Test: Co poví akvarijní rostliny na LED reflektor

LED reflektor nad akvarium 20W 1400 lm 35cm

Když jsem si pořídil 30 litrový set AquaEl pro nenáročné akvarijní rostliny, bylo přiložené 11W osvětlení dostačující. Časem ale intenzita slábla a pro rostliny, které jsem chtěl do akvária vysadit, bylo nedostatečné. V té době mě zaujaly LED reflektory, které měly několik výhod.

Šlo především o vysokou svítivost a nízké pořizovací náklady. Zároveň zdaleka tolik nehřály, jako často používané zářivky T8 a T5. A protože jsem se rozhodl zkusit v NANO akvárku pěstovat náročnější rostliny, bylo potřeba zvolit správné osvětlení. Jenže jak silné? V té době byly k dispozici pouze 10 a 20W LED. 10W svítil lépe, než původní osvětlení, ale s 20W jsem měl obavy, aby nebylo příliš silné a nepodpořilo růst řas.

Zvolil jsem tedy 20W reflektor s tím, že bude potřeba pravidelně dodávat živiny a CO2. To vše s pravidelnou údržbou (čím víc HighTech akvárium, tím důležitější je pravidelná údržba).

banner clanek led reflektory 2

Test LED reflektoru začal

Využil jsem akvárium, které bylo již delší dobu založené a mělo zaběhlé dno, jen v něm rostly nenáročné rostliny, například Anubias barteri var. nana, ale také na světlo náročnější Ludwigia repens Rubin, která byla díky nevhodným světelným podmínkám ve špatném stavu.

Aby měl test reflektoru smysl, vyměnil jsem Anubias nana za jiné, především náročnější rostliny: Hottonia inflata (později nahrazena za Cabomba caroliniana), Micranthemum callitrichoides Cuba, Sagittaria subulata a Blyxa japonica. A nechal jsem tam původní Ludwigia repens Rubin.

Živiny jsem dodával v malém množství denně a o přísun CO2 se staral kvasnicový „burčák“. O filtraci se staral AquaEl Pat-mini.

Porovnání: LED reflektory versus zářivky

LED reflektory proti zářivkám svítí trochu odlišně. Samozřejmě, zářivka je jednolité osvětlení přes celé akvárium, za to LED reflektory svítí nad akváriem bodově. Zároveň ale svítí na pohled trochu jinak. Při čeření hladiny jde více vidět pohyb vody díky stínům, zároveň mi přijde, že se víc vykreslil detail rostlin a kořenů (jakoby živější světlo, akvárium pak vypadá zajímavěji). Teplota pod zářivkou T5 je cca 32°C, T8 při dotyku pálí, LED reflektor položený na krycím skle zatím okolo 32°C. Cenově vyjdou tato světla velmi podobně (kupoval jsem běžné kuchyňské osvětlení se zářivkou cca za 500 kč). Při porovnání spotřeby se svítivostí vyjde lépe LED reflektor, životnost reflektoru je také delší a nepotřebuje každý rok novou zářivku jako u T8 (T5 zářivky je dobré také měnit podle výrobce každý 1 až 3 roky). Je potřeba si také uvědomit, že reflektor svítí spíš bodově, ten můj pod úhlem 120°, tedy pro dlouhá akvária bude potřeba reflektorů více, aby bylo světlo rovnoměrně po celé nádrži. Stejně tak zářivek je potřeba více, jen jsou jinak rozmístěny. Částečně upravit sílu a dopad světla se dá oddálením reflektorů nad akváriem. Mnohdy se používá zavěšená kovová „rampa“ na kterou se reflektory ukotví.

Rostlinne akvarium test LED reflektoru
Test započal 21.března, rostlinky jsou po cestě balíkem pocuchané, hlavně blyxa.
Akvarium s led reflektorem test svetla
Akvárko jsem osázel a očekával, jak to všechno dopadne.

Asi po měsíci (28.dubna) je vidět, že se rostlinám celkem daří. Všechny jsou mohutnější a mají hustě olistěnou lodyhu. Krom Blyxy, která týden po zasazení, ztratila všechny listy a teď po měsíci teprve pomalinku vyhání nové. Ludwigia repens Rubin a Hottonia inflata byly zastřiženy. Hottonia jako málo náročná a rychle rostoucí, byla nahrazena rostlinou Cabomba caroliniana a přidal jsem ještě Alternanthera reineckii Splendida.

Led reflektor nad rostlinnym akvariem
20.června – konec testu po třech měsících od založení. Povedlo se?
kobercovka pod led reflektorem
Detail kobercovky Micranthemum callitrichoides Cuba.

Shrnutí: 20W LED reflektor nad 30 litrové NANO akvárium

Možností, jak nasvítit 30 litrové NANO akvárium je několik. Pokud chceme zvýraznit zbarvení rostlin, poohlédneme se po profi světlech RGB nebo WRGB. Pro takové účely se hodí Chihiros WRGB II Slim 30.

Pokud hledáme levnější řešení, nebo chceme rostliny především zelené, kde zvýraznění barev nemusí mít moc velký efekt, volil bych spíše LED reflektor, pro náročnější rostliny 20W, pro méně náročné 10W. Cenově vychází velmi zajímavě, jen se musí vyřešit jejich zavěšení nad akvárium (například na kovový L profil ze zdi).

Čemu bych se vyhl je použití běžných LED pásků, které nemají kvůli vlhku dlouhou životnost.

Aby akvarijní rostliny dobře rostly, potřebují nejen dostatečné osvětlení, ale také dostatek živin a případně sycení CO2. Informace o akvarijních hnojivech v článku: Jak správně vybrat hnojivo pro akvarijní rostliny

Rostlinne NANO akvarium
Srovnání v čase – rozdíl 3 měsíce.

LED reflektory, které používáme nad akvária, najdete na našem e-shopu: SURPANshop.cz

Stejný test nad tímto akváriem jsem zkusil i se slabším 10W LED reflektorem. Rostliny jsou hůře vybarvené, Micranthemum Cuba roste o poznání méně, viz: Akvárium 30 litrů – LED reflektor 10W – Jiří Fojtík

Protože bylo hodně dotazů, jaké osvětlení použít do vyšších akvárií, začal jsem testovat LED reflektory nad akvárky o výšce 60, 80 a 100 cm. Každému testu jsem věnoval tři měsíce, jak dopadly si můžete prohlédnout v článku: Testy světel nad vysokými nádržemi.

[an error occurred while processing the directive]

49 komentářů k „Test: Co poví akvarijní rostliny na LED reflektor”

Martin Votava

Reply

Děkuji za naprosto vyčerpávající odpověď.

8. 1. 2023 at 1:21 am

Martin Votava

Reply

Ahoj, začal jsem přemýšlet o pořízení reflektorů do akva. Mám akva 80x40x40. Hladina o de dne cca 35 cm. Světlo by bylo cca 10 cm nad hladinou, celé akva kryté sklem. Rád bych se zeptal kolik světel použít 2 nebo 3 a jestli 20w nebo 30w? Rostliny jsou náročné i nenáročné, hnojím a dávám co2 plynné. Předem děkuji za odpověď.

8. 1. 2023 at 1:20 am

    Surpan

    Ahoj, asi bych dal spíš 2 kusy, ale záleží, jak budou vysoko od hladiny. Čím blíž, tím viditelnější budou světelné kužely. Pro nenáročná by šly třeba i 3x 10W LED reflektor, pro středně bych šel do cca 2-3x 20W LED reflektor, pro velmi náročné na světlo se dá použít i 2x 30W LED reflektor, ale to už nemusí být snadné udržet čisté bez řas.

    8. 1. 2023 at 1:21 am

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *