Jak nalepit samolepicí folii na akvárium?

folie na akvárium - jak nalepit folii na akvárium

Pro zvýraznění většiny rybek a rostlin se hodí černé pozadí. Použít se dá černý papír, 3D pozadí nebo samolepicí folie, kterou si dnes předvedeme. Aby takové pozadí vypadalo opravdu dobře, je potřeba jej nalepit tak, aby se pod folií nedržely bublinky.

Na trhu je mnoho samolepicích folií, v akvaristikách se především prodávají modré a černé. Osobně používám černé folie právě kvůli zvýraznění ryb a rostlin, ale také kvůli zakrytí techniky a hadiček za akváriem. Vyzkoušel jsem si několik postupů a většinou to dopadlo tak, že jsem pomocí špendlíku nakonec propíchával pěknou řádku bublin, které se mi nepodařilo vytlačit pomocí škrabky ven. Jako nejefektivnější mi pak přišel postup, který si dnes ukážeme.

Co budeme k nalepení folie na pozadí potřebovat:
návod, jak nalepit samolepicí folii na akvárium bez bublin
Jak nalepit samolepicí folii na akvárium – postup

Akvárium si předem pořádně omyjeme, abychom jej měli připravené na založení. Po osušení očistíme zadní sklo čističem na sklo z vnější strany, kde budeme lepit folii. Naměříme si a ustřihneme požadovaný rozměr samolepicí folie. Opatrně odlepíme krycí vrstvu samolepicí folie.

Do rozprašovače dáme vodu a trošinku saponátu na nádobí, poté rozprašovačem naneseme jak na lepící stranu folie, tak i na sklo akvária, na které budeme folii nanášet. Také si nastříkáme prsty, aby se nám nepřilepily na folii. Poté velmi opatrně položíme folii na sklo. Díky vodě se saponátem se dá s folií hýbat a dá se tam upravit její poloha.

Poté pomocí navlhčené stěrky stáhneme přebytečnou vodu mezi folií a sklem. Stěrkou pohybujeme od středu folie na kraje, opatrně, ať si folií nepohneme, zároveň dostatečně, aby se dostala voda pryč. Po několika opakování stejně opracujte kraje folie, aby tam nezůstala voda. Poté vždy nechávám akvárium oschnout, abych si folií ještě nepohnul. Takto se mi vždy podaří nanést folii bez nedostatků a viditelných bublinek, které pak akorát kazí dojem. Pokud by se nějaká bublinka objevila, stačí ji pak propíchnout špendlíkem a zahladit. Celý návod je připraven i ve videu, viz níže.

Videonávod, jak nalepit samolepicí folii
Šmouhy po nalepení pozadí

Po nalepení pozadí se mohou objevit šedé šmouhy. Pokud byl dodržen postup, nebylo použito zbytečně moc saponátu a voda byla stěrkou pečlivě vytlačena, tak většinou během několika dní zmizí. Jde o celkem běžný jev.

Tuto folii je můžete pořídit na našem e-shopu SURPANshop.cz: samolepicí folie na akvárium.

Další návody, tipy a rady k akvaristice najdete v našem rozcestníku na SURPAN.cz.

[an error occurred while processing the directive]

13 komentářů k „Jak nalepit samolepicí folii na akvárium?”

Marie

Reply

Moc pěkný článek 😉 člověk se s tím trápí na sucho ,ale toto je naprostá pecka .

28. 9. 2023 at 9:55 am

    Surpan

    Díky, jsme rádi, že návod pomohl. Na sucho to musela být docela morda :-D.

    28. 9. 2023 at 6:32 pm

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *