Test: Clear Water – filtrační médium na snížení NO3

vlastni zkusenosti Clear Water SZAT

Před pár lety jsem potřeboval v akváriu snížit dusičnany (NO3). Důvodem byla brněnská kohoutková voda. Má totiž vyšší hodnoty NO3 (v průběhu let jsem naměřil 25 – 60 mg/l), což je problém například pro vybarvení červenolistých rotal. Zkusil jsem pár přípravků, ale jejich dlouhodobé používání bylo neekonomické. Následně jsem narazil na novinku s názvem Clear Water, což je filtrační médium k dlouhodobému užívání s jednoduchou regenerací.

Od roku 2016, kdy jsem prováděl první testování ClearWater, došlo k vylepšení přípravku ClearWater ve variantě Original. Původně snižoval NO3 až na hodnotu 0 mg/l, což nebylo žádoucí pro rostlinná akvária. Nyní by dusičnany neměl stáhnout pod 10mg/l (upřesním níže). Zároveň nově obsahuje „protein filtr“, který snižuje riziko „mastné hladiny“. Varianta ClearWater Plant zůstala stejná.

Clear Water Plants original

Co je to SZAT Clear Water professional?

Jde o syntetickou pryskyřici, která funguje na bázi iontové výměny a snižuje ve vodě obsah dusičnanů NO3, které vznikají rozkladem detritu, zbytků krmiv a odumřelých částí rostlin. Dusičnany jsou důležité pro zdravý růst rostlin, ale jejich nadměrné množství způsobuje v nádržích problémy. Výhodou Clear Wateru (CW) je to, že nesnižuje dusičnany na 0 mg/l, jak je to běžné u materiálů vhodných pro úpravu pitné vody. Tyto materiály pak mohou způsobit nedostatek dusičnanů a následné odumírání rostlin.

Kdy se může Clear Water použít?

Clear Water se může hodit do HighTech nádrží, kde potřebujeme držet dusičnany na nízkých hodnotách, například kvůli vybarvení červenolistých rotal. Také jej můžeme použít při vyšších hodnotách dusičnanů ve vstupní vodě, nebo při větším množství ryb a menším množství rostlin v akváriu. Uplatnění také najde při chovu krevet nebo tlamovců. Také do sebe stahuje zbarvení vody, například výluh z kořenů. Voda je již po 24 hodinách viditelně průzračnější.

Jaký ClearWater vybrat?

I když se po modernizaci varianty Clear Water Original vlastnosti obou přípravků přiblížily, tak variantu Clear Water Plant bych doporučil do akvárií, kde je třeba snížit NO3 pouze mírněji (například ze 30 na 15 mg/l). Original je silnější a stahuje dusičnany rychleji a více, proto je vhodný spíše pro akvária s větším počtem ryb, nebo vyšším obsahem dusičnanů.

Důležité je si uvědomit, že výrobcem uvedené výsledné hodnoty NO3 po použití ClearWateru závisí na množství dusičnanů ve vodě. Pokud jsou hodnoty NO3 velmi vysoké (cca 100 mg/l a více), bude jejich snižování postupné a pomalejší. Pokud by se ale použil ClearWater Original v akváriu, kde jsou hodnoty NO3 naopak nízké (cca 10 mg/l), může dojít ke snížení až na 0 mg/l, což není pro rostliny vhodné. V tomto případě je pak dobré CW z filtru vyjmout, zregenerovat, vložit do sáčku (nesmí vyschnout) a použít při vyšších hodnotách.

Clear Water recenze 1

Také je důležité používat testy NO3 odpovídající kvality. Některé testy NO3 jsou velmi nepřesné, zároveň nedoporučuji používání testů po době spotřeby. Jako kvalitní testy hodnotím JBL NO3 a při přesném dodržení návodu také Aquar NO3.

Varianty a rozměry Clear Water:

CW OriginalCW B1CW B2CW B3CW K1CW K2CW K3
CW PlantCW B1CW B2CW B3CW K1CW K2CW K3
Rozměr v cm7×1311×1320×1313×1316×1619×19
Pro akvária0-30l30-75l75-150l150-250l250-350l350-750l

Výsledky měření

Měření obsahu dusičnanů ve vodě jsem prováděl opakovaně v průběhu let ve dvou akváriích. Ve 120 litrové nádrži jsem použil Clear Water Plant. Původní hodnota NO3 se držela okolo 25 mg/l, po přidání CW se hodnota dusičnanů držela okolo 10 mg/l.

V druhé testované nádrži se dusičnany dlouhodobě držely na cca 60 mg/l NO3. Použil jsem tedy CW Original a během pár dní došlo ke snížení na hodnoty cca 15 mg/l NO3.

SZAT Clear Water CW plants B3

Jak se Clear Water používá?
Před prvním použitím doporučuji CW propláchnout pod tekoucí vodou. Vhodný je především do externích filtrů (většinou do horního koše – poslední stupeň filtrace). Pokud je to nezbytné, dá se při troše kutilství použít i do vnitřních filtrů (důležité je zajistit průtok přes CW, tedy připevněním k molitanu, nebo u větších vnitřních filtrů s plastovým krytem do prostoru pro média).

Jaká je životnost a jak se regeneruje?
Podle výrobce Clear Wateru vydrží až 300 cyklů obnovy, což je při pravidelné měsíční regeneraci velmi dlouhá životnost. Samotná regenerace CW probíhá tak, že se „pytlík“ na hodinku ponoří do roztoku vody s regenerační solí bez příměsí (100 gramů soli na 1 litr vody). Po řádném několikanásobném propláchnutí v čisté tekoucí vodě je Clear Water připraven k použití.

Porovnání akvária bez CW a s CW po 24 hodinovém působení

Na co dát pozor?

Použití soli s jódem zkracuje životnost CW. Zároveň Clear Water nesmí vyschnout. Pokud tedy plánujete CW z filtru na čas vyjmout, je potřeba jej zregenerovat, dobře propláchnout a vlhký pytlík vložit do sáčku.

Shrnutí

Pokud často řešíte nadbytek dusičnanů, bude pro vás Clear Water snadnou možností, jak NO3 udržet v rozumnějších hodnotách. Stejně tak se může hodit při zabarvení vody kořeny (pak je ale dobré občas změřit hodnoty NO3, aby nebyly příliš nízké). Velkou výhodou je také dlouhá životnost a snadná regenerace. CW je možné využívat pouze přechodně.

CW Original i CW Plants si můžete pořídit na našem eshopu SURPANshop.cz.

[an error occurred while processing the directive]

14 komentářů k „Test: Clear Water – filtrační médium na snížení NO3”

Martin Mithofer

Reply

Jak autor článku píše – v rostlinných bohatě zarostlých akváriích je použití výrobku na zváženou. Já myslím, že lze napsat přímo, že v takových akváriích je spíše na škodu. Čas výměny vody totiž v takovém akváriu nezkrátí ani náhodou, protože výměnou vody drtivá většina akvaristů doplňuje do akvária mimo jiné hořčík a vápník. Tyto prvky totiž v hnojivech bývají zastoupeny jen v nepatrné míře, protože hnojivo s těmito prvky ve vysokých koncentracích vločkuje a sráží se. Nevylučuji však, že jsou místa, kde je hořčíku a vápníku ve vodě přebytek, a tam by opravdu mohlo dojít k prodloužení poločasu výměny vody. Znovu opakuji, že mluvím o bohatě zarostlých akváriích. V ostatních případech, kdy jsou v akváriu ryby ve velkém množství a rostliny jen aby se neřeklo (typicky afrika a cichlidy vůbec) je to jistě přínosný pomocník, o tom není třeba diskutovat. V takových akváriích se hořčík a vápník drží mnoho týdnů na hodnotě, kdy rostliny ještě dostatečně prosperují a nechřadnou. Na otázku, jestli je to zázrak odpovídám stejně jako na dotaz o výrobcích určených pro elektronické odstranění řas (Twinstar a Chihiros) : Šikovnému akvaristovi jistě pomůže, kdo je však úplně mimo, tomu nepomůže vůbec nic. A tak je to se vším 🙂

8. 10. 2022 at 8:41 pm

Behyňa

Reply

Dobry den, chtel bych zakoupit SZAT Clean Water do 375L akvarka (150x50x50) kde je asi 32 rocnich tlamovcu velikost 8-12cm (jeste porostou). Akvarium je teda prerybnene. Muj dotaz je, zda-li koupit K2 nebo K3. K3 se mi vsak rozmerove do vnejsiho filtru (JBL900) nevejde , nebot ma rozmer 24x24cm a kos ve filtru 16x16cm. Jde pytlik s mediem ohnout?

8. 10. 2022 at 8:31 pm

    Surpan

    Dobrý den, při objemu akvária mezi určenými hodnotami, také protože je akvárium přerybněné, tak bych šel spíš do většího, tedy Clear Water K3. Jde o plátěný pytlík, který není přeplněný a jde běžené ohýbat, neměl by tedy být problém. Mám sice vyzkoušené jen menší balení, ale u nich problém s přizpůsobením velikosti ohybem určitě není. Pěkný den

    8. 10. 2022 at 8:33 pm

Jozef

Reply

Clear Water pouzivam v 3 akvariach. V jednej nadrzi su tercovce. Skvela pomocka. Ziadny zakal mi to nesposobilo ani pri jednej nadzi. Nam to tam cca 5 mesiacov uz. Ja osobne som maximalne spokojny ze mi setri cas s vymenou vody.

8. 10. 2022 at 7:15 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *