DIY: Jak si udělat dávkovač CO2 z kvasnic?

Biokvas burcak CO2 kvasnice

Oxid uhličitý, tedy CO2, je důležitým pomocníkem moderní akvaristiky. Podporuje růst rostlin a při nastavení dobré rovnováhy se světlem a živinami pomáhá udržovat akvárium čisté a bez řas. Dnes se tedy seznámíme se starší, dnes již málo používanou DIY metodou, jak si vyrobit CO2 pro akvárium.

Možností dodávání CO2 do akvária je v dnešní době mnohem více, než dříve a jsou cenově dostupnější. Pokud je přidávání CO2 do akvária nutností (ne vždy je přidávání CO2 důležité, více v článku: co bychom měli vědět o přidávání CO2 do akvária), pak jsou tu možnosti jako tento, dnes již překonaný, kvasnicový CO2 systém (viz. níže), případně lepší CO2 systém pomocí sody a kyseliny citronové, anebo nejlépe CO2 set bez nebo s nočním vypínáním (nejstabilnější přidávání CO2). Také se dá pořídit tekutý uhlík (neobsahuje plynné CO2), který je slabým roztokem glutaraldehydu. Může pomoci s řasou, ale uhlíku dodá rostlinám naprosté minimum (zároveň je potřeba přijít na důvod vzniku řasy a jeho zajistit nápravu problému).

Varianta 1: CO2 burčák s počítadlem a s ručním „nočním vypínáním“
davkovani CO2 burcakem
Varianta 2: jednodušší CO2 burčák nonstop

(jde o tradiční variantu „burčáku“. Moc ji ale nedoporučuji, může se stát (při bouřlivější reakci), že se kvas dostane do akvária)

CO2 burcak do akvaria
Podrobné vysvětlivky k obrázku:
 1. hlavní 2 litrová PET lahev s kvasným roztokem, odvod CO2 hadičkou musí být nad roztokem
 2. filtrační PET půllitrová lahev s vodou, přívod z hlavní PET lahve pod vodou, odvod nad vodou
 3. T-kus k rozvětvení hadičky kvůli ručnímu vypínání na noc
 4. škrtítko, přes den zavřené, aby se CO2 dostalo do akvária, na noc otevřené
 5. zpětný ventil, který zabrání zpětnému toku vody z akvária, velmi důležitý
 6. vzduchovací kamínek nebo lipové dřívko pro lepší rozpuštění plynného CO2 ve vodě
vyroba davkovace na CO2 do akvaria
Komponenty potřebné k vytvoření bezpečného dávkovače CO2 z kvasnic do akvária.
Jak vytvořit samotný roztok (recept upraven pro stabilnější a delší průběh):
 • 1,5 litry vody o pokojové teplotě
 • 300 gramů cukru (nejlépe krystal)
 • 1 kávová lžíce suchého droždí (7g – sáček) nebo nejlépe kvalitní kostka droždí, cca 10g

Nejprve se smíchá voda pokojové teploty s cukrem, řádně se cukr ve vodě rozmíchá. Nechte půl hodiny odstát. Poté přidejte droždí. Během půl hodiny by měl burčák začít pomalinku pracovat. Podle výsledků testů mi přijde lepší běžné droždí, než granulované. Bublalo mi mnohem déle, některé granulované jen pár dní. CO2 z kvasnic, podle tohoto receptu, by mělo vydržet cca 7 až 14 dní.

Upozornění: Nikdy nesmí dojít k zaškrcení odvodní hadičky, CO2 musí neustále někde unikat, mohlo by dojít k prudkému roztržení PET lahve. Udržujte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Kvas se nikdy nesmí dostat do akvária. Při předávkování CO2 do vody může dojít k úhynu ryb, proto si alespoň z počátku hlídejte dávkování. CO2 má vliv na tvrdost KH a pH, obojí snižuje. Vždy používejte zpětný ventil.

banner clanek CO2 technika 5
Dá se množství rozpuštěného CO2 z kvasnic nějak „regulovat“?

Dá se říct, že ano. Určitě nedoporučuji zaškrcení hadičky vedoucí ke kamínku nebo difuzoru. CO2 vzniká stále a musí tedy unikat. Pro kontrolu množství rozpuštěného CO2 doporučuji dropchecker s kvalitní kapalinou. Regulovat množství rozpuštěného CO2 lze změnou umístění kamínku nebo difuzoru. Pokud je kvasná reakce silná a CO2 do akvária proudí mnoho, vytáhněte kamínek výš k hladině (viz obrázek pod tímto odstavcem). CO2 se pak nestačí tolik rozpouštět. Pokud je CO2 málo, místo kamínku bych dal lipové dřívko.

CO2 z kvasnic do akvária - dávkování CO2 v akvaristice
Umístěním lipového dřívka nebo kamínku (pro rozpouštění CO2) co nejhlouběji v akvárku (viz. poloha 1.) se rozpustí mnohem víc CO2, než při poloze 3. Tím pádem při bouřlivé reakci na začátku lze rozpouštět méně CO2 vytažením do polohy 3. a postupně snižovat. Tímto způsobem se dá množství rozpuštěného CO2 v akváriu redukovat.
Mám v akváriu optimální množství CO2?

Asi nejsnazší způsob, jak zjistit, že je CO2 ve vodě akorát, je pomocí dropcheckeru. Případně si změříme pH a KH a množství CO2 si zjistíme pomocí Tillmanovy tabulky.

Videonávod na kvasničák (burčák CO2)

Při výrobě CO2 burčáku jsem natočil postup, aby bylo vidět, jak a čím se dá CO2 sytič vyrobit. Výroba, včetně přípravy, zabrala asi 30 minut, kvasnicový burčák začal produkovat CO2 asi během půl hodiny. V případě, že ani do dvou hodin nedojde k probublávání CO2 přes vzduchovací kámen, pravděpodobně v systému uniká tlak.

CO2 burčák mi nefunguje, jak to?

Nejtěžší na celém domácím dávkovači CO2 je zajistit, aby vše těsnilo. Nikde nesmí nic ucházet, což se mi napoprvé nepovedlo. Zkusil jsem veškeré spoje dvakrát. Problém byl v použitém ventilu, který propouští (viz foto níže, ozvalo se více akvaristů se stejným ventilem). Po výměně za obyčejný T-kus a škrtítko již vše fungovalo. Ověřit těsnost si můžete v napuštěné vaně. Celý systém ponořte pod vodu a vyčkejte. Někdy začne ucházet až při zvýšeném tlaku (nejčastěji u lepených vršků). V 99% případů, pokud CO2 do několika hodin nezačne probublávat, někde uchází. Může se také stát, že máte špatné droždí. Ale to je spíše výjimečně.

problemovy ventil na CO2 set propousti

Pokud se vám nedaří vytvořit dostatečně utěsněné spoje vršků s hadičkou, doporučil bych pořídit uzávěr pro CO2 systémy. Protože u lahve č.1 je potřeba pouze jeden výstup, druhý je možné opatřit hadičkou se škrtítkem, nebo jej zalepit. Nezaškrcený výstup pak povede do druhé lahve.

CO2 uzaver s rychlospojkami na hadicku pro PET lahev
Pár dalších informací k přidávání CO2

Po prozkoumání obrázku níže by se mohlo zdát, že vypínání CO2 na noc je nutnost. Podle mých zkušeností tomu tak není a pokud si množství CO2 pohlídáme v prvních dnech po spuštění, aby nedošlo k problémům, je možná i varianta dávkování CO2 nonstop (na vlastní nebezpečí).

CO2 v akvariu pres den a v noci
Na fotografii je znázorněno dění v akváriu přes den a v noci. Množství přidávaného CO2 si musíme hlídat, aby nedošlo k otravě ryb, především v nočních hodinách.
CO2 můžeme přidávat v podstatě třemi způsoby:
 1. přidávání CO2 přes den s nočním vypínáním
 2. přidávání CO2 nonstop (používá se ale menší množství CO2) a je nutná opatrnost
 3. přidávání CO2 přes pH controler, který udržuje množství CO2 na stabilních hodnotách

Osobně přidávám do všech svých HighTech nádrží CO2 nonstop.

7. Jak přidáváte plynné CO2 do Vašeho akvária, kterému se dlouhodobě daří?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jaké máte zkušenosti s CO2 burčákem vy? Jak dlouho vám vydrží bublat? Používáte jej stále, nebo jste již přešli na stabilnější variantu přidávání CO2?

[an error occurred while processing the directive]

61 komentářů k „DIY: Jak si udělat dávkovač CO2 z kvasnic?”

Josef

Reply

Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda toto dávkování mohu provést i při použití mini-flipperu místo difuzoru. A zda množství co2 není nebezpečné při nočním odpojení a unikání z láhve v pokoji. Děkuji

1. 3. 2023 at 10:25 pm

  Surpan

  Dobrý den, dávkování si budete muset vychytat sám, záleží na tom, jakou máte vodu, kolik máte rostlin, atd atd. To množství CO2 je malé, hlavně kvůli ne moc efektivnímu rozpouštění, stejně většina končí ve vzduchu.

  1. 3. 2023 at 10:26 pm

snajprik

Reply

Pekne urobený popis, jedine čo by som zmenil je udávane množstvo droždia, lebo 10g droždia je strašne veľa. Ja na 600L akvárium dávam 2g droždia čo je podla mňa tak akurát, rastlinám sa dari koberčeky na dne rastu a pekne bublaju. 2g droždia a 300g cukru mi vydrží cca 6 týždňov dodávať CO2 do vody pri hodnote 5-10mg/l. Lipové drievko, alebo na miesto okysličovacej hadičky do filtra strčiť CO2 hadičku. Takto fungujem par rokov a neviem si to vynachvaliť.

1. 3. 2023 at 10:25 pm

Radim

Reply

Super moc diky, krasne funguje. To lipove drevo je SUPER

1. 3. 2023 at 10:24 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *