Časové spínače nejen pro osvětlení akvária

casove spinace k osvetleni nad akvarium

Díky časovým spínačům si jednoduše nastavíte, kdy má vaše akvárium svítit. Pravidelné osvětlení je důležité pro dobrý růst rostlin. Zároveň spolu s elektromagnetickým ventilem se dají časové hodiny použít na dávkování CO2 přes den s tím, že na noc se sycení vypne. Také se používá k občasnému zapnutí skimmeru stahující hladinu. Který ale vybrat?

Než si ukážeme, co daný časový spínač umí a který bude pro vás vhodnější, tak ještě prozradím, že díky časovým spínačům, máte-li více světel v řadách (LED reflektory, zářivky apod.) se dá vytvořit postupné rozsvícení a případně zhasnutí akvária. Stačí mít více časových spínačů, světla napojit jednotlivě a takto jednoduše a celkem levně se dá vytvořit efekt východu a západu slunce. To jen takový jednoduchý detail pro hračičky.

casove spinace hodiny k akvariu casovac
Zleva: mechanický časový spínač (cca 110 kč)digitální časový spínač (cca 230kč), Smart WIFI zásuvka s časovačem (cca 360 kč)

Mechanický časový spínač

Tento běžně prodávaný typ časového spínače se vám bude hodit v případě, že sháníte co nejlevnější variantu. Svůj účel splní a jeho nastavení je snadné. Pořídit se dá přibližně za 130 kč: mechanický časový spínač.

​Jeho nastavení je snadné, časování se dá nastavit po 15ti minutových cyklech s tím, že každý den, se bude zapínat a vypínat ve stejnou dobu. Jeho nevýhodou je, že v případě výpadku elektrického proudu, se zastaví a vy musíte znova nastavit čas. Jak snadno nastavit mechanický časový spínač najdete ve videu:

Digitální časový spínač

Digitální časový spínač byl po mnoho let můj oblíbenec. Dříve jsem používal pouze mechanické spínače, ale časem mě přestalo bavit nastavování času po každém výpadku proudu u všech akvárií. Digitální časové hodiny mají v sobě baterii, díky které drží čas i uložené nastavení. Zároveň cena je stále dobrá, dají se pořídit kolem 230 kč: digitální časový spínač.

Také si oproti mechanickým můžete nastavit spínání každý den jinak, pokud je to potřeba (u osvětlení akvária tuto funkci nevyužijete). Výrobců těchto spínačů je více a každý z nich uvádí různé množství nastavitelných režimů. To znamená, že si můžete nastavit denně až 10 sepnutí a vypnutí, která mohou trvat pouze 1 minutu, nebo klidně celý den. Jak si nastavit tento časovač najdete ve videu:

Smart WIFI zásuvka

Chytrá zásuvka Smart WIFI od Solight je dálkově ovládaná a nastavitelná zásuvka přes WIFI. Využít lze jako časový spínač (nastavení akvarijních osvětlení bez kontroleru), nastavit lze také zapnutí nebo vypnutí po určitém čase (například vypnutí skimmeru při krmení a jeho následné automatické zapnutí), případně náhodné vypnutí a zapnutí (například k zabezpečení domu).

Výhodou je také možnost snadného manuálního zapnutí nebo vypnutí a to včetně dětské pojistky. Díky aplikaci v mobilu také poznáte z jakéhokoliv místa s internetovým připojením, zda-li je zásuvka v režimu zapnuto, nebo vypnuto.

Oproti běžným spínačům je výrazně menší, nezabírá prostor vedlejší zásuvky. Uložený čas a nastavení drží i po výpadku proudu, spíná i v době výpadku WIFI.

solight smart wifi zasuvka s casovacem dy11wifi s
Smart WIFI zásuvka má výhodu díky své malé velikosti.

Jaký tedy vybrat?

Pokud chcete klid od nastavování času po výpadku elektřiny, zvolte si digitální časový spínač, nebo SMART wifi zásuvku. Potřebujete-li co nejlevnější řešení, mechanický časovač by měl stačit.

[an error occurred while processing the directive]

6 komentářů k „Časové spínače nejen pro osvětlení akvária”

Romana

Reply

dobry den, prosim vas kdyz rano chci zapnu svetla v terarku v 5h.. pri odchodu do prace.. a chtela bych aby se svetla vypla v 18h .. jak to mam prosim nastavit na spínači? nejak mi to nejde.. moc dekuji

21. 9. 2023 at 5:51 pm

  Surpan

  Dobrý den, pokud zapínání nastavujete občas ručně, pak si tedy nastavíte jen vypnutí na každý den v 18 hod. S tím, že je potřeba po zapnutí tlačítko rozsvítit zmáčknou dvakrát, aby časový spínač byl v režimu auto. Přeji pěkný den, Jirka Surpan Fojtík

  21. 9. 2023 at 9:14 pm

Klára

Reply

Dobrý den, nevíte prosím, zda ten elektronický spínač udrží čas i když nejde proud|? Často nám proud vypínají a potřebuji, aby na spínači zůstal skutečný čas. Děkuji

8. 1. 2023 at 1:02 pm

  Surpan

  Dobrý den, ano, tento digitální časovač drží čas, takže jej po každém výpadku proudu nemusíte znova nastavovat. Mechanický se nastavovat musí. SMART Wifi zásuvka drží čas i nastavení jak po výpadku proudu, tak po výpadku wifi.

  8. 1. 2023 at 1:05 pm

Pavel

Reply

Pouzivam na spinani osvetleni tento wifi spinac z clanku prez app v mobilu nastaveny casovac a lze sepnout i manualne podle nalady fakt super a cenovka na pohodu

8. 1. 2023 at 12:57 pm

  Surpan

  Ahoj, díky za zpětnou vazbu, jsem rád, že se hodí 😉

  8. 1. 2023 at 1:02 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *