Co dělat když srazím psa?
„Konečně domů“, řekl jsem si včera v podvečer, když jsem jel z práce. Blíží se obec, zpomalím. Přede mnou jelo starší Volvo, které ale rozhodně nemělo v plánu snížit v obci rychlost. Řítil se pravděpodobně osmdesátkou. Za značkou obce je menší zatáčka. Volvo mi zmizelo z dohledu.
Za zatáčkou ale vidím něco velkého ležet na silnici. Zastavím, protože za mnou jede vůz, který by nebohé zvíře přejel také, protože by jej přes mne neviděl. Hodil jsem výstrahu.
Jenže co teď? Na silnici ležel černý labrador, bohužel v dost špatném stavu. Přiběhli dvě ženy a psa odtáhli ze silnice. Řidič Volva ujel. Neobtěžoval se zastavit, i když si musel i značně poškodit auto. Ujel od nehody. Co by pak udělal, kdyby srazil člověka? A co svědomí, když srazí zvíře a nechá ho ležet na silnici umírající bez pomoci?
A protože jsem si sám nebyl jist, co dělat, rozhodl jsem se zjistit informace a napsat článek, aby zase více lidí mělo jasno, jak reagovat.
Co tedy dělat?
Když nejde střetu zabránit a zvíře bohužel trefíte, je nutné neujet. Zvíře nemusí být mrtvé a při pomoci může přežít. Odjet od sraženého zvířete je dokonce trestné a hrozí vysoká pokuta. Tedy pokud se bohužel něco takového stane, je nutné zavolat Policii ČR, která zajistí pro zvíře veterináře nebo případně myslivce, který se o mrtvé zvíře postará. Rozhodně zvíře (srnu, zajíce) neodvážejte domů jako dobrou večeři, protože by se jednalo o krádež.
Odborníci u zvěře (srn, divočáků) doporučují, pokud není možné zabránit střetu, nestrhnout řízení mimo vozovku, ale srazit zvíře čelně. Zní to sice drasticky, ale mnohdy jsou pro posádku vozu horší následky při vyjetí ze silnice, můžete si takto zachránit život. Automobily mají totiž největší deformační zónu na přední části vozu.
Kdo zodpovídá za škodu způsobenou zvířetem?
Pokud Vám pod auto vběhne něčí domácí mazlíček, odpovídá za škodu jeho majitel. Není tedy na místě ujet ze strachu, že jste někomu zranili drahého psa a budete jej muset zaplatit. Je nutné zvířeti poskytnout pomoc, minimálně v tom, že zavoláte policii a zabezpečíte, aby zvíře nepřejel další řidič.
V případě, že srazíte lesní zvěř, bude vám škoda zaplacena z havarijní pojistky, pokud ji máte uzavřenou. Většina pojistek pak srážku se zvěří obsahuje. Aby pojišťovna zaplatila škodu, je nutné nafotit místo činu a to jak poničené auto, tak sražené zvíře.
Jezděte tedy opatrně a pokud se bohužel něco takového přihodí, nebuďte lhostejní, jako řidič Volva a zvířeti poskytněte pomoc.
Lukáš J.
Chci se zeptat je to trosku komplikovanejsi. Kamarad srazil psa v opilosti s odebranym řidičskym prukazem Na cizi motorce. Pes je po komplikovane operaci ktera vyšla dost financne no kamarad se haji tim ze pes nemel na silnici co delat. Jaky je vas nazor?
25. 3. 2023 at 11:46 pm
Surpan
Dobrý den, to je hodně komplikovaná otázka, kterou pravděpodobně bude muset rozhodnout soud, pokud se rozumně nedomluví účastníci sporu. Stejně tak, jak pes neměl být na silnici, neměl tam být ani kamarád a ještě pod vlivem bez řidičského oprávnění. Podle mého názoru by si měl majitel zvířete v každém případě zajistit, že pes neohrozí dopravu a pokud se tam stane na pozemní komunikaci, nemůže předpokládat, že bude finančně odškodněn. To, že po odebrání řidičáku a ještě v opilosti někdo řídí motorku a nedokáže zabránit střetu, kterému by možná zabránil, když by nebyl pod vlivem, bych viděl tak, že kamarád zaplatí motorku majiteli (pojišťovna neuhradí nic, ani kdyby bylo havarijko). Nejsem ale ani soud, ani právník a jde pouze o můj osobní názor. Kamarád by se měl ale poučit a uvědomit si, že příště nemusí jít „jen“ o zvíře, ale třeba dítě.
25. 3. 2023 at 11:47 pm
Lucie
Včera jel manžel večer přes větší vesnici. Na konci venčili psy dva mladí lidé. Psů bylo asi 5 a samí velcí..vlčák apod…Samo že je neměli na vodítku. Manžel zpomalil, ale na úrovni auta se psi začali rvát a jeden skočil přímo pod auto. Rána jako z děla, protože to byl opravdu velký pes. Než manžel zastavil a vylezl z auta, milí mlaďoši vzali psy a utekli!!! Škoda na autě 30 tisíc….a co teď?
25. 3. 2023 at 11:45 pm
Surpan
Bohužel se obávám, že je již pozdě cokoliv řešit. Tady jde o nehodu a vznikla škoda na majetku a řešil bych to s policií na místě, vše zdokumentovat pro pojišťovnu. Pozdější dokazování nikdo nebude pravděpodobně akceptovat.
25. 3. 2023 at 11:46 pm
Aneta
Dobry vecer, dekuji za clanek s informaci. Dnes se nam sralo neco podobneho. Pejska jsme videli na silnici lezet a nevim jak dlouho. Ale udelalo se mi tak zle, ze jsem nebyla schopna ani promluvit. V dabiu situaci neslo zastavit na frekventovane silnici, lezel chudak uprostred. Ale ihned jsme volali policii. Nevedeli jsme kam se spravne ma volat a proto nas napadla policie. Slzicka ukapla i mne, kdyz jsem si pomyslela na to, ze behem minuty projede tolik aut, nepretrzite za sebou. A my byli prvni, kteri to nahlasili. Lidi prosim, zacnete i zvirata ochrabovat a pomahat jim. A tise doufam, ze pejska zachranili a bude zit!
25. 3. 2023 at 11:44 pm
Surpan
Tyto situace jsou bohužel nepříjemné a sám jsem nevěděl, co přesně dělat, když se něco takového stane. Proto jsem si to pozjišťoval a sepsal tento článek, kvůli osvětě. Moc mě těší, že jste kontaktovala policii a pejska pak určitě odvezli a případně mu pomohli. Mnohdy se také lidé bojí zavolat na policii, osobně tam taky nevolám rád, ale párkrát to již byla nutnost především kvůli zraněným zvířatům, jednou kvůli chodci přecházející dálnici.Ale je to nutnost a hlavu tam nikomu neutrhnou a když půjde o problém, který nemají v kompetenci, tak vám to řeknou a nic se neděje. To jen tak pro ostatní, aby se nebáli zavolat, když vidí zraněné zvíře, které se trápí.
25. 3. 2023 at 11:44 pm