Kreveta Neocaridina davidi – Neocaridina davidi
Krevetky Neocaridina davidi jsou v posledních letech velmi oblíbené a to nejen ve své nejrozšířenější červené verzi (Red cherry), ale i v dalších barvách, například modrá (Blue dream), žlutá (Yellow neon), oranžová (Orange sakura), zelená (Green).
Velikost krevetek je do cca 2 cm, optimální teplota v rozmezí 21 až 25°C (v letních měsících mám v akvárkách až 28°C, což krevetky sice zvládají, ale šťastné z toho nejsou). Tyto krevetky jsou poměrně nenáročné na chov, dají se chovat v akváriích od objemu 10 litrů, osobně doporučuji NANO akvárium o objemu 30 litrů a více.
Doporučuji dokrmovat kvalitními krmivy, které mají vliv na kvalitu vybarvení krevet. Zároveň krevetky krmte s rozumem, v akváriu si často nějakou potravu najdou samy (částečně pomáhají i s řasou, ale nejsou všemocné).
Po koupi krevety poctivě aklimatizujte. Jsou velmi citlivé na dusíkaté látky (udržujte nízké množství NO3) a těžké kovy, určitě se vyvarujte použití přípravků na likvidaci šneků s obsahem mědi.
Krevety lze chovat s rybkami, důležité je ale vybrat drobné druhy, které počty krevet nebudou redukovat. Vhodné je mít v akváriu dostatek úkrytů, klidně v podobě větších trsů rostlin, kam se mohou krevetky schovat. Osobně se mi podařilo chovat krevetky i s parmičkami pětipruhými. Pravidelně se objevovala mláďata, ale zároveň jsem si občas všiml, jak se parmičky na krevetkách přikrmují. Tuto rybku bych tedy ke krevetkám nedoporučil.
Naopak bych doporučil dania perlová (galaxky), razborky, neonky modré, problém nedělal ani krunýřovec jednopruhý (otík). Ke krevetkám můžete přidat i drobné tetry a razbory, tam bych ale doporučil dostatek úkrytů. Měl jsme krevetky s tetrou neonovou (neonka obecná) a občas krevetky také pozlobila. S dostatkem úkrytů ale nebyl problém. Pro odchov je nejlepší chovat krevetky samostatně.
Co se nemocí krevet týče, jednou jsem si je pořídil s malými parazity: Scutariella Japonica. Tento malý bílý červ se nejčastěji vyskytuje okolo očí krevetek. Na léčbu jsem použil přípravek Sera Tremazol v dávce 1ml na 15 litrů vody (v dnešní době již není v prodeji). Podle návodu jsem po 6ti hodinách vyměnil cca 70 až 80% vody (trochu jsem se obával takové drastické výměny vody, ale žádný problém se neobjevil).
Protože přípravek nepůsobí na vajíčka parazitů, je dobré léčbu za 7 dní zopakovat, se stejným dávkováním a se stejnou výměnou vody po 6ti hodinách od aplikace přípravku. V mém případě se podařilo parazita Scutariella zlikvidovat nadobro, žádný problém po použití přípravku jsem nezpozoroval ani u živočichů, ani u rostlin v akváriu.
Krmiva vhodná pro krevetky Neocaridina: Hikari Shrimp Cuisine, S.A.K. Caridina Baby, Caridina Excellent