Možnosti chlazení akvárií

chlazeni akvaria

V letním období se může stát, že potřebujeme snížit teplotu vody v akváriu. Drobné zvýšení teploty nemusí být problém, ale pokud máme akvárium zabudované ve zdi a osvětlení hodně hřeje, nebo je v bytě nesnesitelné horko, ochlazení akvária se může stát nutností.

Ne každý musí akvárium v létě chladit. Ve starším vlhkém, nebo naopak velmi dobře zatepleném domku na severu území, panují jiné podmínky, než na Jižní Moravě. Pak stačí slabší zateplení domu, či podkrovního bytu, případně osvětlení, které hodně hřeje a problém je na světě. Je-li v místnosti i 32°C, v akváriu se zářivkovým osvětlením může být klidně 34°C, což byl před lety i můj případ. Tato teplota je pro mnohé živočichy a rostliny velký problém (při vysokých teplotách doporučuji začít v akváriu vzduchovat). V takovém případě je ochlazování akvarijní vody nutností, samozřejmě včas a určitě ne prudkými změnami, abyste rybám nepřihodili teplotní šok.

Výměna vody
Poměrně efektivní je částečná výměna vody za chladnější. Nevyměňujte ale víc než 1/3 vody a samozřejmě to nepřehánějte, teplotu snižujte postupně. Velká teplotní změna neprospívá zdraví živočichů v akváriu.

PET lahve se zmrzlou vodou
U menších akvárií se používala metoda zmrazených PETek, které se do 3/4 naplnily vodou a daly zamrazit. Po zmrznutí se vložily do akvária a teplota vody se postupně začala snižovat. U velkých akvárií je tato metoda naprosto neefektivní.

Větrák do krytu osvětlení – ochlazování osvětlení
Nejvíc tepla vzniká od osvětlení. To znamená, že se nám může podařit, díky obyčejným větrákům z počítače napojených na 12V adaptér, snížit teplotu vody v akváriu až o 4°C. Stačí odvětrávat kryt s osvětlením. Na realizaci budete potřebovat několik 12V větráků z počítače a 12V adaptér. Standardní větrák z PC má rozměr 12×12 cm, pořídit se dají i menší. Pokud seženete 12V adaptér, který má 1A, napojit na něj můžete několik větráků. Většina z nich má 0,16A, silnější 0,32A. Tím pádem na 1A adaptér půjde napojit až 6 kusů větráků 0,16A nebo 3 kusy 0,32A (ty jsou ale mnohdy dost hlučné, rozdíl ve výkonu je ale podstatný). Pak stačí některými větráky zajistit přívod vzduchu z místnosti a dalšími odvod do místnosti z krytu osvětlení. Použití větráku výrazně zvyšuje odpar vody z akvária. Pokud by větráky v krytu mohly částečně zastínit osvětlení, podívejte se na větráky z průhledného plastu (ty bez LED osvětlení).

ventilator z pocitace

Větrák směřující na hladinu
Pokud hledáme efektivní ochlazení vody v akvárku, které zároveň není drahé, osvědčilo se mi použití větráku z počítače, který fouká na hladinu. Možná si řeknete, že nemá smysl v místnosti, kde vzduch má teplotu 30°C, foukat tento vzduch na vodu o teplotě 30°C, protože voda se ochladit nemůže. Jenže může. Vodu se mi podařilo zchladit o 3 až 5 °C, její teplota pak měla cca 26°C. Okolní vzduch se trošku ohřál, v místnosti se zvýšila vlhkost a v nádrži odpar. Díky této metodě jsem byl schopen udržet v těch největších parnech teplotu v akvárku na 26°C pomocí několika větráků. Vysvětlení, jak to funguje, buď znáte z fyziky, nebo si můžete přečíst na wikipedii. Držáky větráků na hranu akvária si pak můžete pořídit na našem eshopu: držáky na větráky.

Amatérský návod, jak si připojit adaptér k větráku z počítače:

Kryt akvária a jeho úprava
Snížit teplotu vody v akváriu o několik stupňů můžete mnohdy naprosto jednoduše. Stačí otevřít kryt osvětlení a umožnit tak teplému vzduchu opustit prostor nad akváriem. Otevřený kryt ale není mnohdy estetický. Řešení jsou v podstatě dvě. První variantou je vyříznutí otvoru do krytu osvětlení a nahrazení této části mřížkou, která zajistí samovolný odvod tepla z krytu. Druhou, efektivnější variantou odvodu tepla, je využití větráku z pc, který osvětlení ochladí a teplý vzduch efektivněji odvede mimo příslušenství akvária. Nevýhodou může být zvuk větráku (dají se pořídit i extrémně tiché pc větráky).

Klimatizace a chlazení interiéru
Protože profesionální chlazení akvárií je drahé, může se stát řešením domácí klimatizace nebo mobilní domácí klimatizace. Nejsou sice také nejlevnější, ale krom ochlazení akvária, se postarají o příjemnější prostředí v domácnosti v letním období. Protože budete-li mít v místnosti 32°C, tak bude snížení teploty vody vyžadovat kombinaci alespoň dvou řešení. Osobně chladím místnost klimatizací a takto ochlazený vzduch proudí díky větrákům kolem hřejících světel v téměř uzavřeném krytu.

banner clanek chihiros WRGB II slim 5

Zaizolování akvária
Pokud plánujete akvárium zabudované do zdi a víte, že v létě je u vás pořádný pařák, určitě popřemýšlejte o zaizolování akvária tepelnou izolací. Tato varianta pak pomůže i v zimním období s úsporou za ohřev vody, především pokud chováte terčovce. Zaizolování se provádí nejčastěji ze tří stran pomocí extrudovaného polystyrenu.

Chlazení hadic externího filtru
Zajímavým řešením může být i chlazení hadic externího filtru. Přívodní i odvodní hadice vnější filtrace jsou vloženy do nádoby (větší kbelík), do kterého je pak potřeba vložit minimálně každý horký den hromadu ledu. Hadice se pak ochlazují a tím se ochladí i voda v akváriu. Jak moc velký efekt to má, jsem nezkoušel. Kutilové dotáhli tuto metodu „téměř k dokonalosti“ využitím malé lednice. Tu následně upravili navrtáním prostupů pro hadice. Voda se pak ochlazovala bez nutnosti doplňování ledu.

Chlazení pomocí Peltierova článku
Pro „hračičky“ by mohlo být zajímavou variantou použití Peltierova článku, který dokáže akvárium ochladit. Vlastní zkušenost nemám, ale jde o použitelnou metodu. Nevýhodou je vysoká spotřeba elektrické energie, složitější řešení instalace do akvária a relativně nízká účinnost proti vysoké spotřebě.

Další nápady, návody a informace nejen o rostlinné akvaristice, najdete v přehledu článků: články o akvaristice.

[an error occurred while processing the directive]

2 komentáře k „Možnosti chlazení akvárií”

Jiří Horáček

Odpovědět

Super … článek o chlazení akvária mám rozepsaný už hodně dlouho a nejsem schopný ho dokončit … Teď už to nemusím řešit ☺ …

21. 1. 2023 at 12:18 am

    Surpan

    Ahoj, Jirko, vítám Tě tady :-). S těmi nedokončenými články to moc dobře znám 😀 Jen k akvaristice jich mám nedokončených 48 😀 Některé jsou spíš jen nadpis, někde čekám, až se mi podaří udělat jen pěkné fotky…ale teď mi dává nejvíc zabrat atlas rostlin, ten bych potřeboval posunout dál, abych udělal místo pro další druhy rostlin v akvárkách…Pěkný víkend přeji 🙂

    21. 1. 2023 at 12:19 am

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *