Jaký substrát vybrat do akvária?
Častou chybou při zakládání nádrže, která se po zajetí „dna“ poněkud složitěji napravuje, je nevhodný výběr štěrku nebo substrátu. Proto nevybíráme, co na dno dáme jen podle vzhledu, ale především podle toho, co od akvária očekáváme. Také si vysvětlíme, proč někdy více, může znamenat méně a čemu se vyhnout u běžných LowTech nádrží.
Protože se snažíme vytvořit kus živé přírody v interiéru, je vhodné se vyhnout použití různých barevných štěrků. Taková růžová, modrá, žlutá nebo červená dna se mohou líbit dětem, ale z našich zkušenosti můžeme s klidným srdcem říci, že děti snadno akceptují i dna přírodní nebo černé barvy, na kterých navíc lépe vynikne většina ryb a rostlin. Nedělejme si z akvárií zbytečně barevný cirkus.
Jaký substrát vybrat do akvária – základní rozdělení substrátů:
- křemičité štěrky a písky
– dělení písků a štěrků se dle oborů liší, preferujeme rozdělení na písky do frakce 2 mm, stěrky nad 2 mm
– štěrk frakce 2 – 4 mm je optimální pro pěstování nenáročných a středně náročných rostlin, jemnější písek se může hůře odkalovat a dno je méně prokysličené; hrubší frakce je také na údržbu náročnější, výkaly ryb a zbytky potravy snáze zapadají do dna a mohou zahnívat
– písek drobnější frakce je vhodný k dotvoření layoutu v místech, kde nebudou rostliny
– neobsahují živiny
– až na pár výjimek je potřeba důkladné proprání
– dají se pořídit i ve stavebninách (pozor na některé písky do pískovišť, mohou obsahovat složky odpuzující kočky od toho, aby do písku kálely a škodlivost pro ryby nemáme ověřenou)
– štěrk lze použít samostatně, ale je vhodné do něj dát hnojivo do dna nebo lze použít jako krycí vrstvu zásobního substrátu
– ostré drtě nejsou vhodné pro ryby dna
– některé drtě s obsahem vápence mohou ovlivňovat tvrdost vody a nemusí svědčit rybám a rostlinám (jak poznám vápenec? – otázka č.18)
– písky a štěrky se prodávají přírodní nebo barvené. Z barvených doporučujeme černé nebo hnědé a při tvorbě přírodního rostlinného akvária se divokým barvám vyhnout, pozor na kvalitu a nezávadnost
– při míchání frakcí pamatujte na to, že hrubší frakce postupně vyleze nahoru, drobnější propadá dolů
- porézní substráty: substráty vulkanického původu a pálené jíly
– porézní substráty a pálené jíly jsou vhodné pro pěstování nenáročných a středně náročných rostlin
– jsou bez živin
– před vložením do akvária je vhodné proprání
– jsou vhodné k osídlení užitečnými bakteriemi
– pálené jíly jsou poměrně lehké, což může způsobovat problémy při sázení rostlin, ideální na to je dlouhá zahnutá pinzeta
– slouží jako krycí vrstva zásobního substrátu, v případě použití samostatně je vhodné přidat do dna výživu
– pálené jíly se celkem snadno odkalují, samozřejmě s potřebnou opatrností, abyste lehké dno neodsáli
– Volcano Black není vhodné pro ryby dna
- výživné „japonské“ aktivní substráty
– granulovaná černozem
– používají se samostatně nebo jako krycí vrstva zásobního substrátu
– japonské substráty používáme především v HighTech akváriích pro středně náročné a náročné rostliny
– jsou velmi vhodné také pro kobercové rostliny
– některé, s menším množstvím živin (Yokuchi Jiban, Invital Japanese Soil (dříve Platinum Soil)), lze použít i do LowTech nádrží s pravidelnou výměnou dostatečného množství vody, bez pravidelné týdenní výměny vody ale vhodné nejsou (začátečníkům bychom spíše doporučili štěrk nebo pálený jíl)
– snižují pH a KH, čímž vytváří vhodnější vodu pro náročnější rostliny
– tyto substráty se nepropírají, aby se nevyplavily živiny
– substráty různých značek obsahují různé množství živin, ze začátku je nutné častěji měnit vodu (i několikrát týdně), aby nedošlo ke spálení rostlin čpavkem; ze stejného důvodu čekáme s vypuštěním živočichů do akvária
– po založení akvária, především u substrátů s větším množstvím živin (Tropica, ADA), je důležité řídit se doporučeními výrobce
– po vyčerpání je vhodné přidávat hnojivo do dna
– při použití aktivních substrátů se zároveň přidávají tekutá hnojiva do vodního sloupce dle potřeb rostlin (ze začátku jen draslík a mikroprvky)
– odkalují se povrchově a opatrně
- zásobní a podkladní substráty
– nepropírají se
– spodní vrstva – zakryje se další vrstvou (písek, štěrk, aktivní substrát, pálené jíly)
– zásobní substráty jsou strukturou většinou jako rašelina smíchaná s pískem
– podkladní substráty jsou směs pórovitých hornin, mnohdy obohacené živinami
– dlouhodobě zásobují rostliny živinami, vhodné pro rostliny s velkým kořenovým systémem
– pokud se tato vrstva pod krycí vrstvu nedá, je vhodné přidávat ke kořenům výživu v podobě kapslí, tyčinek a pod.
- více či méně nevhodné dno pro rostlinná akvária
– ostré drtě – hlavně pokud plánujete ryby pohybující se pod ně, absolutně nevhodné pro pancéřníčky
– černobílá drť – přezdívaná hřbitovní 🙂 – často se v akvaristikách prodává (mění parametry vody, hůře se udržuje, estetika – ryby na tom hodně zaniknou)
– čistě bílá mramorová drť(E1) – mění parametry vody, pod umělým světlem vypadá velmi nepřirozeně a některým rybám takto zářivě bílé dno nesvědčí, je na něm vidět každá nečistota a brzy i řasy, rostlinám také ve srovnání s vhodnějšími typy dna nesvědčí)
– substrát pro lekníny – lze použít jako alternativa zásobního substrátu, má své výhody v podobě velkého množství živin pro kořenující rostliny, především cryptocorynám velmi vyhovuje. Mezi nevýhody patří zahnívání dna, které se časem snad vždy objeví. Také se výrazně častěji v akváriu objevovala sinice.
– písek z řeky – nutno brát v potaz možnost zavlečení parazitů, řas…vhodné propláchnout a převařit
Substráty se pokládají na suché dno a následně se opatrně napouští voda a sází rostliny. Ideálně napouštět např. přes bublinkovou fólii, talířek nebo přes růžici na hadici, aby se dno nerozvířilo. Růžice vám dobře poslouží i při výměnách vody při napouštění hadicí.
Upozornění: Počítejte s tím, že substráty, písky a štěrky pod různými světly vypadají jinak, většinou světleji než suchý materiál.
Kolik štěrku a substrátu budeme potřebovat?
Pro většinu nádrží doporučujeme do přední části vrstvu štěrku nebo substrátu cca 4-5 cm, do zadní části 8-10 cm. Jaké množství štěrku nebo substrátu budeme potřebovat si můžete spočítat v naší kalkulačce: Výpočet váhy štěrku a objemu substrátu.
Shrnutí: Pro začínající akvaristy a pro ty, kteří chtějí akváriu s nenáročnými rostlinami a údržbou podle nálady, bychom doporučili křemičitý štěrk nebo pálené jíly s případným přidáním živin ve formě kapslí. Pokud chcete rostliny náročnější a údržbu budete dělat pravidelně, poohlédněte se spíše po japonských substrátech s živinami a s použitím zásobních, případně podkladních substrátů.
autoři: Inge Pašková a Surpan – Jiří Fojtík © www.surpan.cz
Miloslav
Dobrý den,
zakladam 180l low tech akvarium, kvalitni naddimenzovana externi filtrace, huste osazene nenarocnymi rostlinami. Kvalitni svetlo. Tydenni vymena vody ze zacatku 1/2, pak cca 14 dni 1/3. Nechci hnojit na denni bazi, ani pouzivat CO2. Hnojeni na tydenni, 14 denni bazi by bylo pro me v pohode. Vstupni voda z vod. radu ma vysoke KH, GH, Ph 7,3 cca. Aquascape zhruba „Ostrov“ – resim tedy skladbu primarne kopcu dozadu. Vepredu bude pisek plaz. Pro zivocichy bych rad dosahl pH – 6,5 – 6,8 a nizsi hodnoty KH a GH
Mam otazku ohledne skladby dna:
Zatim jsem chtel zasobni substrat Tropika, na to volkano black. Pripadne jeste pridat kapsle s hnojivem.
Vyhoda – vydrzi dlouho dodavat rostlinkam potrebne prvky
– Duveryhodna znacka, s kvalitnimi hnojivy atd
Ted jsem trochu nalomen volkano black a na to Japanese soil.
Vyhoda – snizeni ph, a KH, GH. Coz by ocenili rostlinky i zamysleni zivocichove.
Mam velkou obavu z ras, a z toho ze se substrat vycerpa do roka a pak rostliny budou zivorit.
Mohl bych se vas zeptat na vas nazor. Moc by mi to pomohlo se finalne rozhodnout.
Predem dekuji
27. 4. 2024 at 10:14 pm
Surpan
Dobrý den, osobně bych pro lowtech volil buď to japanese soil, protože má proti ostatním substrátům méně živin. Ale protože máte tvrdou vodu, jeho životnost nebude příliš dlouhá. Hodí se spíše do měkkých vod. V lowtechu mám ještě vyzkoušený substrát Yokuchi jiban soil, který snižuje pH, má víc živin, ale pořád ne příliš a v tvrdé brněnské vodě jej používám roky. S tropicou osobní zkušenost nemám, Amazonia bude pro lowtech nevhodná.
I tak bych výměnu vody spíše stanovil podle potřeby. U mě byla optimální výměna vody v lowtechu na yokuchi 1x týdně 50%.
Volcano bych tam nedával.
Přeji pěkný den, Jiří Surpan Fojtík
9. 5. 2024 at 12:03 pm
Dan
dobrý den, chci se zeptat jak jsou na tom výživné „japonské“ aktivní substráty napriklad invital japanese soil s rybama u dna. Jestli neni moc lehky ke krunyrovcum a nebudou vyrit moc dno? . Neni lepsi pořídit misto toho černý štěrk 2-4mm ke krunyrovcum a pancernickum? diky
21. 4. 2024 at 4:55 pm
Surpan
Dobrý den, ke krunýřovcům bych japonce nedával. U krunýřovců jsem míval křemičitý štěrk frakce 2-4mm, k panceřníčkům bych doporučil jemnozrnný písek bez ostrých hran.
Jiří Surpan Fojtík
22. 4. 2024 at 1:46 pm
Jana
Dobrý den,
děkuji moc za krásný článek nicméně prosím o radu. Do nove založené akvária bych ráda dala unisoil, z předchozích akvárii mi zbylo dost křemičitého štěrku a Japanese spolu, je možné nějak zkombinovat (využít zbylý materiál)? Např. Japanese soil na dno a navrh Unisoil, nebo je to naprostá blbost a nemá smysl to takto překombinovavat.
předem moc děkuji za cenné rady.
3. 8. 2023 at 8:56 pm
Surpan
Dobrý den,
rádo se stalo. Většinou doporučuji vrstvy nemíchat, případně použít síťky na spodní vrstvy. Důvody jsou v podstatě dva. Jeden je estetický – směs různých barev substrátů působí rušivě a druhý důvod, důležitější je ten, že těžší substráty, tedy štěrk, bude sesedat do nižších vrstev a lehčí budou spíše nahoře. Lepší je, když jsou ve spodní vrstvě lehčí pórovité substráty, které jsou méně náchylné k sesedání a případnému zahnívání.
Přeji pěkný den, Jirka Surpan
4. 8. 2023 at 3:04 pm