Jak vypadá eko kůže a koženka po pár letech

Když už si kupujeme nábytek, určitě doufáme, že nám vydrží mnoho let. Většinou nejde o malou investici, především u sedacích souprav. Ale ani křesla do obývacího pokoje nebo otočná křesla do pracovny nejsou úplně zadarmo. Ale co když jsou z koženky nebo eko kůže?
Asi před třemi lety jsme si potřebovali dovybavit bydlení, především obývací pokoj a pracovnu. Navštívili jsme tedy několik největších prodejen nábytku a porozhlédli se po nějakých pěkných kouscích. Po týdnu jsme měli vybráno. Objednali jsme si sedačku Miglia a dvě křesla do pracovny.
Protože jsme se nechali zlákat prodejci, tak sedačka i křesla byly částečně s eko kůží. Hlavní části povrchu kvůli čištění, ale i menší důvěře v materiály, které nejsou pravou kůží, jsme zvolili textilní. Boční části byli ovšem z eko kůže, kterou prodejci vychvalovali jako super novinku, která je lepší, než koženka a má obrovskou trvanlivost, skoro jako kůže. Krom zavádějícího názvu, který může mnoho zákazníků zmást, jde o to, že nejde o kvalitní materiál.
Pár důkazů místo plácání. Takto vypadá spoj u sedačky po dvou letech od nákupu. Tato sedačka je využívána asi dvakrát do týdne na pár hodin, když si na ní lehnu k televizi. Žádné mejdany, denní střídání návštěv, nebo jiné neustálé namáhání spojů, k tomu pravidelná údržba doporučená jak prodejcem, tak podle internetu.






Pokud chcete kůži, tak jedině tu pravou přírodní. Žádné umělé (syntetické) a levnější náhražky jako je koženka, nebo eko kůže. Jejich životnost je podle mých zkušeností tak akorát na záruku. V případě, že je pravá kožená sedačka cenově nedosažitelná, určitě zvolte pevnější textilii, která vydrží mnohem déle, než umělé kůže, i kdyby vám prodejce slíbil hory doly.
Jakou máte zkušenost s koženkou a eko kůží Vy? Sdělte své poznatky prosím do diskuze pod článkem.
Podívejte se také, jak dopadla dřevoplastová terasová WPC podlaha po pár letech.
Honza
Eko kůže – mám stejnou zkušenost 🙁 začala se drolit ve více namáhaných místech už po 3 letech, prodejce vychvaloval když jsem ji kupoval, pak jsem tam šel po třech letech a řekli mi „no eko kůže, co čekáte??“… velké zklamání – nikdy více!
27. 3. 2023 at 1:12 pm
Blanka
Také jsem si koupila z eko kůže sedačku a křeslo, nebyly nejlevnější, ryze z praktických důvodů kvůli údržbě. Nebyly nejlevnější. Po čtyřech letech začaly vypadávat šupinky z textilního základu. Už bych také do eko kůže nešla. Jak jsem četla starší příspěvky, aspoň korpus drží a nepropadá se, tak to budu muset řešit nějakými přehozy, i když se mi do nich nechce, ale pohled na bílé lysiny je ještě horší. Zlatá IKEA.
27. 3. 2023 at 1:11 pm
Surpan
Právě, eko-kůže na sedačce, i když byla jen po bocích, byly vyhozené peníze. Ale záruku to vydrží 🙂
27. 3. 2023 at 1:11 pm
Lucie
Mám sedačku z eko-kůže z roku 2000. netvrdím, že je jako nová, ale před 10 lety, když jsem se stěhovala, tak jako nová vypadala, tj. po 8 letech denního používání. evidentně záleží na kvalitě materiálu a to je problém výrobce. sedačka stála tehdy 16 tis. v akci, byl to rozkládací trojdedák, dvojsedák a křeslo. dvojsedák už nepoužívám, ale křeslo i rozkládací trojsedák stále slouží – 18 let 🙂 teď si kupuji nový nábytek a koukala jsem zase po eko-kůži, ale po přečtení zdejších příspěvků mě přešla chuť 😀
27. 3. 2023 at 1:10 pm
Surpan
Skoro se mi nechce věřit, že eko-kůže byla někdy kvalitní 😀 Pokud je ještě sedačka použitelná, raději bych se ji nezbavoval, protože krom loupání eko-kůže došlo i na několika místech k propadnutí. Ani konstrukce není pořádně udělána. Popravdě bych osobně uvažoval asi o pevnějším textilním povrchu sedačky. Ale to stejně nezajistí kvalitní rám. Tak ať se daří s případným novým výběrem.
27. 3. 2023 at 1:10 pm