Neviditelný pevný disk – jak inicializovat HDD

neviditelný pevný disk - inicializace HDD - jak inicializovat harddisk

Možná to znáte. Koupíte nový nebo i bazarový pevný disk do počítače či notebooku a zařízení jej vůbec nevidí. Mnohdy není třeba panikařit a disk jít okamžitě reklamovat. Často stačí pouze provést inicializaci disku. Jak to tedy provést?

Inicializace nemusí pomoci pokaždé. Ano, pokud jde o nový disk, dá se téměř s jistotou říct, že pomůže inicializovat disk. Při nákupu bazarového disku pak záleží na prodejci. Je lépe nakupovat u ověřených firem s možností reklamace, než po inzerátech, kde není vidět hodnocení prodejců. Některé starší disky se tváří jako funkční, ale proces inicializace se nedokončí a disk stále nejde „vidět“.

neviditelný harddisk - inicializace HDD - jak inicializovat pevný disk
Neviditelný pevný disk – jak inicializovat HDD

Není to nic složitého. Pomocí správy disků, kde si krom inicializace můžete disk zformátovat (pokud máte zálohu) nebo rozdělit na více části. Ale to jsem trochu odbočil.

Pravým tlačítkem myši klikněte na Tento počítač nebo Počítač (podle systému). Rozbalí se menu, kde zvolíte možnost Spravovat nebo Spravovat jako správce. Otevře se vám Správa počítače, kde si v levé sloupci vyberete možnost Správa disků, na kterou levým tlačítkem myši kliknete. Pak se zobrazí disky, u mě tedy druhý nesystémový disk s názvem Disk 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na Neinicializováno a zvolte možnost Inicializovat. Po inicializaci se vám disk už zobrazí přímo ve složce Tento počítač a po naformátování jej můžete začít využívat dle své libosti.

nevoditelný harddisk - správa disků - inicializovat
Harddisk nejde inicializovat

Takových disků mi prošlo rukama povícero. Než jej úplně odepíšete, zkuste jej připojit přímo na základní desku (ne přes dokovací stanici), nebo na jinou desku. Pokud ani tohle nezabere, disk se mi již nikdy nepodařilo připojit a je pravděpodobně vadný.

Další ze série článků: Jak otestovat pevný disk.

[an error occurred while processing the directive]

8 komentářů k „Neviditelný pevný disk – jak inicializovat HDD”

Miky

Reply

V inicializačním postupu je výběr inicializací GPT, nebo MBR. Berme tento stav:“Mám na hdd WD 3200BEKT instalovaný system.Ten běží v pořádku(zdá se) ale chci mít datový bez systémových komodit a to na něm mít hudbu,fotky,dokumenty(word,excell,powerpoint a jiná data ve složkách, zaslech jsem, že oddíly tvořit je zbytečné pro tuto formu uložiště) a inicializace mě nabízí MBR a GPT.Vím že v jednom z nich nejdou instalovat systémy,nebo možná jdou, ale blbě. Tak pro muj případ datového uložiště by bylo lepší zvolit který?MBR,nebo GPT?

26. 3. 2023 at 12:57 pm

Richard Hofman

Reply

Chtěl jsem se zeptat, iniciování disku mě to sice nabídne a po stisknutí OK k započetí initializace se objeví tato zpráva:Kde správce virtuálních disků říká:“CHYBA DAT(CYKLICKÁ REDUNDANTNÍ KONTROLA)… Znamená to že mohu tento externí pevný disk s klidným svědomím poslat do odpadu jako již nepoužitelný? Děkuji za radu.

26. 3. 2023 at 12:57 pm

  Surpan

  Asi bych se pokusil připojit disk k linuxu a zkusil bych ještě pomocí nějakého z prográmků na obnovu dat, data zachránit. Co se disku týče, použitelný již nebude.

  26. 3. 2023 at 12:57 pm

Alex

Reply

Tak podle návodu jsem se sice dostal k „vyřešení“, ale disk se mi stejně nenačetl. Bohužel mi zmizel. Načte ho jen správce a nikde se neobjeví. 3TB dat jsou v ….

26. 3. 2023 at 12:56 pm

  Surpan

  Proto se v návodu píše, že po provedené inicializace a „naformátování“ disku, je možné jej používat. Nic o záchraně dat jsem nepsal. Pokud se ani tehdy disk nenačte, je pravděpodobné, že je vadný. V tomto případě se neměla inicializace vůbec provádět (v článku píšu u nových nebo nově pořízených disků, které nejsou inicializovány). Než byl disk inicializován, měl být použit nějaký nástroj na obnovu dat, pokud šlo o data.

  26. 3. 2023 at 12:57 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *