LED žárovky – vlastní zkušenosti a pár novinek

LED zarovky zkusenosti

O LED žárovkách toho bylo napsáno již mnoho, stejně jako o „úsporkách“. Jedny z prvních běžných LED žárovek byly drahé, jejich barva byla nepříjemná bílá a některé čínské pokusy nevydržely moc dlouho. Od té doby ale uběhlo hodně času a osobně už tři roky LEDky používám a nemůžu si je vynachválit.

Moje první začátky s úsporou za elektřinu nebyly úplně slavné. Nakoupil jsem nějaké velmi levné LED žárovky z Číny (tedy bez záruky) a taky to tak vypadalo. Do půl roku svítila už jen půlka. Nevzdal jsem to a nakoupil jsem LEDky tady u nás a ty používám již přes tři roky. Jejich cena přitom ještě klesla a ty kvalitní se zárukou se dají pořídit již od 100 do 250 kč.

LED zarovky zkusenosti uspora

Tak jsem v celém bytě nahradil stávající 60 a 100W žárovky za LED žárovky a po roce jsem si spočítal úsporu na elektřině. Když pominu prvotní nezdar s nekvalitním zbožím (stejně se mi náklady vrátily úsporou), tak jsem za rok s dobrými LEDkami uspořil necelých 5000 kč (krom běžného osvětlení jsem využíval silné žárovky i u akvária, kde se svítí 12 hodin denně). Také jsem nahradil v obývacím pokoji halogenové žárovky v osvětlení, kde původní svícení bralo 4x 50W za hodinu a po nahrazení LED žárovkami 4x 5W. Osvětlení bylo sice slabší, ale bohatě stačilo.

A najednou to šlo. Po ročním vyúčtování za elektřinu jsem měl opravdu radost. Je pravdou, že jsem si nedávno říkal, po tom co psali v hlavních médiích, že se uvažuje o změně platby za elektřinu, ne podle spotřeby, ale podle jističe, říkal jsem si, že už dlouho šetřit nebudu, ale naštěstí návrh shodili ze stolu a každý spořivý nebo ekologicky smýšlející člověk, může nahradit své staré „nenažrané“ žárovky, nebo relativně nebezpečné úsporky (obsahují rtuť, která se při rozbití uvolňuje), LED žárovkami s minimální spotřebou a rozumnou barvou světla (na čtení se nedoporučuje prý studená bílá, tedy cca od 6000K výš, ale podle mého je to na osobním zhodnocení každého).

Vyzkoušel jsem více než deset variant LED žárovek (různé značky, výkony, různé úhly svícení, tvary žárovek a umístění LEDek). Osobně mi více vyhovuje barva teplá a denní bílá, než studená bílá (ale třeba pro rostlinné akvárium používám zářivky studené bílé cca 6400K), na čtení mohou být bodové, na osvětlení místnosti je třeba hledat žárovky s větším úhlem svícení. Výhodou LED žárovek je především spotřeba, která je oproti běžným žárovkám při porovnání svítivosti cca 10krát nižší.

Jak si vybrat LED žárovku?

Pokud vybíráte nové žárovky, je potřeba vědět, jakou variantu potřebujete. Nejprve si určete závit. Nejčastěji se využívá široký závit E27 (velké lampy, lustry), úzký závit E14 (lampičky) a bajonetové připojení GU10 (většinou stropní bodová osvětlení).

typy zavitu patic u LED zarovek

Poté si vyberte barvu LED žárovky. Teplá bílá (řekněme žluté světlo – 2700 až 3500K) je příjemnější světlo většinou do chodby a ložnice. Denní bílá (4500 až 6000K) je vhodná spíše do obývacích pokojů a nakonec studená bílá (6500 až 8000K) se pak využívá pro akvaristiku, do kanceláří a prodejen.

Pak je třeba si určit, zdali chcete osvětlit celou místnost, nebo třeba jen stůl pod osvětlením, tedy bodově. Bodové LED žárovky mají úhel svícení od 30° do cca 70°. Pokud tedy potřebujete žárovku na osvětlení místnosti nebo i do stojací lampy se stínidlem, určitě je potřeba zvolit žárovku s velkým úhlem svícení.

Dívejte se také na světelný tok žárovky, který se udává v lumenech (lm). Čím více lumenů, tím více svítí. Setkal jsem se s žárovkami, které měly při stejném výkonu i poloviční světelný tok a nesvítily tolik, kolik bych potřeboval. Minimální světelný tok v poměru s příkonem bych viděl na 70 až 90lm/W, nejlépe i více.

LED žárovky a novinky

Občas pomrkávám, co se nového na eshopech objevilo. Stále víc se totiž poohlížím po LED reflektorech nad akvárko. No a krom reflektorů mě zaujaly LED žárovky Tesla, které mají velmi slušný světelný tok (lm) a jsou za dobrou cenu. Neboť některé starší LEDky, co doma mám, jsem prostě pořídil slabší, nebo s nízkým úhlem, takže v chodbě svítím hlavně uprostřed a na krajích bych potřeboval navigátora.

Tak jsem to zkusil a dvě Teslácké LEDky (LED žárovka 4W a LED 6,5W) jsem si pořídil. Zaujaly mne hlavně nízkým výkonem, nadstandardním světelným tokem a uváděným úhlem 360°. A rozdíl je prostě vidět. Změřil jsem také luxmetrem svítivost, viz. data v tabulce.

Názevbarvapříkonsvítivost
úsporná žárovka Ikeateplá bílá11W4160 lx
klasická žárovka Pilastudená bílá53W7310 lx
LED žárovka Tesla Crystal 360°teplá bílá4W3980 lx
LED žárovka Tesla Crystal 360°teplá bílá6,5W7340 lx

U klasické žárovky výrobce uvádí zvýšenou svítivost (měla by svítit jako 70W žárovka), má tedy přibližně stejnou svítivost jako 6,5W. To je slušný rozdíl ve spotřebě.

LED zarovky recenze

Krom toho jsem se zajímal o informace, v čem jsou LED žárovky lepší, než předchůdci, tedy oproti běžným žárovkám a úsporkám.

Výhody LED žárovek oproti klasickým žárovkám

  • výrazně nižší spotřeba – 10x menší spotřeba příkon ekvivalentu 60 W žárovky je 6,5 W.
  • výrazně delší životnost – udávaná životnost je 25000 hodin, u běžné žárovky je to 1000 hodin. Díky tomu není tato žárovka ani dražší než klasická. Budeme-li počítat, že klasická 60W žárovka stojí 20 Kč, tak pro svícení 25 tisíc hodin potřebuju těchto žárovek 25, tj. pořizovací cena žárovek bude 500 Kč. LED žárovka s životností 25 tisíc hodin stojí cca 249 Kč a má 10x menší spotřebu.
  • nepřehřívá se, nepálí při doteku

Výhody žárovky LED Crystal 360° TESLA oproti klasickým LED žárovkám a úsporkám

  • nižší příkon při stejném svět. toku 835 lm při 6,5W, ve srovnání s např. WZ505 – 810 lm při 10W
  • úhel svícení je 360° – je tedy všesměrová. U Ostatní LED žárovek se úhel svícení pohybuje od 120° do max. 300° u těch nejlepších, nejběžněji je to okolo 200°. Takové žárovky jsou pak nepoužitelné např. pro svítidla orientovaná ke stropu, nástěnná svítidla apod. Řekl bych, že úhel svícení je jeden z nejdůležitějších, ale hodně podceňovaných parametrů. Z toho důvodu pak hodně lidí řekne, že LEDka svítí špatně, protože má třeba malý úhel svícení a je špatně orientována, přitom např. ve svítidle orientovaném přímo dolů by svítila velmi dobře.
  • vzhled klasické žárovky – designová záležitost i pro specifická svítidla, které použití úsporek nebo LEDek s mléčným sklem vyloženě hyzdí (zámky, kostely, křišťálové lustry apod.)

Výhody LED žárovek Crystal 360° Tesla

  • příjemná barevná teplota 2700 K (mají ale i některé LEDky)
  • bez UV a IR záření
  • verze 6,5W s účinností 110lm/W
  • nebsahuje rtuť, olovo a jiné nebezpečné látky
  • provedení 360° s paticemi E27 i E14

Nevýhody LED žárovky TESLA Crystal 360°

  • verze 4 a 6,5W není stmívatelná
LED zarovky Crystal 360° TESLA

Shrnutí

LEDky od Tesly jsem vybral správně. Svítí opravdu hodně oproti většině LEDek, co jsem zkusil, osvítí celou místnost i v lampě, stejně jako všechny LEDky startují okamžitě se 100% intenzitou osvětlení. Životnost je uváděná velmi dlouhá (25.000hodin), tu ověřenou nemám, ale v některých pokojích jsem měl ještě úsporky, které jsem kupoval zároveň s LEDkami a bohužel již odešly. Zvládnout podle výrobce by měla více než 15.000 zapnutí a vypnutí a provozní teplota je od -20°C až do +40°C. Za mě určitě palec nahoru i za retro design.

Shrnutí po letech používání

Doba LED žárovek velmi pokročila, jejich životnost je nyní výborná, cena výrazně klesla, zároveň se dají pořídit okolo 60 kč LED žárovky 10 až 15 W. A můžete si vybrat i barvu osvětlení, nemusíte svítit jen studenou bílou, seženete snadno i teplé bílé LED žárovky, nebo s denním světle. Zajímavou variantou osvětlení do dílny nebo do exteriéru může být také LED reflektor, který má oproti halogenům mnohem nižší spotřebu.

Ušetřit se dá nejen na spotřebě elektřiny díky kvalitním LED žárovkám. Jak ušetřit za vodu a přitom nepřijít o svůj komfort, a to díky šetřičům a omezovačům průtoku vody, jsem psal již v článku: Jak jednoduše ušetřit za vodu.

[an error occurred while processing the directive]

6 komentářů k „LED žárovky – vlastní zkušenosti a pár novinek”

Milda

Reply

Jo, stav trhu v ČR je už lepší, jen nesmí zákazník nakupovat to nejlevnější co mu Heuréka nabídne. 🙂
Dodám co jsem původně psal o těch řetězcích. Mají v podstavě všude něco, ale já měl na mysli Mountfield a IKEA. V Mountfieldu prodávají „jejich“ žárovky Sumier, co je sice čína jak vyšitá, ale specifikace odpovídají a máte k tomu záruku. No a IKEA se pochlapila (jen s drobnou výtkou) a po řadě Ledare začla prodávat LED žárovky Ryet, které jsou významně levnější a svítí lépe.

24. 3. 2023 at 6:50 pm

Milda

Reply

Ano, skoro všechno se vyrábí v Číně a spol., jen to není všechno stejně špatné. Ta nízká cena není ro nic za nic. Proč nejsou tak extrémně výhodné i lépe srovnatelné (tedy značkové) produkty? Když tedy pominu fake.
Ze zkušeností si dovolím tvrdit, že u veškeré aktivní elektroniky z noname výrobců z Číny prodávané přes ebay, aliexpress, dealextreme je třeba uváděné parametry brát s rezervou (dělit dvěma).
Podobné je to třeba s bateriemi, když je nízká cena, tak kapacita rozhodně neodpovídá tomu co prodejce uvádí a ušetřené 2 stoky za baterku do mobilu za 5+ tisíc budou v lepším případě jen nenaplněným očekáváním, vydrží méně a kapacita bude v čase rychleji klesat.
Další dobrý příklad jsou paměťové karty, kde pokud nekoupíte fake značky, nebo noname na kterém bude o strach nechat data, tak cena srovnatelných je podobná (kromě té záruky).
Ale zpět k LEDkám. Uváděné watty a lumeny jsou jen na papíře, ten to snese. Pokud máte možnost, tak si to zkuste změřit. Zjistíte, že 5W má ve skutešnosti 3,5, 9W je ve skutečnosti 5W a z toho logicky plyne, že i lumeny budou nižší (a měření to potvrdí). Někdy stačí rozloupnout krytku a podle počtu diod je jasné, že to ani tolik svítit nemůže, protože jich je málo. Jindy počet odpovídá, ale nižší napájení (protože součástka není dost kvalitní aby vydržela to co papírově má) přiměřeně snižuje i svítivost.
Podobná je i situace s levnými prodejci LED žárovek v ČR, protože ti to vozí ze stejného alibaba zdroje (kolikrát na pohled poznáte, že vyadá stejně). A druhá věc je nestabilita kvality, kdy stejné výrobky svítí různě a ři nákupu za 3 měsíce dostanete něco jiného (a pak vás ta odlišnost v lustru s**e]. 🙂
Ale nejsou všichni takoví a dnes už šly ceny LED zase trochu níž a solidní výrobky za nízkou cenu (a se zárukou) zařadili do sortimentu i řetězce, kde se dá čekat lepší kvalita a t

24. 3. 2023 at 6:49 pm

    Surpan

    Přesně tak, já ty své původní až podivně levné LEDky v té době, kupoval od překupníka u nás. Ušetřil jsem 50 kč na kusu, ale za pár měsíců bylo po nich. Teď vím, že se dají koupit velmi dobré ledky od 100 do 250 kč sc plnou zárukou, která opravdu platí, od eshopu, který mám již prověřený. Těm překupníkům toho nejlevnějšího čínského zboží se nic vyměňovat nechce a po letech mění jen weby za nové, aby je někdo nepoznal. A nejen u LED žárovek, ale i drobného zboží či příslušesntví k PC a notebookům. Měl jsem takovou dobrou zkušenost s nějakým prodejcem z Ostravy a jeho chladící podložkou pod notebook, kdy poprvé podložka nefungovalo, podruhé drhl větrák a já musel čekat a zasílat zboží zpět…nakonec po několika telefonátech vrátili peníze.
    LEDky ale teď kupuju od velmi solidního prodejce, postupně měním i osvětlení nad akvárii, nejen kvůli spotřebě, ale právě si testuji na akvarijních rostlinách LED reflektor a ta síla světla z 20W reflektoru je neskutečná. Ale výsledky budou až tak za měsíc až dva. To jen tak pro zajímavost. 🙂 Pěkný den

    24. 3. 2023 at 6:50 pm

Milda

Reply

Každý kdo chce ušetřit za LEDky si asi nákupem pár levných kusů z Číny asi musí projít, aby zjistil, že ani tam tak kvalitně a levně (zároveň) neumí vyrábět, jak to podle ebay a aliexpressu vypadá. Podle mě i u LEDek z číny platí, že čím levnější tím větší šunt. Když je dobrá, tak její cena je podobná (obzvlášť po kurzové intervenci ČNB) té ceně u nás (ale bez záruky). A když je cena nízká, tak to bude krám i když popisy i recenze kupujících (kteří jásají hned jak jim to přijde z radosti, že to vůbec dorazilo přes půl světa a pak už upravit hodnoccení nejde) hlásají hezké parametry. Obvykle v tomhle strašně lžou (čínská mentalita obchodu je trochu jinačí než u nás), takže údaje o watech a lumenech berta fakt s rezervou, protože neodpovídají skutečnosti a taková LEDka bude svítit méně než čekáte. A sem tam bude mít světlo jinou barvu nebo dokonce bude blikat.
Takové zkoušení ale zabere nějaký čas a peněz, ale za tu dobu stihne i u nás klesnou cena prodávaných LED žárovek na rozumnou úroveň, takže je za co měnit a nemusí se pro to tak daleko.

24. 3. 2023 at 6:48 pm

    Surpan

    Přesně tak. Čínské LEDky za 50 kč to prostě dlouho nedají. Je teda pravda, že snad už všechno se vyrábí v Číně, ale záleží na té ceně a pro koho to je. Takové LEDky bez záruky přes Ebay budou asi mnohdy vyhozené peníze. Tady se ale setkávám se zárukou 24, někdy i 36 měsíců.
    S těmi údaji mě to u číňanů ani nenapadlo, ale je to klidně možné. Některé čínské LEDky, co jsem měl, oproti těm, co mám nyní, se stejnou wattáží, svítili rozhodně méně. Děkuji za rozsáhlejší komentář a zajímavé informace. Přeji pěkný den

    24. 3. 2023 at 6:49 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *