Rostliny vhodné do NANO akvária

akvarijni rostliny do NANO akvaria

I při zařizování malých, tedy NANO akvárií, se vyplatí předem popřemýšlet nad výběrem rostlin. Nevhodný výběr rostlin se může projevit záhy a to jak nutností velmi častého stříhání, tak přerůstáním některých druhů, které zaberou místo určené jiné rostlině.

V menších akváriích bych se určitě vyhnul velkým rostlinám, jako je většina Echinodorů. Dále bych zamítl rostliny rodu Aponogeton, Vallisneria (určitě ne spiralis nebo gigantea, použít by šla Torta). Dále bych se vyhl rostlinám, které rostou příliš rychle (Ceratophyllum demersumEgeria densaRotala rotundifolia) a vy je budete příliš často stříhat, nebo mají výrazný kořenový systém (Cryptocoryne, Sagittaria) a ten se během krátké doby rozleze po celém substrátu a zahluší ostatní rostliny.

Do NANO akvárií preferuji rostliny s rozumnou rychlostí růstu (nejlépe pomalu rostoucí), rostliny s drobnějšími listy a také rostliny, které nedosahují velkých rozměrů a zároveň si nepřivlastní celý substrát jen pro sebe. Pokud chcete NANO akvárium jednodruhové, klidně bych se šel i do Sagittaria subulata nebo do některé z drobnějších Cryptocoryne (parvawillisii).

A abych vám výběr ještě trošku ulehčil, rozdělil jsem rostliny vhodné do NANO akvárií i na nenáročné.

Nenáročné rostliny vhodné do NANO akvária (po kliknutí na fotku se zobrazí výběr):
Rostliny vhodné do NANO akvária
Rostliny vhodné do NANO akvárií bez rozdělení dle náročnosti (po kliknutí na fotku se zobrazí výběr):
akvarijni rostliny do NANO akvaria vsechny

Nechcete přijít o další informace ze SURPANu? staňte se fanoušky na facebooku: surpanblog na fb. Přidejte si také odběr na youtube, kde se občas objevují videonávody a recenze. Nejen rostliny z našich akvárií si můžete pořídit na našem e-shopu SURPANshop.cz.

[an error occurred while processing the directive]

4 komentáře k „Rostliny vhodné do NANO akvária”

Michaela

Reply

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jelikož jsem laik. Máme 10l malé krevetkárium zařízené..inu uměle, protože jsme narychlo ubytovávali darovaného samce betty. K němu časem přibylo pár dalších rybek (hejno neonek modrých a 3 otíci). Ráda bych akvárium předělala na přírodní, ale vůbec nevím jak, abych neublížila rybám a netuším, které rostlinky a v jakém počtu použít. Velmi se mi líbí třeba ludwigia repens, ale nevím, zda je vhodná. Poradíte, prosím?

17. 5. 2023 at 3:49 pm

  Surpan

  Dobrý den, 10 litrové akvárium je nevhodné i pro samotnou bettu, natož pro další ryby a krevetky. Pro uvedené osazenstvo bych doporučoval akvárko o objemu alespoň 60-80 litrů. Co se rostlin týče, ludwigia repens je vcelku rychle rostoucí stonkovka vhodná spíše do vyšší akvárií, abyste ji nemusela stříhat moc často. Do nano akvárek se hodí tyto rostliny: akvarijní rostliny do NANO akvária, pokud budete chtít nenáročné, tak: nenáročné rostliny do nano akvária. Pro beťáka doporučuji přidat pár plovoucích rostlin (mimo okřehku). Přeji pěkný den, Jirka Surpan Fojtík

  17. 5. 2023 at 4:14 pm

Michal

Reply

Zdravím, děkuji za pěkný článek s krásnými fotkami. Zrovna řeším nano pro krevetky a Vaše přehledné rozdělení rostlin podle náročnosti mi pomohlo.

7. 3. 2023 at 3:20 pm

  Surpan

  Dobrý den, to jsem rád. Jinak další rozdělení rostlin, včetně dalších možností, najdete ve našem atlase akvarijních rostlin.

  7. 3. 2023 at 3:21 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *