Matrace z Ikei – vlastní zkušenosti

Nová reklamní kampaň Ikea na jejich matrace mne zaujala. Nejen kvůli slibované záruce 25 let (ne že bych v ní úplně věřil), ani ne kvůli tomu, že mi vrátí 15% zpět na jejich kartě na další nákup (i když i to se hodí), ale především proto, že jsem se pořádně nevyspal už pěkně dlouho. I drahá polovička si již nějakou dobu stěžuje, že je každé ráno rozlámaná.

A to i přes to, že postel, rošty a matrace máme poměrně nové. Problém ale byl v matracích, které jsme koupili před 2 roky a již nyní jsou nepoužitelné.

Pro zajímavost jsem nafotil i původní matraci, která je po dvou letech opravdu hodně proleželá. Výška matrace je cca 10 centimetrů, jedná se o molitanovou sendvičovou matraci. Abych to popsal podrobněji, potah matrace ze stoprocentního polyesteru (žmolky se objevily po několika měsících), samotná matrace je složena ze tří vrstev, horní a spodní je molitan (měl by mít dvojí tvrdost) a uprostřed pojená polyuretanová pěna, která má zaručovat pevnost matrace. Jednalo se o levnější matraci v ceně okolo 3500 kč, ale i přesto bych očekával o něco delší životnost.

Proto jsme si vybrali v Ikei matraci Matrand. Cena za kus je 4990 kč a vybírali jsme si ze dvou tvrdostí. Na první pocit nám byla příjemnější ta tvrdší. Vyzkoušeli jsme si přímo v prodejně všechny matrace, abychom měli jistotu dobrého výběru. Ikea sice nabízí možnost vrácení zboží až do 90 dní, ale v původním stavu a obalu (tedy pokud jde třeba o nevhodný dárek, který nebyl rozbalen). V případě používání matrace, pokud není poškozená a špinavá, Ikea vrátí do 90 dní 70% z její původní ceny.

Po několika testech jsme měli vybráno. Matrace jsme si vyzvedli dole ve samoobslužném skladě. Kupovali jsme dvě. Matrace byly srolovány kvůli převozu do opravdu malých rolí (oproti tomu, co z toho pak je po nafouknutí).

Doma po roztrhnutí igelitového obalu se matrace začala nafukovat, přesněji nasávala vzduch, který byl při balení odsátý. Během několika málo minut již měla téměř požadovanou tloušťku. I přesto je nutné počkat 72 hodin, než lze matraci používat, aby se pořádně roztáhla.

Matraci Matrand jsme vybrali i kvůli její konstrukci, kde hlavní část je polyuretan a horní vrstva je z paměťové pěny. Velmi mile nás potěšil i potah na matraci, který je příjemný a zároveň pevný.

Po cca 72 hodinách od rozbalení jsme matrace položili na rošt. Leželo se na nich skvěle.

Problém ale nastal v noci. Hodně jsme se převalovali, ráno jsme byli rozlámaní. Sice míň, než na předchozích matracích, ale k dokonalosti chybělo hodně. Po týdnu se ale spánek začal zlepšovat. V Ikei nás upozornili, že na matraci si musí člověk zvyknout, že to nebude hned. Ale nečekal jsem, že to bude trvat skoro 3 týdny. Nyní máme matrace asi dva měsíce a musím říct, že jsme opravdu spokojení a jsme rádi, že jsme si je koupili a hlavně, že jsme si zvykli. Dříve jsme trpěl hodně na bolesti zad, teď musím uznat, že poslední měsíc mne záda nebolí. Snad matrace vydrží dlouho a spánek bude jak v bavlnce pěknou řádku let. Máte také zkušenosti s matracemi z Ikei nebo jiné? Sdělte je prosím v komentářích pod článkem.

Video, jak jednoduše se rozbaluje a „nafukuje“ matrace Matrand:

Třešničkou na dortu pohodlného spánku, který přišel po zvyknutí si na novou matraci, se stal polštář z paměťové pěny. Nevýhodou je, že je tak pohodlný a skvělý, že když spím někde jinde, žádný jiný se mu nevyrovná a spí se mi hůř.

[an error occurred while processing the directive]

17 komentářů k „Matrace z Ikei – vlastní zkušenosti”

Martina

Odpovědět

Absolutně souhlasím, cenově jsou matrace v IKEA neadekvátní. Já jsem nedávno objednala matrace u (odkaz smazán – spam) a jsou za prvé kvalitní a za druhé jsou fakt o dost levnější.

27. 3. 2023 at 3:15 pm

Adéle

Odpovědět

Dobrý den,

matrace z IKEI nejsou moc dobrou volbou obecně hlavně v kontextu toho, že se dají již velmi levně sehnat normální plnohodnotné a kvalitní matrace ze specializovaných obchodů :). Např. tato (odkaz smazán – spam) kvalitní matrace, která se jak vidíte umisťuje i v různých testech se dá pořidit okolo 2500 Kč, čímž dost ztrácí význam kupovat méně kvalitní :).

27. 3. 2023 at 3:14 pm

Johana

Odpovědět

Měl jste 10 centimetrovou matraci a divíte se že je proležeńá? 10 centimetrů máte pro děti a to velmi nízkého věku, pro dospělého potřebujete minimálně 18 centimetrů.

90 dní na výměnu je skvělý benefit, ale to myslíte vážně? Vrátit v původním stavu a co takdle ještě vakuově zabalené? Matraci vracíte na službách zákazníků s účtenkou – rozbalenou/nafouklou/ bez obalu – jediná podmínka je že nesmí být špinavá/potrhaná.

27. 3. 2023 at 3:12 pm

    Surpan

    Ano, divím, pokud byla prodavačem doporučena pro dospělého. Ovšem do nižších bych už nyní nešel. S 18 cm vysokou matrací z Ikea jsem dlouhodobě spokojen.

    90 dní je velmi dobrý benefit. A ano, může se stát, že někdo pořídí matraci a pak ji nevyužije, nerozbalí, třeba nevhodný dárek. Pak má možnost takto nerozbalenou matrací, stejně i jako některé další zboží z Ikei, vrátit za plnou cenu. 70% z ceny do tří měsíců je ještě lepší benefit, jinde by byl zákazník po rozbalení pravděpodobně bez šance (neznám ale podmínky vše prodejen matrací).

    27. 3. 2023 at 3:16 pm

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *