DIY: Jak si udělat dávkovač CO2 z kvasnic?
Oxid uhličitý, tedy CO2, je důležitým pomocníkem moderní akvaristiky. Podporuje růst rostlin a při nastavení dobré rovnováhy se světlem a živinami pomáhá udržovat akvárium čisté a bez řas. Dnes se tedy seznámíme se starší, dnes již málo používanou DIY metodou, jak si vyrobit CO2 pro akvárium.
Možností dodávání CO2 do akvária je v dnešní době mnohem více, než dříve a jsou cenově dostupnější. Pokud je přidávání CO2 do akvária nutností (ne vždy je přidávání CO2 důležité, více v článku: co bychom měli vědět o přidávání CO2 do akvária), pak jsou tu možnosti jako tento, dnes již překonaný, kvasnicový CO2 systém (viz. níže), případně lepší CO2 systém pomocí sody a kyseliny citronové, anebo nejlépe CO2 set bez nebo s nočním vypínáním (nejstabilnější přidávání CO2). Také se dá pořídit tekutý uhlík (neobsahuje plynné CO2), který je slabým roztokem glutaraldehydu. Může pomoci s řasou, ale uhlíku dodá rostlinám naprosté minimum (zároveň je potřeba přijít na důvod vzniku řasy a jeho zajistit nápravu problému).
Varianta 1: CO2 burčák s počítadlem a s ručním „nočním vypínáním“
Varianta 2: jednodušší CO2 burčák nonstop
(jde o tradiční variantu „burčáku“. Moc ji ale nedoporučuji, může se stát (při bouřlivější reakci), že se kvas dostane do akvária)
Podrobné vysvětlivky k obrázku:
- hlavní 2 litrová PET lahev s kvasným roztokem, odvod CO2 hadičkou musí být nad roztokem
- filtrační PET půllitrová lahev s vodou, přívod z hlavní PET lahve pod vodou, odvod nad vodou
- T-kus k rozvětvení hadičky kvůli ručnímu vypínání na noc
- škrtítko, přes den zavřené, aby se CO2 dostalo do akvária, na noc otevřené
- zpětný ventil, který zabrání zpětnému toku vody z akvária, velmi důležitý
- vzduchovací kamínek nebo lipové dřívko pro lepší rozpuštění plynného CO2 ve vodě
Jak vytvořit samotný roztok (recept upraven pro stabilnější a delší průběh):
- 1,5 litry vody o pokojové teplotě
- 300 gramů cukru (nejlépe krystal)
- 1 kávová lžíce suchého droždí (7g – sáček) nebo nejlépe kvalitní kostka droždí, cca 10g
Nejprve se smíchá voda pokojové teploty s cukrem, řádně se cukr ve vodě rozmíchá. Nechte půl hodiny odstát. Poté přidejte droždí. Během půl hodiny by měl burčák začít pomalinku pracovat. Podle výsledků testů mi přijde lepší běžné droždí, než granulované. Bublalo mi mnohem déle, některé granulované jen pár dní. CO2 z kvasnic, podle tohoto receptu, by mělo vydržet cca 7 až 14 dní.
Upozornění: Nikdy nesmí dojít k zaškrcení odvodní hadičky, CO2 musí neustále někde unikat, mohlo by dojít k prudkému roztržení PET lahve. Udržujte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Kvas se nikdy nesmí dostat do akvária. Při předávkování CO2 do vody může dojít k úhynu ryb, proto si alespoň z počátku hlídejte dávkování. CO2 má vliv na tvrdost KH a pH, obojí snižuje. Vždy používejte zpětný ventil.
Dá se množství rozpuštěného CO2 z kvasnic nějak „regulovat“?
Dá se říct, že ano. Určitě nedoporučuji zaškrcení hadičky vedoucí ke kamínku nebo difuzoru. CO2 vzniká stále a musí tedy unikat. Pro kontrolu množství rozpuštěného CO2 doporučuji dropchecker s kvalitní kapalinou. Regulovat množství rozpuštěného CO2 lze změnou umístění kamínku nebo difuzoru. Pokud je kvasná reakce silná a CO2 do akvária proudí mnoho, vytáhněte kamínek výš k hladině (viz obrázek pod tímto odstavcem). CO2 se pak nestačí tolik rozpouštět. Pokud je CO2 málo, místo kamínku bych dal lipové dřívko.
Mám v akváriu optimální množství CO2?
Asi nejsnazší způsob, jak zjistit, že je CO2 ve vodě akorát, je pomocí dropcheckeru. Případně si změříme pH a KH a množství CO2 si zjistíme pomocí Tillmanovy tabulky.
Videonávod na kvasničák (burčák CO2)
Při výrobě CO2 burčáku jsem natočil postup, aby bylo vidět, jak a čím se dá CO2 sytič vyrobit. Výroba, včetně přípravy, zabrala asi 30 minut, kvasnicový burčák začal produkovat CO2 asi během půl hodiny. V případě, že ani do dvou hodin nedojde k probublávání CO2 přes vzduchovací kámen, pravděpodobně v systému uniká tlak.
CO2 burčák mi nefunguje, jak to?
Nejtěžší na celém domácím dávkovači CO2 je zajistit, aby vše těsnilo. Nikde nesmí nic ucházet, což se mi napoprvé nepovedlo. Zkusil jsem veškeré spoje dvakrát. Problém byl v použitém ventilu, který propouští (viz foto níže, ozvalo se více akvaristů se stejným ventilem). Po výměně za obyčejný T-kus a škrtítko již vše fungovalo. Ověřit těsnost si můžete v napuštěné vaně. Celý systém ponořte pod vodu a vyčkejte. Někdy začne ucházet až při zvýšeném tlaku (nejčastěji u lepených vršků). V 99% případů, pokud CO2 do několika hodin nezačne probublávat, někde uchází. Může se také stát, že máte špatné droždí. Ale to je spíše výjimečně.
Pokud se vám nedaří vytvořit dostatečně utěsněné spoje vršků s hadičkou, doporučil bych pořídit uzávěr pro CO2 systémy. Protože u lahve č.1 je potřeba pouze jeden výstup, druhý je možné opatřit hadičkou se škrtítkem, nebo jej zalepit. Nezaškrcený výstup pak povede do druhé lahve.
Pár dalších informací k přidávání CO2
Po prozkoumání obrázku níže by se mohlo zdát, že vypínání CO2 na noc je nutnost. Podle mých zkušeností tomu tak není a pokud si množství CO2 pohlídáme v prvních dnech po spuštění, aby nedošlo k problémům, je možná i varianta dávkování CO2 nonstop (na vlastní nebezpečí).
CO2 můžeme přidávat v podstatě třemi způsoby:
- přidávání CO2 přes den s nočním vypínáním
- přidávání CO2 nonstop (používá se ale menší množství CO2) a je nutná opatrnost
- přidávání CO2 přes pH controler, který udržuje množství CO2 na stabilních hodnotách
Osobně přidávám do všech svých HighTech nádrží CO2 nonstop.
Jaké máte zkušenosti s CO2 burčákem vy? Jak dlouho vám vydrží bublat? Používáte jej stále, nebo jste již přešli na stabilnější variantu přidávání CO2?
Stanley
Dá se říci jaké dávkování bude nejvhodnější do menšího AQ 56 litrů? Zatím je bez ryb. Můžu to nechat přes den prostě otevřený a v noci bez ? Díky
1. 3. 2023 at 10:21 pm
Robin
Zdravím, musím poděkovat za bezvadný návod na burčák. Používám verzi 1 už půl roku ve dvou nádržích a rostliny teda jednou 🙂 jen sem si dovolili malé vylepšení a to že jsem přidal za odbočku na vypnutí ještě jednu a na ní dal regulační ventilek kterým se to dá bezpečně doladit bez nějakého škrcení hadičky či podobně. Co2 má stále kam unikat. Koupil jsem ho zde (odkaz smazán) nechci dělat reklamu 🙂 jinde sem ho nenašel. Tudíž nemusím posouvat Lipové dřívko a tím zasahovat do nádrže. 🙂
1. 3. 2023 at 10:19 pm
Surpan
Ahoj, to jsem rád, že vyhovuje. Zkoušel jsi někdy set na kyselinu citronovou? Když si to vychytáš, tak je mnohem stabilnější a vydrží na 100 litrové AQ cca 20 až 40 dní, podle toho, kolik dávkuješ. Jinak jsem ti odkaz na eshop smazal, mám s něma špatné zkušenosti, tak jim dělat reklamu určitě nebudu.
1. 3. 2023 at 10:20 pm
Mira
Ahoj,také dělám co2 kvásku.Zkoušel jsem ze sody a s citronky a nic moc vám povim.Vydrželo mě to 4dny.Z kvásku to jede 7-8 dní.Jedu týden,pak týden odpočinek,takhle to sřídám,Kytky rostou a neni řasa.Ale v budoucnu si udělám co2 ze sodastreamu.
1. 3. 2023 at 10:17 pm
Surpan
Ahoj. Ta výdrž setu na CO2 s kyselinou citronovou je častá začátečnická chyba. Každou chvíli se objevuje stejný dotaz, proč to vydrželo tak krátce, přitom to tam v návodu napsané je. Zároveň je napsáno, co udělat, aby se to nestávalo. Já bublal tři sety na CO2 do 100 až 160 litrových akvárek cca 30 až 40 dní, pokaždé. Jinak co se týče střídání přidávání CO2, po týdnu, kdy týden dáváš a týden ne, tak to je bohužel velká chyba. Vem si už jen to, že CO2 ovlivňuje pH. To znamená, pokud dáváš CO2 z burčáku, tak na začátku je reakce silná a pokud ho umíš ve vodě i dobře rozpustit, můžeš výrazně ovlivnit pH, tedy dojde k docela výraznému snížení pH. Pak jak reakce oslabuje, tak je CO2 méně, pH pomalu roste…a pak ho týden nedáš a pH máš pravděpodobně výrazně vyšší, než na začátku, kdy jsi začal dávat burčák…a pak zase šok a to jak pro ryby, tak pro rostliny. A to se ani nebudu rozepisovat o tom, jak rostliny přijímají uhlík z několika zdrojů a že dostávají zabrat, když neustále musí měnit způsob příjmu uhlíku. S CO2 platí jednoduché pravidlo, buď ho přidávej stále, nebo vůbec. Docela rád bych mrkl na tvé AQ, pokud by to bylo možné, šlo by mě poslat jeho fotku na facebook, případně na mail?
1. 3. 2023 at 10:18 pm