Doporučené teploty počítačových komponent

Doporucene teploty pocitacovych komponent

Teplota notebooku a počítačových komponent ovlivňuje především v létě jejich výkon. Pokud se bude Váš počítač nebo notebook dlouhodobě přehřívat a nebude dostatečně chlazený, dojde časem ke zničení komponent. Důležité je tedy počítač dostatečně chladit, případně občas zkontrolovat, že všechny větráky fungují, jak mají. Takový nefunkční nebo zanesený větrák na grafické kartě nebo procesoru je stoprocentní jistota, že dojde k „úhynu“ Vašeho hardwaru.

Jak měřit teploty komponent v počítači nebo notebooku? Měřit teploty v počítači můžete pomocí prográmku SpeedFan.

Optimální teplota notebooku a počítačových komponent
Jaké teploty jsou optimální pro počítačové komponenty?

Každá komponenta má jinak stanovenou optimální a maximální teplotu. Zároveň hodně hřející grafická karta ovlivní teplotu v počítači a může nepříjemně ovlivnit teplotu dalších komponent. To je také hlavní důvod, proč se u moderních počítačových skříní dává zdroj do spodní části bedny.

Naopak i nízké teploty mohou škodit. optimální teploty jsou běžné pokojové, ale pokud máte počítač nebo notebook „podchlazený“, je třeba počkat, než se teplota ustálí na teplotu pokojovou. Na komponentách může vzniknout kondenzát a opět může dojít k poškození komponent.

Teplota základní desky

Optimální teplota: 30 až 45°C

Teplota při maximálním zatížení: 45 až 50°C

Kritická teplota: více než 50°C

Teplota procesoru

Optimální teplota: 40 až 55°C

Teplota při maximálním zatížení: 55 až 70°C

Kritická teplota: více než 70°C

Teplota pevného disku

Optimální teplota: 30 až 45°C

Teplota při maximálním zatížení: 45 až 50°C

Kritická teplota: více než 50°C

Teplota grafiky – grafické karty

Optimální teplota: 40 až 50°C

Teplota při maximálním zatížení: 50 až 80°C

Kritická teplota: více než 80°C

Kuřáci by měli své počítače a notebooky čistit častěji. Prach se ve spojení s cigaretovým kouřem proměňuje v hnědou mastnou kaši, které větrák ucpe.

Optimální teplota notebooku

Teplota notebookových komponent by měla být stejná, jako teplota u počítačových komponent. Protože je ale notebooková konstrukce mnohem menší, teplo se hůř odvádí pryč. Také se notebook víc zanáší, někdy hraje velkou roli špatná konstrukce již od výroby. Notebooky se musí tedy pravidelně čistit. Nutné je čištění odborníkem, který „neposune“ prach z větráku třeba stlačeným vzduchem dál do notebooku. Také opatrně u notebooků, které jsou v záruce – mohou mít záruční plombu. Pokud se ale notebook již vypíná, je nutné co nejdřív provést vyčištění, jinak odejde základní deska nebo grafická karta a notebook můžete s velkou jistotou vyhodit.

Mrkněte také na článek: jak inicializovat neviditelný harddisk – pevný disk.

[an error occurred while processing the directive]

4 komentáře k „Doporučené teploty počítačových komponent”

Zoro

Reply

Copak větráky, ty se točí – ale ony se točí i když už jsou žebra chladičů dávno zacpaná (někdy až neuvěřitelným) bordelem, který blokuje proudění vzduchu kolem žeber a tím i odvod tepla z nich. Měl jsem „na stole“ několik PC, kde docházelo k restartům a nestabilnímu chování – a všecko jen proto, že měly dovnitř nasáto spoustu nečistot z podlahy, takže chladiče byly obalené až k hranám lopatek zuřivě hučících větráků…

26. 3. 2023 at 2:45 pm

  Surpan

  Jn, některé počítače a notebooky především z prašných prostředí nebo nejlépe prašných kuřáckých prostředí jsou kouzelné 😀 Občas se divím, že to vůbec ještě funguje.

  26. 3. 2023 at 2:46 pm

Josef Horník

Reply

Asi budu muset hlavně teď v létě víc chladit, počítač se mi občas i vypnul.

26. 3. 2023 at 2:45 pm

  Surpan

  Určitě bych se podíval dovnitř, jestli jsou větráky čisté, případně je vyčištěte, také je nutné prohlédnout případné chlazení na grafice, zdali se větráky točí a chladí. Může se stát, že třeba jeden ze dvou větráků odejde a grafika se časem spálí.

  26. 3. 2023 at 2:45 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *