Vlastní zkušenosti s mobilní klimatizací Daitsu APD-12CR

recenze Daitsu APD 12CR

Venku horko k padnutí a ani doma za zdí to není o moc lepší. Jenže co s tím, když stavební úpravy na venkovní klimatizační jednotku nepřichází v úvahu? Rozumnou variantou se může stát mobilní klimatizace, která sice nemá takový výkon, ale při dobrém výběru určitě pomůže.

Jako laik jsem neměl výběr úplně jednoduchý, ale po přečtení pár informací, mi bylo jasné, že jde prostě o chladící výkon. V létě se již po několikáté opakoval problém s vysokou teplotou v obýváku, kdy v místnosti pod plochou střechou, bylo klidně 34°C. A tak bylo třeba problém řešit. Nějaké stavební úpravy v pronájmu nebyly možné, ale řešit jsem to musel. A tak začalo hledání.

Vlastni zkusenosti s mobilni klimatizaci Daitsu APD 12CR

Mobilní klimatizace nebo levnější ochlazovač vzduchu?

Aby mělo chlazení smysl, je třeba počítat s klimatizací od cca 8000 kč a víc. Ty levnější okolo 2 až 3 tisíc jsou akorát „ochlazovače“, které sice mají minimální spotřebu, ale také minimální vliv na ochlazení. Obsahují totiž zásobník na chladnou vodu, nebo led a pak pomocí větráku se vzduch v místnosti „ochlazuje“. Jde spíš ale o pocitové ochlazení, než reálné, neboť se zvedne vlhkost vzduchu, zároveň kvůli větráku se vzduch hýbe, což nás pocitově ochlazuje, ale reálně se teplota v místnosti sníží jen minimálně, pokud vůbec.

Co je třeba si uvědomit je, že klimatizace oproti „ochlazovačům“ má výrazně větší spotřebu. Daitsu APD-12CR při plném záběru spotřebuje až 1,35 kW, což je při dnešních cenách elektřiny cca 6 kč za hodinu.

Další „nevýhodou“ mobilní klimatizace je, že musíte vyřešit odvod kondenzátu (nebo jej pravidelně vypouštět z nádoby) a hlavně je potřeba odvádět horký vzduch tak, aby se zároveň nevracel oknem zpět a nesnižoval tak účinnost chlazení. Přídavná lišta, která je v balení, je totiž vhodná do posuvných oken, která se na našem trhu spíše nevyskytují. Pak je tedy potřeba mít vyřešený odvod horkého vzduchu buď ventilačním průduchem, který bude co nejblíže k mobilní klimatizaci, nebo si kutilové mohou vytvořit vlastní výrobek do okna nebo dvěři, aby se teplý vzduch z venku nedostal zpět do chlazeného objektu.

I přes drobné nevýhody mobilní klimatizace, se kterými je nutné počítat, bych ji určitě nevyměnil za „ochlazovač“.

recenze Daitsu APD 12CR klimatizace

Popis a technická specifikace ​Daitsu APD-12CR

Mobilní klimatizace Daitsu APD-12CR mě zaujala jak svým vzhledem, tak výkonem, přijatelnou cenou, možností vysoušení vzduchu a v neposlední řadě funkcí pohyblivých lamel (funkce SWING). Funkce DRY pak slouží k odvlhčení vzduchu. Pomocí tlačítek UP a DOWN si nastavíte teplotu, které se zobrazuje na displeji. Spustit se dá i pouze ventilace. Manipulace s mobilní klimatizací je dobrá díky kolečkům. Při maximální zátěži je klimatizace hlučnější, ruší při sledování televize. Není ale hlučnější než jiné klimatizace v podobné cenové relaci.

Rozměry (V x Š x H) v cm76,5 x 46,7 x 39,7
Hlučnost65 dB
Energetická třídaA
Chladící výkon3,5 kW
Příkon1,35 kW
Hmotnost34 kg
Dálkový ovladačano
ChladivoR410A
Počet rychlostí4
Průtok vzduchu370m3/h
Provozní teploty17 až 35°C
Oblast použití18 až 29 m2
Vysoušení28 l/den
Cena10 až 12 tisíc Kč
Daitsu APD 12CR

Kdy nakupovat klimatizaci?

Protože jde o sezonní zboží a vy pravděpodobně již dopředu víte, že budete klimošku potřebovat, doporučuji nákup v zimním období. Budete mít tak dvě velké výhody. Cena klimatizací je nižší, u této dokonce o 2 tisíce korun a není problém ji sehnat. V létě se vám totiž po pár týdnech horka pravděpodobně stane, že doba doručení může být i několik měsíců.

Kde koupit Daitsu APD-12CR?

Já si vybral podle dostupnosti, protože jsem ji vybíral v létě. Vybrat třeba podle ceny si můžete na heurece. Pokud si připlatíte cca 500 kč, můžete klimatizaci Daitsu využít i v zimě, neboť bude mít i funkci topení – Daitsu APD 12-HR. Samozřejmě i recenzovaným typem si můžete doma přitopit. Stačí odvodní teplo přivádět do místnosti.

Video Daitsu APD-12CR

Klady

 • zvládne i trochu větší prostor, než uvádí výrobce
 • moderní vzhled
 • možnost koupě modelu i s topením
 • nádržka na kondenzát

Zápory

 • mohla by být tišší při maximálním výkonu
 • nutnost vyřešit odvod horkého vzduchu (jako u každé plnohodnotné klimatizace)

Shrnutí

Osobně jsem s touto klimatizací Daitsu APD-12CR spokojen. Se svým vzhledem se hodí i do moderního interiéru. Díky této mobilní klimatizaci, která je podle výrobce určená do 29 m2, jsem snížil teplotu v domě v létě až z 34°C na snesitelných 26 až 27°C. Jede sice skoro celý den, ale využívám ji pro plochu cca 70 m2. A ten rozdíl v teplotě je opravdu poznat.

[an error occurred while processing the directive]

15 komentářů k „Vlastní zkušenosti s mobilní klimatizací Daitsu APD-12CR”

Intago

Reply

No to moc jsi to neschladil, já měl max.29. Na okna lepím přísavkou odrazivné folie z př.skel aut. Folie prý sundjí teplotu o 2-3 a to ty odrazivky taky a lze je snadno sundat…
Já bych chtěl dvouhadicovou mobilní klimu… když budu sekat díru do koupelny, udělám ji holt větší, na dvě roury. Teplý vzduch pustím oknem v koup.do světlíku

27. 3. 2023 at 12:35 pm

  Surpan

  Zdarec. No měl bych 32°C, takže jsem za 27°C byl dost rád, hlavně když jsem chladit až po večerech. I tak by to níž asi moc nešlo. Problém je i v tom, že tato klima je na cca 30m2 a já jí chladil 100 m2 :-). Tak to nezní špatně, pokud s foliemi nekecají. Mě se venkovní žaluzky líbí i jako doplněk a hlavně se ti nedostanou sluneční paprsky na sklo. Jinak už používám ty bezpečnostní žaluzky na pár oknech a smysl to má i kvůli teplu, ale jak na ně svítí celý den, tak jsou dost rozpálené a nejsem si pak jistý, jestli mají i izolační smysl.

  27. 3. 2023 at 12:45 pm

Intago

Reply

No a co letošní zkušenosti? Přemejšlím i o protisluneční folii do oken

27. 3. 2023 at 12:35 pm

  Surpan

  Letos fungovala stejně jako v loni, bohužel velkou nevýhodou je, že u nás může jet, jen když jsme doma, protože odvod teplého vzduchu máme řešené přes posuvky. Osobně místo folie půjdu do venkovních žaluzií a kvůli velké ploše domu, na kterou není mobilka dostačující (letos jsem držel teplotu na 26 až 27°C), pořídím klimu na pevno.

  27. 3. 2023 at 12:45 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *