Nenáročné rostliny do akvária pro začátečníky

Chcete-li mít krásné akvárium, bez živých rostlin se neobejdete. Tedy pokud neplánujete nějakou speciálku, jako je třeba Malawi. Jenže jaké rostliny si do akvárka vybrat, ať pěkně rostou a jsou celkově prostě nenáročné?

Častou chybou začínajícího akvaristy, je špatný výběr rostlin, který jej mnohdy odradí od dalšího nákupu rostlin jiných a místo toho sáhne plastových rostlinách. Popravdě ne vždy jde úplně o chybu akvaristy, občas naprosto nevhodnou rostlinu poradí i v akvaristice, nebo na e-shopu s rostlinami sáhne po první pěkné rostlině, kde podle abecedního pořádku najdeme vždy do akvária nevhodný Acorus. Další důvody, proč vám nerostou akvarijní rostliny, naleznete v článku: Proč mi nerostou akvarijní rostliny.

Pro lepší orientaci v rostlinách vznikl atlas akvarijních rostlin a herbář akvarijních rostlinZároveň jsem vytvořil několik kategorií rostlin, například plovoucí rostliny nebo akvarijní mechy. Pokud chcete mít v akváriu anglický trávník jak na zahradě, určitě s výběrem rostlin pomůže seznam kobercových rostlin do popředí. Pro lepší kontrast v akváriu jsem připravil také přehled červenolistých rostlin.

Nenáročné rostliny jsou ty rostliny, které nepotřebují úpravu vody a rostou i v naší běžné vodě vodovodní. Nepotřebují žádné speciální podmínky, ani silné osvětlení, ani přidávání CO2. Nejsou ani náročné na živiny, stačí občasné přihnojení do vody nebo do dna (podle druhu rostliny).

Přehled nenáročných akvarijních rostlin vhodných pro začátečníky
(po kliku na fotku se zobrazí výběr nenáročných rostlin, ty lze jednotlivě rozkliknout a dozvíte se o nich víc)

Jste spokojeni s tímto webem? Nebo chcete být informováni nejen o nových článcích? Staňte se fanouškem na facebooku nebo nás sledujte na instagramu SURPAN.cz.

Akvarijní rostliny z mých akvárií pak nabízím na e-shopu: SURPANshop.cz – nabídka akvarijních rostlin.

[an error occurred while processing the directive]

18 komentářů k „Nenáročné rostliny do akvária pro začátečníky”

Někde jsem se dočetla, že v jedné nádrži se daří jen několika druhům rostlin? Nemyslím jen s ohledem na podmínky, ale na druh rostliny.

20. 5. 2023 at 11:29 pm

  Surpan

  Každá rostlina má nějaké potřeby, ať už na chemismus vody, tak na množství světla, živin a CO2. Má daný rozsah, kdy se ji daří skvěle a čím víc se oddalujeme od perfektního prostředí pro danou rostlinu, tím víc to bude pro ní těžší, až neporoste a zdechne. Některé rostliny mají velmi velký rozsah, ve kterém mohou žít, některé jsou naopak citlivé na své podmínky a případné změny. Ale. Mnohé rostliny jsou velmi přizpůsobivé a některým dokážeme pomoci správným umístěním. Tedy i anubias, který preferuje méně světla, může být růst krásně v hodně osvětleném akvárku. Stačí ho umístit někde ke dnu do polostínu kořenu a rostlin. Z toho plyne, že při správném výběru rostlin lze akvárium naplnit klidně desítkami druhů. Sám jsem jednu chvíli měl doma 17 akvárií se 215 druhy a variantami rostlin. V menších akváriích byl jeden nebo menší množství druhů, ve větších klidně 20-25. Pokud by byl výběr rostlin na hraně, tak lze také mít mnoho druhů krásných rostlin v jednom akvárku, ale na úkor klidu akvaristy (víc práce, starostí, častější problémy). Jinak by se mohl hodit atlas rostlin, který dělám a kde se rostliny dají vyfiltrovat podle vlastností a potřeb.

  20. 5. 2023 at 11:32 pm

Ten nový atlas rostlin je perfektní. Děkuji 🙂

17. 3. 2023 at 11:16 pm

  Surpan

  Díky moc, jsem rád, že se líbí.

  17. 3. 2023 at 11:18 pm

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *