Akvarijní rostliny do popředí – kobercovky

Kobercovky jsou oblíbené akvarijní rostliny vhodné do popředí akvária a tvoří takzvané koberce. Pokud se jim daří, dotváří celkový dojem rostlinného akvária. Jejich pěstování ale není jednoduché.

Většina kobercovek vyžaduje dostatek živin a přidávání CO2. Krom toho potřebují silné světlo, jinak se táhnou vzhůru a chřadnou. Se slabým světlem bude téměř nemožné mít v akváriu souvislý pěkně zelený koberec. Také je potřeba pravidelná údržba koberce.

Jaká je nenáročná kobercovka? Žádná z těch, kterou znám. Jde o častý dotaz začínajících akvaristů, kterým se anglický trávník hrozně líbí, ale na štěrku, se slabým osvětlením, bez CO2 a přidávání živin prostě kvalitní kompaktní trávník neuděláme. Pokud splníte alespoň některé potřeby kobercovek, například výživný japonský substrát a slušné osvětlení, tak je reálnější, že vám koberec může celkem pěkně růst. Z uvedených rostlin v atlase níže bych jako nejméně náročné kobercovky označil Cryptocoryne parva a Helanthium tenellum (nezaměňovat jako nenáročné).

Po kliknutí na fotografie níže se zobrazí veškeré kobercové rostliny v našem atlase. Každá rostlina se dá nadále rozkliknout pro zobrazení podrobnějších informací o pěstování apod.

Celý atlas rostlin si můžete prohlédnout na: atlas akvarijních rostlin.

[an error occurred while processing the directive]

6 komentářů k „Akvarijní rostliny do popředí – kobercovky”

Dobrý den, tak po dvouch měsících se konečně začíná Monte carlu dařit, není teda dokonale zelený, ale aspoň začíná pořádně růst. V prvním měsíci jsem myslel, že to pod tímhle osvětlením nepůjde, na některých místech dost uhníval, ale na konec se nějak zpamatoval možná to bude tím, že jsem začal dodávat víc micro prvků (celkově jsem se na hnojení víc zaměřil), i přesto že to pod tímhle osvětlením celkem jde, ho ještě postupně zvýším o 8-9000 Lm a dám vědět jak to dopadlo. Ještě jednou děkuji za rady)

4. 3. 2023 at 1:48 am

  Surpan

  Dobrý den, tak to je dobře. U mnohých náročnějších rostlin trvá opravdu dlouho, než začnou růst a než se jim začne dařit. Musí zakořenit řádně, zvyknout si na danou vodu a pak mohou překvapit, jak rychle umí růst. U takových to rostlin beru cca 3 měsíce, než se opravdu „snaží“ a dělají radost. Stejně tak po nákupu u mě fungovala Cuba, Blyxa japonica a pogostemon helferi. Jinak s přidáváním světla pak opatrně, protože pokud již budete mít rovnováhu mezi světlem, živinami a CO2, zase si ji můžete rozhodit a přijdou řasy, než se podaří opět dostat do rovnováhy. Krom toho časem byste spíš možná ocenil pomalejší růst rostlin, ono každotýdenní stříhání málo koho dlouhodobě baví :-). Ať se daří i nadále, budu rád, když někde blog doporučíte, pokud Vám pomohl. Přeji pěkný den

  4. 3. 2023 at 1:49 am

Používám ledkove svitidla jinak délka 150, šířka 50 a výška taky 50 cm.

4. 3. 2023 at 1:47 am

  Surpan

  U tohoto rozměru bych to viděl spíš na LED reflektory 4x 30W, což má většinou okolo 8500lm. Jinak je to už trochu na hraně, ale 50W led reflektory by byly zase zbytečně moc. Pak je důležité dodat živiny do dna a ke kobercovce dopravit CO2.

  4. 3. 2023 at 1:48 am

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat co jsem se tak dočetl, tak máte dohromady 6000Lm v tom nejhezčím akvárku, jak má kolem sebe bílý rám a roste vám moc hezký kobereček v popředí. Moje otázka tedy zní. Pokuď použiju stejné hnojiva a velikost LM bude stejná nebo trošičku větší mám nárok na kobereček z Monte carla ? Dodávám hnojivo Seachem flourish a Seachem flourish iron (kvůli zabarvení červených rostlin), NPK tablety používám podle vašeho doporučení, akvárko je zaběhlé a nechci ho předělávat kvůli ADA substrátu + udržuji na drop checkru světle zelenou barvu /dodávám CO2) .Výška akvárka 50 cm Co2 by mělo být rozprostřeno po celém akva dokoupil jsem k filtru ještě proudové čerpadlo . Předem děkuji za odpověď. )

4. 3. 2023 at 1:44 am

  Surpan

  Dobrý večer, hodně záleží i na tom, jaké světlo používáte, neboť já v uvedeném mám zářivky, které svítí po celém svém obvodu a je nutné pořídit k nim i odrazové reflektory, které usměrní světlo směrem dolů do nádrže. Jaký je celý rozměr akvária? 50 cm výšky je už docela dost, ale i kobercovky se dají v takovém AQ bez problémů pěstovat (nyní mám v jednom AQ o výšce 60 cm Cubu). Jinak se dá vycházet i z porovnání funkčních akvárií, jaká rostliny mohou pod určitým světlem v akvárku růst: jaké světlo nad akvárium na 200 litrů

  4. 3. 2023 at 1:47 am

Vaše odpověď

Vyžadované informace jsou označeny *