Jak vypadá venkovní dřevoplastová podlaha po 7 letech

Drevoplast a vlastni zkusenosti

Ani vysoká cena a sliby prodejců nemusí znamenat, že jde o kvalitní výrobek. O to víc je investor zklamán, když po pár letech je vychvalovaný výrobek vhodný leda tak na výměnu. A nemusí jít jen o bezejmenné výrobce, o čemž jsem se osobně přesvědčil zrovna u WPC dřevoplastové podlahy.

Samozřejmě nelze tvrdit, že všechny dřevoplastové podlahy (WPC) vhodné pro terasy trpí stejnými vadami a nemají udávanou životnost. Ovšem podlaha, o které bude řeč, byla pokládána renomovanou společností a o nějaké dlouhé životnosti nemůže být ani řeč. Záruka byla dva roky s tím, že životnost je více než 50 let. No a tak to určitě není. Krom toho cena 2500 Kč/m2 působí, že jde opravdu o terasu na celý život. Jak vypadá tedy po 7 letech?

Drevoplastova podlaha pod strechou
WPC dřevoplastová terasa pod střechou po 7 letech.

Brouzdal jsem na internetu a díval se na zkušenosti ostatních. Mnohdy jsou uváděny u nekvalitních a „levných“ dřevoplastových podlah problémy s uštípnutými okraji, nebo jejich oddrolení. Zkontroloval jsem tedy terasu po celé délce a tento problém jsem nenašel, okraje jsou ostré, řekl bych bez problémů.

Okraje drevoplastove terasy

Tím ale bohužel výčet dobrých zkušeností končí. Barevná nestálost kvůli povětrnostních vlivům by se ale také dala ještě pochopit. Přeci jen změny teplot, déšť, UV záření mají negativní vliv na většinu materiálů. Přesto pro ukázku jsem nafotil i změny barev.

Drevoplastova podlaha a barevna nestalost

I přesto, že je podlaha minimálně používaná, drážky v ní se začaly ztrácet, materiál se totiž silně drolí a to i v místech, kde se vůbec nechodí.

Drevoplastova podlaha a vlastni zkusenosti

V některých místech se po dešti část WPC podlahy nafoukne a začne se drolit ještě rychleji.

Drevoplastova podlaha se loupe

V některých místech, kde se občas chodí, se rýhovaná část „fošny“ drolí výrazněji.

Drevoplastove podlahy a kvalita

Velkou nevýhodou pak je i to, že po dešti „odstřikují“ s dešťovou vodou oddrolené části podlahy na francouzská okna, která jsou pak často špinavá. Krom toho si pak nosíte „piliny“ do domu po každém průchodu. Jako bonus se v jedné z poškozený částí začaly objevovat malinkatí černí broučci, kterým podlaha opravdu chutná.

Drevoplast se droli

WPC venkovní terasa po dalším roce (celkem 8 let od pořízení) – nutná výměna

Po dalším roce, tedy 8 let po realizaci venkovní podlahy, se objevily zlomy a dřevoplast se začal úplně rozpadat.

venkovni podlaha

Není se asi čemu divit, že do WPC terasy bych už nikdy nešel.

nekvalitni venkovni drevoplastova podlaha

Tímto nechci odradit od nákupu WPC dřevoplastových podlah, jde o osobní zkušenost. Jen je potřeba si uvědomit, že některé firmy „slibem nezarmoutí“ a nějaká garance trvanlivosti, která není přímo zárukou, vám bude po dvou letech naprosto k ničemu. 

Pokud tedy nákup WPC terasy (dřevoplastových terasových podlah), tak pouze u ověřených firem, kde se můžete přesvědčit, že jejich výrobek vypadá dobře i po 10 letech (třeba u spokojeného souseda), u firem, které tu i za 20 let pravděpodobně budou a u firem, které poskytnou prodlouženou záruku třeba i na 25 let a více s tím, že tato informace bude přesně popsána ve smlouvě s tím, na které vady se záruka vztahuje. Aby pak někoho nenapadlo přijít s informací, že jde o běžné opotřebení.

Pak pravděpodobně můžete být s nákupem dřevoplastové podlahy spokojeni.

Máte také nějaké zkušenosti s WPC dřevoplastovými podlahami? Dejte vědět do komentářů pod článkem.

[an error occurred while processing the directive]

17 komentářů k „Jak vypadá venkovní dřevoplastová podlaha po 7 letech”

Jirka

Reply

Jsem truhlář a podobných podlah jsem pár položil. Podobné byly, ale pouze vzhledem. Byly dřevěné a to komplet 🙂 Materiál na ně použitý jsou vesměs tropické dřeviny, většinou Bankirai. Tohle dřevo je sice drahé, ale jako kámen. Většinou cena rozhoduje a proto se lidé uchylují k levnějším materiálům a tady je ten problém. Pokud není člověk jak se říká od fochu, řečem o nesmrtelnosti materiálu snadno uvěří. Jednou jsem měl možnost pracovat s těmito deskami ( levnými) 70% dřevo, 30% plast. Už při montáži jsem se nestačil divit. Spáry se dělaly 5 mm a montáž se konala na přímém slunci. Jaké bylo mé překvapení, když jsme se ráno vrátili na dodělávku a zjistily, že mezery jsou cca 2, místy i 3 cm. Příčina byla ihned jasná. V noci se ochladilo. Člověk samo počítá s tím, že věci venku nějak vlivem počasí pracují, ale aby se deska na šířku smrskla o 2 – 3 cm přes noc, to jsem ještě nezažil. Zkrátka šunt neskutečný. Lituji toho, kdo si to koupí…

26. 3. 2023 at 6:51 pm

    Surpan

    Díky za informace přímo z oboru. Nejhorší na tom je, že tyto dřevoplastové podlahy jsou ještě dražší než Bankirai, když jsem se díval na ceny na google. Příště alespoň vím, co hledat. Krom toho jak jste psal, jsme již několik „desek“ museli vyměnit, protože i přes velké mezery, došlo k velkému smrsknutí a roztahování a desky popraskaly. Snad tento článek a Váš komentář pomůže zájemcům o terasy v rozhodování, ať neudělají chybu.

    26. 3. 2023 at 6:55 pm

nar.soc.

Reply

Před 50 lety letěl litý dřevobeton. Tvořil celistvou podlahu, podle přidané barvy i fantazijní plochu. Byl odolný na ochození i na vlhké čištění, ale nalitá voda ho zničila. Proto se v namáhaných místech (chodby od vchodu a pod. ) musil natírat venkovními olejovými barvami nebo laky. I při tom se předpokládalo zastřešení.

26. 3. 2023 at 6:51 pm

nar.soc.

Reply

Jak to pozoruji, jde o švindl. Cokoli, co má charakter upravené dřevotřísky nemůže podle mne vzdorovat 100% povětrnosti ve vodorovné poloze. Mikrotrhliny otevřou povrch, ten nasaje vodu a výsledek je vidět. Snad jediné co lze ještě teď ( v teple a suchu ) udělat je okartáčování drátěným kartáčem, zatmelení poškozených míst dvousložkovým autotmelem ( přiředěným při použití acetonem a následně nabarvení) a po úpravě tmeleným míst použít venkovní olejový bezbarvý lak ( napřed ředěný, aby prosákl a zpevnil povrch a po zběžném přebroušení ( olámání „chlupů“ ) natření na uzavření povrchu. Možná by vyhověl i podstatně levnější hydrovosk ( napustit ředěným a s druhou vrstvou podle návodu ). Jen pro šetřily, mohl by stačit i parafinový olej s techn. benzinem ( brouky zabije určitě ) a vodu odpudí bezpečně.

26. 3. 2023 at 6:50 pm

    Surpan

    To je právě ta vlastnost, kterou prodejci vyzdvihují oproti podlaze dřevěné, aby obhájili tak vysokou ceny, tedy že je bezúdržbová, není třeba ji pravidelně natírat. Pak totiž postrádá smysl a je lepší a mnohem levnější obyčejné dřevo a co pár let ho opatřit nátěrem. Zajímalo by mě, zdali jde pouze o výjimku, nebo běžnou praxi s dřevoplastem. A co teprve čistě plastové podlahy?

    26. 3. 2023 at 6:51 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *