Zásoby jídla a pití
Před nedávnem bylo Německému obyvatelstvu doporučeno vytvořit si zásoby jídla a tekutin na deset dní. Tak jsem nad touto možností začal také uvažovat. Jaké potíže mohou nastat i při nevyhovující vodovodní vodě, nám ukázal příklad v Brně.
Stačilo, aby byla mírně překročena koncentrace bakterií ve vodovodní vodě a náhle bylo 400 tisíc lidí bez pitné vody. Nešlo tedy jen o Brno, ale o další města a obce v Jihomoravském kraji. Vodu sice stačilo převařit, aby byla použitelná k přípravě potravin a ke konzumaci, to ale nikdo nechtěl riskovat. Během pár hodin od vyhlášení problému došlo k vykoupení PET lahví (nejprve pitná voda, později i limonády) supermarketů i menších obchodů. A přitom nešlo o nějak závratný problém. Co by se tedy dělo v případě větších problémů s dodávkou vody nebo i potravin, si nedovedu představit. Nebo spíš dovedu a tak jsem začal pátrat, jak si případné zásoby vytvořit.
Nejprve je tedy potřeba zvážit, jestli máte na uložení potravin a tekutin dostatek místa. Pak si vybrat potraviny a tekutiny, které nemusíte skladovat v chladu a mají dlouhou trvanlivost. Samozřejmě pak spotřebu občas zkontrolovat, potraviny před skončením trvanlivost spotřebovat a nakoupit čerstvější, opět s co nejdelší trvanlivostí.
Podle počtu lidí v domácnosti pak zvolit množství potravin. U tekutin tedy počítat minimálně s 2 litry tekutin na osobu na den a to pouze k hydrataci. Pokud zvolíte do zásob rýži a těstoviny, nebo jiné potraviny potřebující k přípravě vodu, určitě to pak nepodceňte při výpočtu množství zásob vody. Krom toho musíte počítat s tím, že nemusí jít proud a vaření bude tedy možné pouze na ohni.
Zvolte potraviny, které vám dodají dostatek důležitých látek pro správnou funkci těla. Tedy s obsahem bílkovin, sacharidů, vlákniny i tuků. Jednostranná volba potravin, kde by chyběla jedna nebo více složek, by se mohla ukázat jak velká chyba.
Pokud jste vyloženě na nějaké potravině závislí (čokoláda, káva), určitě ji do zásob zařaďte ve větším množství, pokud je trvanlivá.
Zásoby jídla – nouzové potraviny (podle kategorií):
Tekutiny
- Pitná voda (3 litry na osobu na den)
- 100% džus
- Trvanlivé mléko
K vaření (potřeba další vody)
- Káva
- Bylinný čaj
- Rýže
- Těstoviny vaječné, kukuřičné, vícezrnné
- Kuskus
- Brambory
- Ovesné vločky
- Luštěniny (čočka, cizrna, fazole, hrách)
- Sůl
- Cukr
- Mouka
Trvanlivé pečivo
- Balený chléb slunečnicový a celozrnný
- Knäckebrot
- Křehké plátky
Konzervy
- Fazole červené, bílé
- Hrášek
- Kukuřice
- Tuňák
- Losos
- Uzená makrela
- Rajská omáčka
Zavařeniny
- Domácí zavařené maso
- Zavařená vepřová šunka
- Marmelády
Kompoty v konzervě
- Ananas
- Broskve
- Meruňky
- Hrušky
- Jahody
- Třešně
Instantní
- Mléčná ovesná kaše
- Vícezrnná, jáhlová, kukuřičná, rýžová kaše
- Proteinová kaše
- Celozrnné funkční jídlo v kelímku
- Přírodní instantní polévka
Na energii
- Kvalitní hořká čokoláda
- Proteinové tyčinky
- Ořechové tyčinky s medem
- Sušené ovoce
- Ořechy
Určitě je potřeba volit jídla, která si připravíte snadno a rychle. V případě potíží určitě nebude žádoucí tříhodinová příprava pokrmů, kde si spotřebujete polovinu vody.
Potraviny si ukládejte podle data spotřeby, kde nejblíž budou potraviny, které je nutné spotřebovat první. Pokud je uložíte na místo, kde potraviny běžně nemáte, ověřte si, že nehrozí kontaminace potravin hmyzem nebo hlodavci. Potraviny si zabezpečte.
U malých dětí je potřeba dostatek příkrmů, mléka, kojenecké vody a samozřejmě hygienických potřeb, jako jsou plínky, čistící ubrousky apod.
Pokud máte domácí mazlíčky, nezapomeňte připravit tekutiny a krmiva i pro ně.
Zásoby nemusíte nakoupit okamžitě, není potřeba si udělat díru v měsíčním domácím rozpočtu. Nákup dělejte postupně, ale pravidelně. Díky tomu nebude příprava nouzových zásob velkým zásahem do rozpočtu.
Vybavená by měla být i domácí lékárnička: dezinfekce, obvazy, léky proti bolesti a střevním obtížím, léky, které pravidelně používáte, apod.
Nezapomeňte také na hygienu: mýdla, dezinfekce rukou (vhodná při nedostatku použitelné vody), toaletní potřeby, apod.
Tento článek nenabádá k nějakému strachu z budoucnosti. Jde jen o to, že v dřívějších dobách, kdy nebyly potraviny tolik dostupné, měli lidé zásoby doma ve sklepích na horší časy. Nyní jsme se tomuto odnaučili kvůli supermarketům na každém rohu. Krom toho v případě problémů nelze spoléhat na okamžitou pomoc od státu či humanitárních organizací a ta se může dostavit až s několika denním zpožděním.
Podívejte se také na článek: Jak jsem zhubl 12 kg (nakonec 16 kg).
Autor: Surpan a ZuVa
nar.soc.
Skupinový vodovod Židlochovicko a okolní obce, odebírá už dva roky vodu z vírské přehrady. Pod přehradou je úpravna vody, aby byla zajištěna dodávka pitné kohoutkové vody pro odběratele ( cca 1/2 Brna a vodovody pod Brnem). Někdo si ulehčil práci a včas nevyměňoval náplně chloru v úpravně včetně pískových filtrací. V teple se bakterie pomnožily a je zle. Lotři = vodárenská a.s. se k věci staví jako každý monopolista. Bohužel i žabčický starosta = předseda svazku vodovod židlochovicko má asi podobný postoj. Když se odstavovalo prameniště u Vojkovic, upozornil jsem v zastupitelstvu na potřebu pohotové zálohy pro všechny případy. Ale kdepak, asi je vše v dezolátním stavu, pravidelně nečerpanou vodu nelze bez rozboru použít i když je ve vrtech zdarma, kdežto vírská je za 5Kč/m3. Možná jsou už i čerpadla rozkradena. Navíc těch 10% z ceny vody a stočného jde rovnou do Francie. Zdejší ( židlochovický ) rozvod je starý až 140let a nutně potřebuje generálku ( za cca 100 mil Kč., což se z ceny vodného nastřádá tak za 50let). Pan starosta Šmerda dokonce v osobním rozhovoru uvedl, že samofinancování vodovodu by potřebovalo zvýšit cenu vodného asi na 140kč/m3. Radím každému ( v Žabčicích i jinde ) aby si hleděl studny pokud ji má, pravidelně ji odčerpával a na vodovod nespoléhal. Také se chystám objednat vrtaře a zajistit si vlastní vodu, tady je všude spodní vody dost, horší je její kvalita ( sádrovce a křemičitany ničí zařízení ).
26. 3. 2023 at 12:42 am
Surpan
Vody na Jižní Moravě jižně od Brna ubývá, stejně se bude muset řešit v budoucnu nějaká záloha. Se studnou to je složité. Ti co ji mají mají velké plus, pokud se o ni starají. Ale slyšel jsem, že pokud si necháte udělat studnu novou a rapidně vám klesne spotřeba vody, tedy i platba za vodu, prý se naopak rapidně zvýší cena stočné a budete platit nakonec stejně, jako v době bez studny. Ale jako záloha na horší časy asi dobré, otázkou pak zůstává kvalita vody, až bude vody méně.
26. 3. 2023 at 12:42 am
Milda
Objevil se nam tu „náhle“ corona virus a člověk by nevěřil, jal moc se mu tento článek bude hodit a to je pouze 4 roky po zveřejnění
26. 3. 2023 at 12:41 am
Surpan
A to jsem doufal, že nebude nikdy potřeba. Teď je třeba doufat, že aby to všechno dopadlo dobře, abychom to všichni ve zdraví zvládli a nejlépe co nejdřív.
26. 3. 2023 at 12:42 am
Ijacek.007
čekáš problémy 🙂 nebo se jen řídíš heslem vždy připraven 😀
26. 3. 2023 at 12:41 am
Surpan
Problémy nepředpokládám a doufám, že lidstvo se již dostatečně poučilo z válek, že tohle tady nikdo nechce. Jen asi fakt není dobré mít stále prázdnou lednici a počítat s tím, že si vždycky nakoupím. Přesvědčilo mě o tom hlavně to, že v Brně zmizely PET lahve z obchodů za necelé 3 hodiny a nekoupil sis ani jednu flašku. Prostě došlo. To mě vcelku zarazilo 🙂
26. 3. 2023 at 12:41 am