Test: Souhrn testů – změny a vlivy v akváriu

Ať chceme nebo ne, akvaristika je o chemii a i drobné změny mohou velmi ovlivnit kvalitu, tedy chemii vody. Což může vést k rozvoji řas, problémům s rybami nebo naopak můžete podpořit růst rostlin a tím prostředí ustálit.

A tak, ať kvůli mé zvídavosti, nebo kvůli zájmu čtenářů o určitou informaci, postupně vznikne takový malý přehled testíků z praxe, kde se zaměřím na různé vlivy v akvaristice, které se pokusím změřit nebo jiným způsobem kontrolovat. Samozřejmě jde o testy v domácím prostředí běžně dostupnými možnostmi, ne v laboratorních podmínkách, takže nejde zaručit, že vše funguje stoprocentně takto (v akvaristice není nic stoprocentní), neboť při jiných vlivech může dojít k rozdílným výsledkům. Přesto se budu snažit co nejvíce se přiblížit k nejreálnějšímu výsledku při nejběžnějších podmínkách.


Test 1: Má Twinstar vliv na pH vody?


Můj osobní názor byl, že ne. Tak jsem to zkusil v praxi. Vzal jsem 10 litrovou nádobu a do ní dal domácí twinstar, který se zapínal 10 krát denně po minutě po dobu 10 dní. Krom pH jsem měřil ale i vodivost. Když už, tak už. A výsledky?

Čerstvá vodovodní voda v nádobě měla pH 7,63 a vodivost 251 ppm. Po deseti dnech se pH trošinku zvýšilo na 7,87 a vodivost se snížila na 220 ppm. Snížení vodivosti jsem očekával. Jenže může za tohle drobné zvýšení pH vliv elektrolýza vody?

Stejný test jsem udělal ve stejné nádobě na deset dní i bez Twinstaru. Čerstvá vodovodní voda měla pH 7,78 a vodivost 240 ppm. Po uplynutí stanoveného doby na test (10 dní) se pH opět zvedlo, tentokrát na 8,22 a vodivost také a to na 255 ppm.

V obou případech tedy došlo ke zvýšení pH, bez použití Twinstaru dokonce více. S tím rozdílem, že Twinstar snížil vodivost, bez něj se naopak vodivost nepatrně zvýšila.


Tyto testy jsou prováděny buď na dotaz, nebo ze zajímavosti. Časem jich přibude do tohoto článku více.

Máte odborné vysvětlení výsledků některého z testů? Ozvěte se do komentářů pod článkem.

Chcete-li mít přehled o nových článcích a testech, staňte se fanouškem surpanblogu na facebooku nebo odběratelem na youtube.

[an error occurred while processing the directive]

9 thoughts on “Test: Souhrn testů – změny a vlivy v akváriu

akvarista

Reply

Dobre, rozhodol som sa tiež pre trochu akvaristickej osvety a pracujem na svojich akvaristických pokusoch: jardenakvaristika.sk Tak nech sa darí a posunieme to zase o trochu ďalej. Jarden Sk

9. 10. 2022 at 12:21 am

  Surpan

  To rád slyším. Je jen dobře, když se informace šíří dál. Máme před sebou stále hodně práce :-D. Ať se daří, Jirka

  9. 10. 2022 at 12:21 am

akvarista

Reply

Je to zanedbateľný rozdiel a v podstate si to dokázal svojím pokusom, vo vzduchu je málo CO2 /koncentrácia/, tak to výrazne parametre Ph neovplyvní ale prúdením ako v tomto prípade to dokáže udržať Ph s nízkym množstvom CO2 vo vode. Jarden Sk -pozdravujem ťa.

9. 10. 2022 at 12:20 am

  Surpan

  Právě. Jinak vítej, nevím proč, ale napadlo mě, že „akvarista“ jsi ty :-D. Jak jinak se vede?

  9. 10. 2022 at 12:20 am

akvarista

Reply

Twinstar viaže na nerez mriežku iony aj Ca a iné , preto sa zanáša a tie sa nerozpúšťajú vo vode a tak je vodivosť nižšia, inak by bola stále mriežka čistá.

9. 10. 2022 at 12:18 am

  Surpan

  To ano, v rámci výměny plynů při nízkém obsahu CO2 jej může i přijmout. Docela by mě zajímalo, o kolik by se dokázalo změnit pH, předpokládám, že půjde o zanedbatelný rozdíl.

  Jasně, hlavně u twinstarů první generace docházelo k silnému zanášení mřížky. Jestli mě paměť neklame, u dalších generací to výrobce vyřešil občasným přepólováním?

  9. 10. 2022 at 12:19 am

akvarista

Reply

Toto je iný prípad, v bandaske s vodou za 10 dní sa nevytvorí veľa CO2 pretože baktérie nepracujú ešte a nie je v nej moc čo rozkladať a tak produkcia CO2 je takmer žiadna, ale vo vzduchu sa CO2 nachádza a tak sa prúdením spôsobeným Twinstarom dostáva CO2 stále zo vzduchu na povedzme min. úroveň /vzduchu/-v stojatej vode CO2 vyšumí a nové sa dostane iba minimálne so vzduchu a preto je úroveň v prúdiacej vode vyššia lebo je dodávané CO2 prúdením do vody viac zo vzduchu..

9. 10. 2022 at 12:17 am

akvarista

Reply

Áno môže, pri zapnutom Twinstare je výmena plynov medzi povrchom vody a vzduchu lepšia ako pri stojatej vode a teda CO2 zo vzduchu sa rozpúšťa do vody viac ako bez Twinstaru a preto je posun Ph s Twinstarom menší ako bez. Nárast vodivosti bez Twinstaru je spôsobený aj odparom vody.

9. 10. 2022 at 12:13 am

  Surpan

  Při zvýšené výměně plynů, například při čeření hladiny filtrem dochází k vyrovnání množství plynů. Voda se víc prokysličuje a většinou dochází k úniku CO2 z vody. Jj, odpar vody zvýší vodivost, předpokládám ale, že v nádobě s twinstarem dochází díky zvýšenému pohybu hladiny vody k ještě vyššímu odparu.

  9. 10. 2022 at 12:16 am

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *