Jak zakrýt techniku v akváriu?
Akvárium, kde lze vidět pouze ryby, rostliny, kořeny, kameny a případně substrát, je rozhodně mnohem hezčí než plně viditelný teploměr, dropchecker, CO2 difuzor, twinstar v přední části akvária a vzadu se majestátně tyčí dlouhý ohřívač a čerpací hlava s obrovskou zářivě modrou kostkou biomolitanu.
Ano, není úplně snadné techniku v akváriu zakrýt. Ale při troše snahy, nemusí být problém zařídit akvárium čistě přírodního vzhledu. Další variantou je nákup externí techniky (externí filtry, topítka, vnější atomizéry, nebo teploměry). V blízkosti mého akvária není dostatečný prostor pro umístění externí techniky (mimo CO2 setu – viditelná hadička vlevo dole jej přivádí do AQ), tak mi nezbylo nic jiného, než zamaskovat techniku vnitřní. Chvíli mi trvalo, než se „dílo“ podařilo, zvládnout se to dá ale i v relativně malém akváriu.
Umístění techniky v mém akváriu
Nádrž, kde jsem řešil zakrytí techniky, je o rozměrech 119x29x35 (35 cm je výška). Potřeboval jsem nad akváriem schovat osvětlení, ventilátory k jeho chlazení a automatické krmítko. Uvnitř akvária bylo potřeba zakrýt vnitřní čerpadlo s filtračním molitanem, ohřívač, CO2 atomizér, teploměr a skimmer. Musel jsem použít pár kořenů navíc (nejlépe pro tento účel poslouží mangrove). Ty jsem pak vhodně osázel rostlinami (rostliny vhodné na dekorace) a nechal rozrůst.
Kromě teploměru, jsem veškerou techniku umístil k zadní stěně akvária. Rozmístění techniky jsem označil ve fotografii níže.
Popis zakryté techniky:
- vnitřní filtr – čerpadlo s filtračním molitanem jsem zakryl kořenem s anubiasem
- CO2 atomizér – umístěn před vyústěním z filtru, zakrytý stejným kořenem
- ohřívač – horizontálně nad štěrkem, zakrytý kořenem (nutno zajistit dostatečné proudění vody)
- teploměr – vsunut do trsu anubiasu tak, aby bylo vidět důležité rozmezí teplot (foto níže)
- skimmer – umístěn za kořen s mechem, kvůli proudění má upravený výstup k přednímu sklu
Další možnosti maskování
Především v malých akváriích je docela problém zamaskovat čerpadlo s kostkou biomolitanu. Šikovným řešením je pak použití černé folie jako pozadí akvária. K zadnímu sklu pak umístíme filtr a před něj naaranžujeme tmavý kořen nebo břidlici. Tyto přírodní dekorace při pohledu na akvárium splynou a vytvoří pro oko jednolitou plochu.
Před kořen nebo břidlici umístěte trs stonkových rostlin, případně rostliny Vallisneria. Velká výhoda břidlice je v tom, že díky své malé šířce se dá použít u malých akvárií, kde nezabere skoro žádné místo. Pokud je místa více, je lepší použít kořen, který vypadá lépe.
Ve větších akváriích na zakrytí techniky může stačit hustý trs rostlin, nebo trs na větším kořenu, kterým můžete zamaskovat v podstatě cokoliv. Využít by se daly i tmavé plastové přepážky, čemuž jsem se z mnoha důvodů vyhýbal.
Jak řešíte zakrytí techniky vy? Napište své zkušenosti do komentářů pod článkem.
Pokud nechcete přijít o nové články a videa na Surpanu, staňte se fanouškem surpanblogu na facebooku nebo si přidejte odběr na YouTube: Surpanova videa.