Jak nalepit samolepicí folii na akvárium?

Pro zvýraznění většiny rybek a rostlin se hodí černé pozadí. Použít se dá černý papír, 3D pozadí nebo samolepicí folie, kterou si dnes předvedeme. Aby takové pozadí vypadalo opravdu dobře, je potřeba jej nalepit tak, aby se pod folií nedržely bublinky.

Na trhu je mnoho samolepicích folií, v akvaristikách se především prodávají modré a černé. Osobně používám pouze černé folie právě kvůli zvýraznění ryb a rostlin, ale také kvůli zakrytí techniky a hadiček za akváriem. Vyzkoušel jsem si několik postupů a většinou to dopadlo tak, že jsem pomocí špendlíku nakonec propíchával pěknou řádku bublin, které se mi nepodařilo vytlačit pomocí škrabky ven. Jako nejefektivnější mi pak přišel postup, který si dnes ukážeme.

Co budeme k nalepení pozadí potřebovat:

 • akvárium
 • samolepící folie
 • stěrku na sklo (gumová nebo s filcem)
 • čistič na sklo
 • saponát na nádobí
 • čistý hadřík
 • rozprašovač
 • tužku, pravítko, nůžky

Postup nalepení samolepicí folie na sklo

Akvárium si předem pořádně omyjeme, abychom jej měli připravené na založení. Po osušení očistíme zadní sklo čističem na sklo z vnější strany, kde budeme lepit folii. Naměříme si a ustřihneme požadovaný rozměr samolepicí folie. Opatrně odlepíme krycí vrstvu samolepicí folie. Do rozprašovače dáme vodu a trošinku saponátu na nádobí, poté rozprašovačem naneseme jak na lepící stranu folie, tak i na sklo akvária, na které budeme folii nanášet. Také si nastříkáme prsty, aby se nám nepřilepily na folii. Poté velmi opatrně položíme folii na sklo. Díky vodě se saponátem se dá s folií hýbat a dá se tam upravit její poloha. Poté pomocí navlhčené stěrky stáhneme přebytečnou vodu mezi folií a sklem. Stěrkou pohybujeme od středu folie na kraje, opatrně, ať si folií nepohneme, zároveň dostatečně, aby se dostala voda pryč. Po několika opakování stejně opracujte kraje folie, aby tam nezůstala voda. Poté vždy nechávám akvárium oschnout, abych si folií ještě nepohnul. Takto se mi vždy podaří nanést folii bez nedostatků a viditelných bublinek, které pak akorát kazí dojem. Pokud by se nějaká bublinka objevila, stačí ji pak propíchnout špendlíkem a zahladit. Celý návod je připraven i ve videu, viz níže.

Videonávod, jak nalepit samolepicí folii

Šmouhy po nalepení pozadí

Po nalepení pozadí se mohou objevit šedé šmouhy. Pokud byl dodržen postup, nebylo použito zbytečně moc saponátu a voda byla stěrkou pečlivě vytlačena, tak většinou během několika dní zmizí. Jde o celkem běžný jev.

Tuto folii je můžete pořídit na našem e-shopu: SURPANshop.cz.

[an error occurred while processing the directive]

11 komentářů k „Jak nalepit samolepicí folii na akvárium?”

Roman

Odpovědět

Super článek moc mi pomohl.

3. 2. 2023 at 10:47 pm

  Surpan

  Díky za zpětnou vazbu, jsem rád, že to mělo smysl!

  3. 2. 2023 at 11:54 pm

Jennda

Odpovědět

Dobrý den, chystám se podle Vás lepit folii. Mohubse zeptat zds půjde folie po několika letech sundat a sklo bude bez poškozeni? Jde mi o případné otočení akva tak aby stěna nebyla například poškozena lepidlem. Děkujibza info.

5. 5. 2022 at 9:16 pm

  Surpan

  Dobrý den, neměl by bát žádný problém, ale ještě jsem ji ze žádného akvárka nesundával. Ale myslím si, že naopak sklo bude v lepším stavu, než to, kde folie nebyla a mohlo se údržbou poškrábat. Přeji pěkný den

  5. 5. 2022 at 9:18 pm

Zdeněk

Odpovědět

Zdravím,
nalepoval jsem černou samolepici folii na akvarium 360l,ale udělaly se mi šede šmouhy.Tak jsem to strhnul,musím použít ty tři druhy saponátu a pak počkat 3 dny,ty čmouhy jsou od toho lepidla si myslím.Asi nevíte jaky saponat použít,a jestli se neodlepí časem,nedostanu se už k ní.
Diky za radu.

5. 5. 2022 at 9:16 pm

  Surpan

  Mrkněte níž v diskuzi, tam se už řešilo, že se mohou šmouhy objevit, ale pánovi brzy zmizeli. Použil bych obyč jar.

  5. 5. 2022 at 9:16 pm

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *