Ruducha – černá štětičková řasa – BBA
Velmi neoblíbenou a přitom bohužel hojně rozšířenou řasou v akváriu je černá řasa – ruducha (i když je na pohled černá, tak ruducha patří mezi červené řasy). Nejde o jeden druh řasy, ale v této kategorii se schovávají stovky černých řas. Podmínky pro jejich růst jsou často podobné, proto se pro nás akvaristy relativně dají kategorizovat.
Ruducha, tedy černá řasa BBA, potrápí během akvaristické praxe, asi každého akvaristu. Velmi důležité, ostatně jako u všech druhů řas, je začít řešit příčiny vzniku i jejich likvidaci včas, dokud se nerozleze po celém akvárku a po rostlinách. Pokud je jakákoliv řasa rozrostlá po všech dekoracích a rostlinách, může být její potlačení natolik náročné, že bude snazší akvárium založit znovu. Při včasné reakci se opakovanému založení nádrže vyhneme.
Ruducha – černá štětičková řasa – černá vousatá řasa – BBA
Kde se nejčastěji objevuje?
Černá řasa se nejčastěji objevuje v blízkosti filtru a na rozstřikovacích rampách, kde je silné proudění vody. Také se objevuje na pomalu rostoucích rostlinách, jako jsou anubiasy. Objevuje se ale i na dalších rostlinách, většinou pak roste na starších listech. Velmi často se objevuje na kořenech, občas jsem se s ní setkal i přímo na štěrku v místech, kde je naopak voda stojatá.
Proč ruducha pravděpodobně vzniká?
Nejčastější příčinou je skryté ložisko odpadních látek v akváriu (nedostupná místa kolem dekorací, za keramickým pozadím, zanesený filtr a média, atd.). V nedostupných místech se dlouhodobě hromadí odpad, například v místech mezi substrátem a kořeny nebo kameny (k čemuž se může hodit tento odkalovač s pipetou). Dále pak za nedostatečně nalepeným keramickým pozadím, kde se dlouhodobě drží detrit. Také je potřeba mrknout na filtr a jeho rozstřikovací rampu. Aby filtrace fungovala i jako biofiltr, musí být „zajetá“, zároveň ale nesmí být jak bahnitý rybník. Nedostatečně udržovaná rozstřikovací rampa zase může být příčinou prudkého rozvoje ruduchy v celém akváriu. Další příčinou je také překrmování.
Následkem částečně ucpaných médií ve filtru se sníží proudění vody v akváriu a zároveň nedochází k dostatečné distribuci živin a případně uhlíku k rostlinám. Což zvyšuje riziko růstu řas. Zároveň podle dlouhodobého pozorování ruduchy (černé řasy) předpokládám, že její bujnější růst podpoří přehnojení železem, vyšší teplota vody v letních měsících, případně kolísání hladiny CO2 ve vodě, či silné osvětlení a zároveň malé množství CO2. Tyto podmínky jsou ale většinou druhotné, zhoršující situaci. Primární příčinou jsou poznatky z předchozího odstavce.
Jak bojovat s ruduchou?
- Akváriu s přidáváním CO2 (HighTech) – U HighTech akvárií, kde přidáváte CO2, zkontrolujte a vyčistěte filtr. Pokud máte ve filtru starší média, pomáhá nahrazení za nová (vyzkoušeno u letitých biomolitanů a pemzy). Také zkontrolujte, jestli není zanesený difuzor či atomizer a CO2 proudí do akvária tak, jak má (což zajistí filtr, který rozumným prouděním vody do všech částí akvária rozvádí uhlík a živiny). Také zkontrolujte, jestli se někde nedrží detrit (odpadní látky). Dále je potřeba pokusit se o rovnováhu mezi osvětlením, živinami a množstvím CO2 a to v přímé úměře. Moc silné osvětlení a málo CO2 (nebo jeho nedostatečná distribuce po celém akváriu) podpoří růst řas. A samozřejmě nepřekrmovat.
- Akvárium bez přidávání CO2 (LowTech) – U LowTech akvárek je to podobné. Zkontrolujte filtr a místa v akváriu, kde by se mohly držet odpadní látky. Také může pomoci výměna letitých filtračních médií za nová. Proveďte pečlivou údržbu akvária. Podporou rychlejšího růstu ruduchy může být silné osvětlení (pro zdravé akvárium je potřeba mít rovnováhu v přímé úměře mezi osvětlením, živinami a CO2). A protože CO2 nepřidáváte, je potřeba mít slabší osvětlení a nepřehánět to s živinami (několikrát mi pomohlo zkrátit dobu svícení v akváriu na 8 hodin denně). A také nepřekrmovat.
„Pouhá likvidace řas není řešení. Je nutné se zbavit příčin vzniku. Jedině takto můžete řasy porazit.“
- Mechanická a chemická likvidace ruduchy – Poté, co jsme se pokusili zbavit příčin vzniku ruduchy, přichází na řadu mechanické odstraňování řasy. Odstraňte co nejvíc ruduchy ze skla, z dekorací a z listů (magnetem, žiletkou, houbičkou s nerezovou vatou). Protože přirůstá docela pevně, některé hodně napadané listy bude lepší odstranit (pouze pár nejhorších kusů). Rostlinám samozřejmě nechte co nejvíc zdravých listů, aby se mohly rozrůstat (velké množství zdravých a především rychlerostoucích rostlin zabraňuje růstu ruduchy). Pak je dobré z akvária odsát všechny části odpadlých řas a vyměnit část vody. Na nedostupná místa lze použít tekutý uhlík nebo peroxid vodíku. S rozumem a podle návodu. Na dekorace se dá s opatrností použít také horká voda do stříkačky. Ruduchy se nezbavíte hned, ale nevzdávejte to. V případě nutnosti se dá procedura několikrát opakovat (mechanická likvidace, použití uhlíku nebo peroxidu, výměna vody) a nezanedbávat pravidelnou údržbu. Při používání hnojiv s vyšším obsahem železa zkuste snížit dávku a častěji měnit vodu. Mechanická a chemická likvidace nemusí být při likvidaci ruduchy nutná. Zbavíme-li se příčiny vzniku řasy, začne ruducha pomalu ustupovat sama. Mechanická a chemická likvidace proces urychlí.
Podařilo se vám porazit ruduchu? Co pomohlo vám? Podělte se s námi o vaše zkušenosti, které můžete napsat do komentářů pod článkem.
Další články o akvaristice najdete v rozcestníku SURPAN. Mrkněte také na atlas akvarijních rostlin a naši online akvaristiku.
Petr
Ahoj. Vubec neni treba odstranovat strticku z listu ani z dekoraci. Staci upravit podminky v akvariu tak, aby v nem nic nehnilo. Nejcasteji je to prave hnijici bordel zachyceny filtrem. Proto v prve rade vznika tam, kde proudi voda z filtru a prinasi ji tak mnozstvi potrebnych zivin. Po upraveni podminek v akvariu se rozpadne a zmizi sama.
12. 4. 2023 at 9:51 am
Surpan
Ahoj, jak kdy. Pokud to akvarista nechá dojít do extrému, není od věci tomu trochu pomoci mechanickým, nebo chemickým odstraněním (peroxid, tekutý uhlík, nebo i horká voda). Mimo to, ne vždy lze zcela odstranit příčinu 100%, například při použití kořenů se občas může objevit menší místo, kde se ruduše daří, tam pak je dobré ji občas zredukovat (nebo u hardscape, kde je náročnější přístup). Častým problémem s ruduchou, který v poslední době s lidma řeším, je také použití keramického pozadí, které není dobře přilepené a dlouhodobě se za ním hromadí detrit.
12. 4. 2023 at 10:03 am
Rybajz
pro mechanicke odstraneni mi v jednom zdedenem a silne zaruduhovanem akvarku pomohlo nasadit Blesivce mexicke a za necely tyden nebylo po rase ani pamatky.
Prevence v uprave rezimu je pak samo nutna taky, ale nemusi clovek nic strihat, kuchat, ani savovat.
11. 3. 2023 at 7:55 pm
Ruddy
Je to potvora se silnými zbraněmi. Zničit ji je opravdu boj. Bohužel si ji velmi snadno zavlečete domů s kupovanými rostlinami. Popíši svůj boj v šedesátce. Objevila se na listech anubiasů, na kamenech a kořeni, v jednom místě pod výtokem filtru bylo pár štětiček i na substrátu. První velké mechanické očištění a přidání rostlin vydrželo dva měsíce. Použil jsem silnější zbraně. Dekorace jsem naložil do sava a očistil. Anubiasy ostřihal a nechal jen zdravé listy. Vyměnil jsem trubice, které už měly něco přes rok svícení za sebou. Taky jsem nastavil přes poledne 2 hodiny pauzu ve svícení. Odkalil jsem, přidal několik gupek a naplnil akvárko růžkatcem. Taky aplikoval podle návodu tekutý uhlík. A bylo to. Rúžkatec rostl jak šílený a kýble končily v odpadu, zato řasa to vzdala. Po půl roce začalo už normálně sloužit coby krevetkárium. Bez gupek, uhlíku a s pár šlahouny růžkatce. Co kdyby……..:)
11. 3. 2023 at 7:55 pm
Surpan
Právě, stejně jako i další řasy či malé živé potvůrky, které se snadno v akvárku přemnoží. Třeba nedávno jsem v jednom akvárku našel nezmara, naštěstí se mi jej nepovedlo přenést do ostatních, i když by to bylo velmi snadné. Jinak vidím, že boj s ruduchou ti dával také pěkně zabrat. Opravdu to chce zabrat a bojovat…mechanické odstraňování, častá výměna vody, plovoučky nebo růžkatec mohou pomoct, očištění dekorací, likvidace starých listů a vše opakovat a likvidovat i menší výskyty pravidelně. Pak se dá vyhrát.
11. 3. 2023 at 7:55 pm