Netřesk místo bleskosvodu?

Netřesk patří mezi velmi zajímavé skalničky, které vydrží téměř všechno. Není vůbec náročný, dokáže si vzít živiny a vodu z malých trhlinek ve skále a rozhodně by neměl chybět v žádné skalce.

Z pověr a fantazií babiček kořenářek vím, že se tato rostlina dříve používala jako porost na střeše, která odpuzovala hromy a blesky od obydlí. Z toho vznikl i tento název – netřesk. Zda je to pravda nechám na posouzení čtenářů (rostlina je dužnatá, obsahuje zásoby vody, zároveň působí gumově jako izolant).

Netřesků je celá řada, velikost nejpoužívanějšího druhu je 5 až 10 cm. Barevně se liší, netypičtější je světle a tmavě zelná, někdy červená s mírným nádechem do oranžova.

Květy netřesku jsou krásné, „stonek“ květu roste přímo ze srdce rostliny, kde se vytvoří několik mnohdy desítek květů (u větších rostlin). Bohužel každá rostlina, která vykvete po odkvětu umírá, většinou před tím vyžene výhonky s dalšími mladými rostlinami. Miniaturní netřesk v květu zároveň ukazuje, že mu stačí jen málo (drť z břidlice a jemná vrstva zeminy pod ní).

Květenství netřesku má většinou narůžovělou barvu.

Odrůd netřesků je opravdu nepřeberné množství, některé vypadají jak zamotané do pavučin.

Krásný rudý mini netřesk do skalky.
Malý skalkový netřesk světle zelený.
Miniaturní skalkový netřesk červenohnědý.

Další varianty netřesků, které mohou zdobit Vaši skalku:

[an error occurred while processing the directive]

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *