

Porovnání akvária bez CW a s CW po 24 hodinovém působení

Na co dát pozor?

Použití soli s jódem zkracuje životnost CW. Zároveň Clear Water nesmí vyschnout. Pokud tedy plánujete CW z filtru na čas vyjmout, je potřeba jej zregenerovat, dobře propláchnout a vlhký pytlík vložit do sáčku.

Shrnutí

Pokud často řešíte nadbytek dusičnanů, bude pro vás Clear Water snadnou možností, jak NO3 udržet v rozumnějších hodnotách. Stejně tak se může hodit při zabarvení vody kořeny (pak je ale dobré občas změřit hodnoty NO3, aby nebyly příliš nízké). Velkou výhodou je také dlouhá životnost a snadná regenerace. CW je možné využívat pouze přechodně.

CW Original i CW Plants si můžete pořídit na našem eshopu SURPANshop.cz.

[an error occurred while processing the directive]

14 komentářů k „Test: Clear Water – filtrační médium na snížení NO3”

Radim

Reply

Zdravím,má někdo zkušenosti, že CW snižuje uhličitanovou tvrdost. Mám nižší hodnoty než bych chtěl a nevím jestli tyto hodnoty byly nízké už před použitím CW.

8. 10. 2022 at 9:03 pm

    Surpan

    CW by neměl nijak ovlivňovat UT.

    8. 10. 2022 at 9:03 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *