Co s akváriem o dovolené?
I na dobu dovolené je potřeba akvárium připravit. Nejde o nic složitého a mnohdy je lepší provést pár drobných úprav, než akvárium svěřit naprostému laikovi, který řeší problémy jinak, než zkušený akvarista a může místo řešení přinést naprostou zkázu.
Takových akvárií jsem bohužel viděl mnoho. Největším problémem je překrmování, ke kterému dochází často proto, že buď chce rybkám přilepšit, nebo proto, že týden na krmení zapomněl, tak to chce dohnat. Osobní zkušenost z dětství je podobná a mám ji v živé paměti i po 16 letech.
Návrat z dovolené
V té době jsem mohl „akvaristit“ sotva rok, o automatickém krmítku jsem nikdy neslyšel a asi ani v té době nebylo. Přišla čtrnácti denní dovolená s rodiči mimo domov. Krmení jsem tedy svěřil staršímu sousedovi s tím, že důležité krmit pouze velmi málo. Nádrž obývala má první mláďata Černé Molly. Vše fungovalo jak mělo, vodu jsem již v té době pouze filtroval, neprovzdušňoval.
„Všude dobře, doma nejlíp.“ Po dovolené jsme se vrátili a já byl v šoku. Voda byla naprosto brčálově kalná, mláďata nikde, půlka osádky chyběla a filtr ležel vedle akvária. Takový normální katastrofický scénář snad každého akvaristy. Problém ne-akvaristů totiž je, jak jsem již poznamenal, že nestandardní situace řeší jinak. Téměř s jistotou se dá říct, že naprosto „blbě“. Nedá se jim to vyčítat, každý si projde chybami a akvaristika prostě není jednoduchá.
Problém nastal kvůli překrmování. Je třeba si uvědomit, že ne-akvarista nemusí mít odhad množství dávky krmení ani po tom, co mu vše přesně ukážete. V dobré vůli, aby se rybky měly lépe, jim trošku přidal. A to mnohonásobně. Do týdne přestal samozřejmě fungovat filtr, protože se ucpal velkým množstvím odpadu v akváriu. Bohužel si všiml, že filtr nejede a tak jej vytáhl ven z akvária. Přitom živorodky stále krmil jako kapry.
Následovalo několik dalších výborných nápadů. První byl zajít s filtrem za sousedem elektrikářem. A protože filtr „nefungoval“, rozhodli se podívat na jádro problému. Ano, na to „jádro“ zatavené do několika vodotěsných vrstev, které se starají o to, aby se dal akvarijní filtr použít pod vodou. Akorát celý problém byl jen v zaneseném molitanu, který stačilo propláchnout. Naštěstí po takto provedené opravě pochopili, že tohle do vody již nepatří a já nemusel krom znovu založení akvária, řešit také vypálenou siluetu lidského těla na parketách před akvárkem.
Je příprava akvária na dovolenou náročná?
Není. Průměrné akvárium, které funguje, máte v něm živé rostliny a není přerybněné, přežije většinou bez velkých příprav 7 až 14 dní. Mnohdy je lepší naordinovat rybkám krátkou dietu, než překrmování (pokud nutně chcete krmiče, nachystejte mu dávky krmiva do uzavíratelných sáčků, s tím, že není třeba krmit denně). Řešením také nejsou nalepovací tablety na sklo, které by měly vydržet po celou dobu dovolené. Běžné rybky v dobré kondici zvládnou asi 5 až 7 dní bez krmiva (záleží na druhu ryb), v akváriu si něco najdou na sezobnutí, například nějakou tu řasu. Tuto dietu bych ale neaplikoval moc často, maximálně jednou, dvakrát do roka. Pokud ale rybkám dietu dopřát nechcete (nebo musíte krmit pravidelně mláďata), je dobrý nápad si pořídit automatické krmítko, já mám třeba od Juwelu: krmítko Juwel.
Jak připravit běžné akvárium (LOW-TECH) na dovolenou
Asi tři dny před odjezdem vyměňte 1/3 vody, odkalte dno (osobně odkaluji jen povrchově), zkontrolujte filtr, že je v pořádku a neucpe se během dovolené (není dobré ale čistit filtr zároveň s výměnou vody). Sestříhejte rostliny, ať nepřerostou, případně pokud máte rychle rostoucí rostliny, které by během 14 dní vylezly z akvária, případně i zkraťte dobu svícení o 1 až 2 hodiny (určitě bych svítil alespoň 8 hodin). Ryby před odjezdem nepřekrmujte, dejte běžnou dávku krmení.
Jak připravit náročnější akvárium (HI-TECH) na dovolenou
U HiTech akvárií je příprava trošku náročnější, protože o akvárium se staráte každý týden. Kvůli hnojení, přidávání CO2 a silnému osvětlení rostliny rostou mnohem rychleji a střih je tedy mnohdy nutný každý týden. Asi tři dny před odjezdem vyměňte 1/2 vody, odkalte dno (odkaluji pouze povrchově), zkontrolujte filtr, že je v pořádku a neucpe se během dovolené (není dobré ale čistit filtr zároveň s výměnou vody). Sestříhejte rostliny, ať nepřerostou, případně pokud máte rychle rostoucí rostliny, které by během 14 dní vylezly z akvária, zkraťte dobu svícení o 1 až 3 hodiny (nechte dobu svícení alespoň 8 hodin). Ryby před odjezdem nepřekrmujte, dejte běžnou dávku krmení. Kvůli zpomalení růstu rostlin, aby se z akvária nestala během vašeho volna pro ryby neprostupná džungle, je lepší snížit dávkování CO2 a nepřidávat hnojiva. Také není od věci snížit sílu osvětlení, třeba pokud máte 4 zářivky, jednu bych vypnul. Zkontrolujte také všechny hadice a hadičky, jestli dobře drží, aby nedošlo k vyplavení bytu a blízko světla nenechávejte, ostatně jako vždy, nic hořlavého.
Množství příprav si určíte podle délky dovolené. Pokud budete pryč jen týden, některé přípravy nebudou nutné. Přesné nastavení příprav si nastavíte podle potřeb vašeho akvária.
Nezbývá než popřát krásnou a odpočinkovou dovolenou a po návratu radost z pěkného akvária.