Jaký substrát vybrat do akvária?

substraty do akvaria

Častou chybou při zakládání nádrže, která se po zajetí „dna“ poněkud složitěji napravuje, je nevhodný výběr štěrku nebo substrátu. Proto nevybíráme, co na dno dáme jen podle vzhledu, ale především podle toho, co od akvária očekáváme. Také si vysvětlíme, proč někdy více, může znamenat méně a čemu se vyhnout u běžných LowTech nádrží.

Protože se snažíme vytvořit kus živé přírody v interiéru, je vhodné se vyhnout použití různých barevných štěrků. Taková růžová, modrá, žlutá nebo červená dna se mohou líbit dětem, ale z našich zkušenosti můžeme s klidným srdcem říci, že děti snadno akceptují i dna přírodní nebo černé barvy, na kterých navíc lépe vynikne většina ryb a rostlin. Nedělejme si z akvárií zbytečně barevný cirkus.

Jaký substrát vybrat do akváriazákladní rozdělení substrátů:
  • křemičité štěrky a písky

– dělení písků a štěrků se dle oborů liší, preferujeme rozdělení na písky do frakce 2 mm, stěrky nad 2 mm
štěrk frakce 2 – 4 mm je optimální pro pěstování nenáročných a středně náročných rostlinjemnější písek se může hůře odkalovat a dno je méně prokysličené; hrubší frakce je také na údržbu náročnější, výkaly ryb a zbytky potravy snáze zapadají do dna a mohou zahnívat
– písek drobnější frakce je vhodný k dotvoření layoutu v místech, kde nebudou rostliny
– neobsahují živiny
– až na pár výjimek je potřeba důkladné proprání
– dají se pořídit i ve stavebninách (pozor na některé písky do pískovišť, mohou obsahovat složky odpuzující kočky od toho, aby do písku kálely a škodlivost pro ryby nemáme ověřenou)
– štěrk lze použít samostatně, ale je vhodné do něj dát hnojivo do dna nebo lze použít jako krycí vrstvu zásobního substrátu
– ostré drtě nejsou vhodné pro ryby dna
– některé drtě s obsahem vápence mohou ovlivňovat tvrdost vody a nemusí svědčit rybám a rostlinám (jak poznám vápenec? – otázka č.18)
– písky a štěrky se prodávají přírodní nebo barvené. Z barvených doporučujeme černé nebo hnědé a při tvorbě přírodního rostlinného akvária se divokým barvám vyhnout, pozor na kvalitu a nezávadnost
– při míchání frakcí pamatujte na to, že hrubší frakce postupně vyleze nahoru, drobnější propadá dolů

akvarijni pisky a sterky 4
Akvarijní písek: Allfa Dekorační písek (A1)ADA Colorado SandADA La Plata SandRataj La Paz Sand (A4), Písek černý 0,3 – 1,4 mm
Akvarijní štěrk: Křemičitý štěrk 2 – 3,15 mm (A2)Černý štěrk 2 – 4 mm (A3), Aqua Excellent křemičitý písek 2,5 mm (A5), Hnědý štěrk 2 – 4 mm (A6)
  • porézní substráty: substráty vulkanického původu a pálené jíly

– porézní substráty a pálené jíly jsou vhodné pro pěstování nenáročných a středně náročných rostlin
– jsou bez živin
– před vložením do akvária je vhodné proprání
– jsou vhodné k osídlení užitečnými bakteriemi
– pálené jíly jsou poměrně lehké, což může způsobovat problémy při sázení rostlin, ideální na to je dlouhá zahnutá pinzeta
– slouží jako krycí vrstva zásobního substrátu, v případě použití samostatně je vhodné přidat do dna výživu
– pálené jíly se celkem snadno odkalují, samozřejmě s potřebnou opatrností, abyste lehké dno neodsáli
– Volcano Black není vhodné pro ryby dna

palene jily do akvaria 2
Vulkanického původu: Volcano Black (B1)
Pálené jíly: Tetra Active Substrate (B2), Rataj Aquaclay GroundUnisoil, JBL Manado (B3)
  • výživné „japonské“ aktivní substráty
banner clanek substraty do akvaria 1

– granulovaná černozem
– používají se samostatně nebo jako krycí vrstva zásobního substrátu
– japonské substráty používáme především v HighTech akváriích pro středně náročné a náročné rostliny
– jsou velmi vhodné také pro kobercové rostliny
– některé, s menším množstvím živin (Yokuchi Jiban, Invital Japanese Soil (dříve Platinum Soil)), lze použít i do LowTech nádrží s pravidelnou výměnou dostatečného množství vody, bez pravidelné týdenní výměny vody ale vhodné nejsou (začátečníkům bychom spíše doporučili štěrk nebo pálený jíl)
– snižují pH a KH, čímž vytváří vhodnější vodu pro náročnější rostliny
– tyto substráty se nepropírají, aby se nevyplavily živiny
– substráty různých značek obsahují různé množství živin, ze začátku je nutné častěji měnit vodu (i několikrát týdně), aby nedošlo ke spálení rostlin čpavkem; ze stejného důvodu čekáme s vypuštěním živočichů do akvária
– po založení akvária, především u substrátů s větším množstvím živin (Tropica, ADA), je důležité řídit se doporučeními výrobce
– po vyčerpání je vhodné přidávat hnojivo do dna
– při použití aktivních substrátů se zároveň přidávají tekutá hnojiva do vodního sloupce dle potřeb rostlin (ze začátku jen draslík a mikroprvky)
– odkalují se povrchově a opatrně

Jaký substrát vybrat do akvária?
Japonské substráty: Yokuchi Jiban (C1)Invital Japanese Soil – dříve Platinum soil (C2)ADA Aqua Soil AmazoniaAqua Art Substrate II+ Powder tmavý (C3), Aqua Art Substrát – ShrimpSand, ADA Malaya (C4)
  • zásobní a podkladní substráty

– nepropírají se
– spodní vrstva  – zakryje se další vrstvou (písek, štěrk, aktivní substrát, pálené jíly)
– zásobní substráty jsou strukturou většinou jako rašelina smíchaná s pískem
– podkladní substráty jsou směs pórovitých hornin, mnohdy obohacené živinami
– dlouhodobě zásobují rostliny živinami, vhodné pro rostliny s velkým kořenovým systémem
– pokud se tato vrstva pod krycí vrstvu nedá, je vhodné přidávat ke kořenům výživu v podobě kapslítyčinek a pod.

zasobni a podkladni substraty 2
Zásobní substráty: Sera Floredepot, Diversa Nutri Plant (D1), Tetra Complete Substrate (D2), Allfa Zásobní substrát (D3), JBL Aquabasis plus, Rataj Aquaclay Ground – staré dno
Podkladní substráty: Yokuchi Ganban (D4), Allfa Podložní substrát (D5)
  • více či méně nevhodné dno pro rostlinná akvária

– ostré drtě – hlavně pokud plánujete ryby pohybující se pod ně, absolutně nevhodné pro pancéřníčky
– černobílá drť – přezdívaná hřbitovní 🙂 – často se v akvaristikách prodává (mění parametry vody, hůře se udržuje, estetika – ryby na tom hodně zaniknou)
– čistě bílá mramorová drť(E1) – mění parametry vody, pod umělým světlem vypadá velmi nepřirozeně a některým rybám takto zářivě bílé dno nesvědčí, je na něm vidět každá nečistota a brzy i řasy, rostlinám také ve srovnání s vhodnějšími typy dna nesvědčí)
– substrát pro lekníny – lze použít jako alternativa zásobního substrátu, má své výhody v podobě velkého množství živin pro kořenující rostliny, především cryptocorynám velmi vyhovuje. Mezi nevýhody patří zahnívání dna, které se časem snad vždy objeví. Také se výrazně častěji v akváriu objevovala sinice.
– písek z řeky – nutno brát v potaz možnost zavlečení parazitů, řas…vhodné propláchnout a převařit

nevhodne pisky a sterky do akvaria 3

Substráty se pokládají na suché dno a následně se opatrně napouští voda a sází rostliny. Ideálně napouštět např. přes bublinkovou fólii, talířek nebo přes růžici na hadici, aby se dno nerozvířilo. Růžice vám dobře poslouží i při výměnách vody při napouštění hadicí.

Upozornění: Počítejte s tím, že substráty, písky a štěrky pod různými světly vypadají jinak, většinou světleji než suchý materiál.

substraty a pisiky do akvaria
Kolik štěrku a substrátu budeme potřebovat?

Pro většinu nádrží doporučujeme do přední části vrstvu štěrku nebo substrátu cca 4-5 cm, do zadní části 8-10 cm. Jaké množství štěrku nebo substrátu budeme potřebovat si můžete spočítat v naší kalkulačce: Výpočet váhy štěrku a objemu substrátu.

Shrnutí: Pro začínající akvaristy a pro ty, kteří chtějí akváriu s nenáročnými rostlinami a údržbou podle nálady, bychom doporučili křemičitý štěrk nebo pálené jíly s případným přidáním živin ve formě kapslí. Pokud chcete rostliny náročnější a údržbu budete dělat pravidelně, poohlédněte se spíše po japonských substrátech s živinami a s použitím zásobních, případně podkladních substrátů.

autoři: Inge Pašková a Surpan – Jiří Fojtík © www.surpan.cz

[an error occurred while processing the directive]

12 komentářů k „Jaký substrát vybrat do akvária?”

Branislav

Reply

Tak ďakujem veľmi pekne, za pomoc. Já som. Sa rozhodol dať na spodok od dennerle depozit-mix Black 10v1 2,4kg a naň dat tropica aqarium soil.. Lebo by som. Tam. Chcel mať trávnik a nejaké rýchlo rastúce a možno nenáročné rastliny..

27. 9. 2022 at 4:44 pm

    Surpan

    Dobrý den, na trávník by stačil i obyčejný křemičitý štěrk a pod něj kapsle NPK a Ferox. Substrát Tropica růst ale urychlí, je ale potřeba dbát na častou výměnu vody v prvním měsíci.

    28. 9. 2022 at 9:22 am

Ema

Reply

Klobouk dolu pratele, to je neuveritelna prace na tomto clanku 🙂 (ne ze by ostatni byly mene pracne, ale tento je top) 🙂 Perfektni vysvetleni s obrazky 🙂

3. 5. 2022 at 12:06 pm

Combo

Reply

Super vysvetlené,jednoducho a prehladne.

3. 5. 2022 at 12:05 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *