Poradna

vetřelci a hosté v akváriu

Citovat

Mrskavka / Stentor sp.
patří mezi největší nálevníky, velikost může být až cca 2mm. Tvarem připomíná trychtýř - v akváriích se objevují jako bílé hvězdicovité shluky více jedinců na površích a rostlinách. Na dotek reagují stažením. Mohou se odpoutat a volně se pohybovat. Živí se mikroorganismy. Pro ryby neškodné, výskyt indikuje vyšší biologickou zátěž ve vodě (dostatek potravy). Většinou stačí častěji provést výměnu vody, zlepšit údržbu, nepřekrmovat.

© Inge Pašková

Surpan has reacted to this post.
Surpan
Citovat
Koutule skvrnitá / Clogmia albipunctata (Williston, 1893) 
V akváriu, spíše ve filtru se občas vyskytnou tyto cca 1 cm velké, organickým odpadem se živící larvy. V ČR invazní druh. Životu v akváriu nijak neškodí, ale po zakuklení se jedinci vylíhnou a doma je asi nikdo nechce 🙂 Na zahraničních webech najdete pod názvem "drain fly".
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id118959/

obě fotografie © Ondřej Zicha, biolib.cz
Clogmia albipunctata - koutule skvrnitá Clogmia albipunctata - koutule skvrnitá

Surpan has reacted to this post.
Surpan
Citovat

Člunka pravohrotá / Ferrissia fragilis (Tryon, 1863)
drobný plž, vídáme většinou ve velikosti do 2 mm, může být i o něco málo větší.  Nijak neškodí, živí se nánosy na površích v akváriu. nejčastěji si jí všimneme na skle, při pozorném hledání ji často spatříme i na rostlinách. Většinou se po nějakém větším rozmnožení populace opět zmenší na sotva zaznamenatelné jedince nebo zcela vymizí. Vůbec není třeba proti ní jakkoli zasahovat.
https://rybicky.net/atlasostatnich/clunka_pravohrota

Surpan has reacted to this post.
Surpan
Citovat

Prosím, nevíte co je tohle za vodního živočicha? Je tak 1mm malý a celkem i rychlý. Zdržuje se u dna a na kořenech v akváriu.

Nahrané soubory:
  • Pro přístup k nahraným souborům se musíte přihlásit.
Citovat

Z té fotky to moc poznat není, ale tipuji nějaké lasturnatky. Porovnejte např s tímto https://www.youtube.com/watch?v=d9ayJ8DpLuk