Rozpad listů Cryptocoryne – Kryptokorynová choroba
I když většina kryptokoryn patří mezi nenáročné akvarijní rostliny, může být jejich pěstování v některých případech trošku problematičtější. Hlavně, pokud se setkáte s takzvanou „kryptokorynovou chorobou“, která může velmi nemile překvapit. Není ale potřeba panikařit, i když jde někdy i o silný rozpad listů.
S „kryptokorynovou chorobou“ jsem se setkal nesčetněkrát, protože rostliny rodu Cryptocoryne mám v oblibě. Průběh je stále stejný. Na listech kryptokoryn se začnou objevovat dírky, které se stále zvětšují, listy se rozpadají, až se rozpadnou úplně. Ve většině případů rozpad listu trvá několik dní, setkal jsem se ale i s případem, kdy ještě večer byly rostliny v běžném stavu a ráno by se dalo říct, že zmizely. Totálně se rozpadly, samozřejmě rozkládající se listy zanechaly v akváriu pořádný svinčík.
Kdy „kryptokorynová choroba“ vzniká?
Velmi nerad používám pojem „kryptokorynová choroba“, proto stále jen v uvozovkách a i když jej v článku používám, je to jen proto, že jde o zažitý pojem. Nejde totiž o žádné napadení virem, nebo tak podobně.
Celá potíž je jen v tom, že kryptokoryny nemají rády prudší změny. Mnohdy si je nemusíte ani uvědomit a pak přijde nemilé překvapení v podobě rozpadu listů. Když pomineme přesazení rostliny, nebo rozpad listů po nákupu, kdy dochází k naprosté změně prostředí, setkal jsem se s rozpadem i po výměně osvětlení v akváriu. Stačilo vyměnit zářivkové osvětlení za LED a listy se začaly rozpadat (později pod LED cryptocoryne affinis rostla bez problémů). Dále stačí zanedbat výměnu vody v akváriu a po delší době si vzpomenete a uděláte výměnu vody pořádnou. Opět šok, který může způsobit rozpad listů.
Další možnou příčinou může být omezování od jiné rostliny. Pokud je poblíž nějaká větší rostlina, často Echinodorus nebo Vallisneria, stává se, že se jejich kořeny dostanou ke kořenům Cryptocoryne a začne docházet k děravění listů. Mnohdy vedle sebe rostliny bez problémů rostly delší dobu, pak ale začal u Cryptocoryne rozpad listů a zjistil jsem, že má pod sebou vrstvu kořenů jiné rostliny, se kterou bojuje o místo a živiny. Neřekl bych, že jde vyloženě o nesnášenlivost mezi druhy, o níž se často mluví, ale spíš o potřebu prostoru, kterou rostliny prostě vyžadují.
Jak vyřešit rozpad listů při „nemoci kryptokoryn“?
Samozřejmě nejlepší je prevence. Vyhněte se prudkým změnám a nemusíte se s kryptokorynovou chorobou setkat, případně jen v malém rozsahu, kdy se rozpadne jen pár listů. Nepodceňujte údržbu akvária. Pokud už rozpad v malém rozsahu započal, tak jsem se vždy snažil poškozené listy včas odstraňovat. Ne, že by to mělo nějaký smysl kvůli zastavení rozpadu dalších listů (uhnívání stále pomalu pokračovalo), ale proto, aby se v akváriu nenahromadily rozkládající se listy, které stabilitě prostředí rozhodně nepomůžou. Rozkládající se listy tedy doporučuji likvidovat. Ale co hlavně, nechejte zbytek rostliny zasazený ve dně na stejném místě. Nezasahujte do kořenů.
I když jsem u některých kryptokoryn přišel o všechny listy, rostlina se dříve nebo později vzpamatovala a začaly se objevovat listy nové. A to i v případě, že se mnoho týdnů nic neděje. Tohle je častá chyba začínajících akvaristů, kteří buď vyhodí celou rostlinu nebo to vzdají po týdnu, neboť rostlina působí neživě. V případě zanedbané údržby, to chce pravidelnější menší výměnu vody a jak se akvárko stabilizuje, kryptokoryny se vzpamatují.
Pokud jde o boj o místo, dopřejte rostlinám dostatek prostoru a to i v místě, kam oko běžně nevidí – tedy v substrátu, kde může docházet ke kontaktu kořenů. S tímto problémem jsem se setkal mnohokrát a přesun rostlin často znamenal vyřešení potíží. Je potřeba si uvědomit, že se to může stát i když jsou rostliny od sebe desítky centimetrů daleko. Nedávno jsem vytahoval z akvária Echinodorus bleherae s půlmetrovými kořeny a Cryptocoryne wendtii brown s 40 cm dlouhými kořeny.Tyto rostliny mohly být od sebe 90 cm a stejně už docházelo ke kontaktu kořenů. Proto je potřeba zkontrolovat také substrát.
I když příčinu napravíte, buďte trpěliví. Než se Cryptocoryne vrátí do původního stavu, může to trvat měsíce.
Další moje poznatky s rozpadem listů kryptokoryn
V akváriích jsem měl desítky různých kryptokoryn a přemýšlel jsem, jestli některá z nich tímto problémem nikdy netrpěla. A jednu jsem objevil. Nikdy jsem neviděl tuto chorobu u cryptocoryne parva a to ani v minimálním rozsahu. V malém rozsahu se při změnách objevila u cryptocoryne willisii. Celkem výrazný rozpad jsem pak zažil u cryptocoryne affinis, cryptocoryne pontederiifolia a cryptocoryne wendtii brown. A i když se některým kryptokorynám rozpadly listy úplně, nestalo se mi, že by se rostlina neujala znovu.
Pokud se tedy setkáte v akvárku s „kryptokorynovou chorobou“, nevzdávejte to hned na začátku, řešení je snadné a pak už stačí jen čekat.
Jaké máte zkušenosti s „kryptokorynovou chorobou“ vy?
Borufka
Sorry, to je echynodorus rubín a nie kryptokorina
8. 3. 2023 at 9:48 pm
Borufka
Ahoj, zaujal ma tento článok a mám problém s kryptokorinou „rubín“. Listy sa rozpadávajú ale zospodu od stopky…Stopka sa rozpadne ale list je v poho. Tešil som sa že budem mať v akva krásnu červenú rubínovú rastlinu ale skutočnosť je iná…Rastlina je ani červená ani zelená, niečo do fialova…dík
8. 3. 2023 at 9:47 pm
Kočkonaut
Já jim dělám podobný šoky furt a zatim nikdy nic 😛
8. 3. 2023 at 9:45 pm
Surpan
Ono asi dost záleží, jak často jim ty šoky děláš. Pokud výjimečně, tak je to překvapí a listy shodí. Pokud často, tak tak v podstatě nejde o prudké nezvyklé změny 😀
8. 3. 2023 at 9:47 pm