Poradna

Tipy na zajímavé rostliny

Citovat

Mrkněte na zajímavé akvarijní rostliny, které jste dost možná ještě ani neviděli.

Citovat

Za mne určitě stojí za zmínku ☘️ Hydrocleys nymphoides - hladinovka plavínovitá

Jezírková i akvarijní rostlina, nemá hlízy, jako třeba Nymphaea lotus "Tiger lotus" - množí se oddenky. Varieta "Venezuelan" má při dostatečném světle hnědočervené "kostičkované" žíhání na listech. Řapíky jsou dlouhé a v akváriu dekorativní. Měla jsem tuto rostlinu v akváriích s celkem malou výškou hladiny kolem 30 cm, dno písek + výživa root sticks. Dlouho mi tato rostlina fungovala jako nenáročný a rychle rostoucí plevel, který bylo třeba celkem často krotit a pak bohužel najednou celkem rychle bez zjevné příčiny rostlina zašla. Určitě si ji zas ale někdy pořídím.
https://rybicky.net/atlasrostlin/hydrocleys_nymphoides
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hladinovka_(rostlina)
https://botany.cz/cs/hydrocleys-nymphoides/

Surpan has reacted to this post.
Surpan
Citovat

Climacium japonicum Lindberg, 1872
Nenáročný mech, který je v emerzní formě typický vzhledem "stromečků". V submerzní formě je netvoří. V akváriu přirůstá k podkladu - mám ozkoušeno na dřevě. Rozrůstá se do všech směrů a vytváří bohatý porost.
https://www.gbif.org/species/2678417

 
foto: © Inge Pašková

Surpan has reacted to this post.
Surpan
Citovat

Caloglossa beccarii (Zanardini) De Toni, 1900
Zařazuji zde mezi zajímavé rostliny, protože je prodávána jako okrasný "mech" (Red moss) i přes to, že se jedná o řasu - je to druh patřící mezi ruduchy. Roste pomalu, za běžných podmínek má spíše tmavě vínovou až hnědavou barvu.
Pozn.: Často je uváděna jako Caloglossa cf. beccarii (cf. z latinského slova confer - srovnej) zkratka se uvádí tam, kde je znám rod, ale druh u daného exempláře není s jistotou určen.
https://rybicky.net/atlasrostlin/caloglossa_beccarii