Neviditelný pevný disk – jak inicializovat HDD

neviditelný pevný disk - inicializace HDD - jak inicializovat harddisk

Možná to znáte. Koupíte nový nebo i bazarový pevný disk do počítače či notebooku a zařízení jej vůbec nevidí. Mnohdy není třeba panikařit a disk jít okamžitě reklamovat. Často stačí pouze provést inicializaci disku. Jak to tedy provést?

Inicializace nemusí pomoci pokaždé. Ano, pokud jde o nový disk, dá se téměř s jistotou říct, že pomůže inicializovat disk. Při nákupu bazarového disku pak záleží na prodejci. Je lépe nakupovat u ověřených firem s možností reklamace, než po inzerátech, kde není vidět hodnocení prodejců. Některé starší disky se tváří jako funkční, ale proces inicializace se nedokončí a disk stále nejde „vidět“.

neviditelný harddisk - inicializace HDD - jak inicializovat pevný disk
Neviditelný pevný disk – jak inicializovat HDD

Není to nic složitého. Pomocí správy disků, kde si krom inicializace můžete disk zformátovat (pokud máte zálohu) nebo rozdělit na více části. Ale to jsem trochu odbočil.

Pravým tlačítkem myši klikněte na Tento počítač nebo Počítač (podle systému). Rozbalí se menu, kde zvolíte možnost Spravovat nebo Spravovat jako správce. Otevře se vám Správa počítače, kde si v levé sloupci vyberete možnost Správa disků, na kterou levým tlačítkem myši kliknete. Pak se zobrazí disky, u mě tedy druhý nesystémový disk s názvem Disk 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na Neinicializováno a zvolte možnost Inicializovat. Po inicializaci se vám disk už zobrazí přímo ve složce Tento počítač a po naformátování jej můžete začít využívat dle své libosti.

nevoditelný harddisk - správa disků - inicializovat
Harddisk nejde inicializovat

Takových disků mi prošlo rukama povícero. Než jej úplně odepíšete, zkuste jej připojit přímo na základní desku (ne přes dokovací stanici), nebo na jinou desku. Pokud ani tohle nezabere, disk se mi již nikdy nepodařilo připojit a je pravděpodobně vadný.

Další ze série článků: Jak otestovat pevný disk.

[an error occurred while processing the directive]

8 komentářů k „Neviditelný pevný disk – jak inicializovat HDD”

libiger

Reply

Jak inicializovat disk SSD-Me Samsung 980 PRO 1TB NVMe

26. 3. 2023 at 12:59 pm

Profic

Reply

Jen taková drobnost. Pokud je to disk který člověk vyndá z mrtvého NB a hlásí totéž, nemusí být mrtvý. Může být též šifrovaný v BIOS (Dell). Přes USB se tváří stejně, po připojení do PC se stejnou funkcí lze zadat heslo, zrušit šifrování a voalá … přes i USB lze vše.
Tedy ne vždy musí být disk mrtvý.

26. 3. 2023 at 12:59 pm

PEPIČEK

Reply

Tak se mi to povedlo nevím a nechapu z jakyho důvodu když TV zformatuje disk proč nejde v PC , chápu že škodovka nemuže mít stejné díly jako toyota , prostě windows jako takové chce přejít jako plyn z ruska , vys…t se jim na to.

26. 3. 2023 at 12:58 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *